Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Co vám mohou lopatky říct o vašem zdraví

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Dysfunkce v oblasti lopatek je známkou nerovnováhy v oblasti páteře a kyčlí. A když jsou kyčle mimo, všechny systémy jsou namáhány.

  Pokud celý den sedíme za stolem a koukáme do počítače, děláme v podstatě opak všeho, co dělali naši silní předkové se vzpřímenou páteří a pevnými boky. Ramena se zakulacují dopředu, záda se hrbí, hlava vyčnívá a naše pánev se sklání.

  Tato moderní poloha brání lopatkám v jejich přirozeném uložení, ve kterém mají vytvářet prostor pro pohyb ramenního kloubu. To je důvod, proč poloha lopatek může naznačovat další dysfunkce probíhající v těle.

  Proč na lopatkách záleží

  Vaše lopatky jsou duo trojúhelníkových kostí v zádech, které tvoří horní část páteře. Každá lopatka tvoří jamku kulových kloubů, kterými jsou vaše ramena. Lopatky se připojují k tělu mnoha svaly a vazy a při pohybu během dne se posouvají podél horní části zad.

  „Tolik toho mohu říct, když se někomu podívám na lopatky,“ říká Brian Bradley, fitness ředitel Elev8d Fitness, nové platformy pro domácí cvičení vyvinuté odborníky ze společnosti Sonima. „Pozice lopatek mi říká, co se děje v hrudní páteři, dolní části zad a kyčlích.“ Je to všechno propojené. Dysfunkce lopatek je indikátorem nesouososti ve zbytku těla a naopak.

  Lopatky jsou určeny k podpoře dalších menších svalů v oblasti zad a ramen. Když jsou nevyvážené a slabé, struktura těla se zhroutí a tyto menší sekundární svaly to nakonec vykompenzují. To vede k napětí, dysfunkci a řadě fyzických důsledků. Shrbením u počítače se například stáhnou záda a zbortí břišní svaly, což oslabí trup a deaktivuje kyčle.

  Vše je o bocích. „Pokud jsou horní část zad, páteř a hrudník mimo vyrovnání a vytvářejí kompenzaci, je to proto, že máte je problém s kyčlí,“ říká Bradley. Boky jsou jako epicentrum těla. Pokud vaše pánev není vyrovnána, pak je váš pohyb ohrožen a vaše horní část zad se snaží převzít kontrolu. To může vést k bolestem zad a celkovému nepohodlí. Ale pokud vyrovnáte a aktivujete kyčle, odstraníte omezení z páteře a ramen. Mohou se pak volně a funkčně pohybovat. Kromě toho může nesouosost ovlivnit lymfatický systém, dech a trávení. Všechny systémy jsou vzájemně propojeny.

  A co víc, aktivace základních svalových skupin zvyšuje rychlost metabolismu. „Když zapojíte psoas (hluboký jádrový sval spojující bederní a stehenní kost), zapne se zbytek flexorů kyčle, které se přenášejí do páteře a nahoru do krku a ramen,“ říká Bradley. „Tímto způsobem využíváte své tělo na plnou kapacitu. Zapojujete 100 procent svých svalů.“ Tato aktivace celého těla jednoduše žádá vaše tělo, aby spotřebovalo více energie, dýchalo více kyslíku a následně spálilo více kalorií.

  Klíč k vyvážení lopatek

  Nejde o to sedět vzpřímeně nebo se nutit do lepší polohy ramen. „Stahování lopatek k sobě je ztráta času bez spojení se zbytkem těla a aktivace v bocích,“ vysvětluje Bradley. Měli byste se zaměřit na procvičování hlubokých svalů v hrudní páteři, středu těla a flexorů kyčle.

  Tento pohyb může pomoci obnovit rovnováhu a sílu vašich lopatek. Jedno cvičení samozřejmě nestačí.

  Doporučené cvičení

  Začněte tím, že se postavíte s nohama na šířku boků, prsty směřují přímo dopředu. Roztáhněte ruce do stran na úrovni ramen, dlaněmi dolů s prsty sevřenými. Stiskněte lopatky k sobě, tlačte je dolů a předstírejte, že je strkáte do pomyslných zadních kapes džínů. Držte je stisknuté a dole a otáčejte oběma pažemi dopředu v malých kruzích. Dokončete 40 kruhů. Poté otočte dlaně nahoru a čtyřicetkrát otáčejte dozadu. Pokud se vám kdykoli začnou ramena krčit nebo se přetáčet dopředu, udělejte si pauzu. Poté lopatky znovu uložte do polohy dolů a dozadu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS