Více
  9.9 C
  Czech
  Úterý, 4 října, 2022

  Zaměstnanci největšího kontejnerového přístavu v Británii chtějí stávku

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Export a import ve Spojeném království čelí hrozbě „obrovského narušení“. Zaměstnanci největšího kontejnerového přístavu Felixstowe si stěžují na nízké platy. Společnost, která přístav spravuje, jim mzdy sice zvýšila, podle odborové organizace Unite se ovšem v době vysoké inflace ve skutečnosti dá spíše hovořit o snížení mezd, uvádí BBC a Reuters.

  Odborová organizace Unite uvedla, že zaměstnanci v největším kontejnerovém přístavu Felixstowe ve Spojeném království odhlasovali stávku. Pro hlasovalo celkem 92 % zaměstnanců přístavu, hlasování se jich zúčastnilo 81 %, píše server BBC News.

  Společnost Felixstowe Dock and Railway Company, která přístav spravuje, svým zaměstnancům zvýšila platy o 5 %. Podle Unite však tohle navýšení znamená při 11,9% inflaci ve Spojeném království spíše snížení mezd.

  „Spor je výsledkem toho, že společnost Felixstowe Dock and Railway Company nabídla svým zaměstnancům zvýšení mezd o pouhých 5 %. Při skutečné míře inflace, která je v současnosti na úrovni 11,9 %, jde o efektivní snížení mezd,“ uvedla v prohlášení organizace Unite.

  „Obě strany spolu stále hovoří. Doufáme, že se vyhneme jakékoli protestní akce,“ řekl mluvčí přístavu Paul Davey. „Společnost učinila velmi férovou nabídku. Výsledky hlasování jsme zklamáni,“ přiznal Davey.

  Mohou si dovolit mnohem více

  Institute of Export and International Trade na svém webu varoval, že hlasování pro stávku znamená hrozbu „obrovského narušení“ dodavatelského řetězce v následujících měsících.

  „Stávka by zastavila Felixstowe a způsobila velké logistické problémy pro námořní a silniční nákladní dopravu vstupující do přístavu,“ uvedla dále podle agentury Reuters organizace Unite v prohlášení.

  Úředník z Unite Miles Hubbard řekl, že jakákoli protestní akce „nevyhnutelně způsobí obrovské narušení dopravního řetězce ve Spojeném království.

  „Sečteno a podtrženo, tohle je extrémně bohatá společnost, která si může plně dovolit zvýšit svým zaměstnancům mzdy. Místo toho se ale rozhodla vyplácet akcionářům bonanzu v hodnotě 100 milionů liber,“ vznesla kritiku generální sekretářka Unite Sharon Graham.

  Hubbard prozradil, že datum stávky ještě stanoveno nebylo. I v takto pozdní fázi by společnost Felixstowe Dock and Railway Company mohla spor vyřešit tím, že by se vrátila k jednání a učinila realistickou nabídku.

  Dodal, že zaměstnanci přístavu „došli do bodu, v němž se rozhodli, že už je toho dost“. Také přiznal, že v přístavu má organizace Unite asi 1900 zaměstnanců. „Když asi 1800 dokařů mluví tímto způsobem, musíte poslouchat,“ dodal Hubbard.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS