Reklama

Spojené království schválilo plány vrátit lodě s migranty zpět do Francie

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Britští pohraniční úředníci se školí v taktikách, jak obrátit lodě, které ilegálně přepravují migranty, zpět k Francii. Francouzské úřady varují, že by to mohlo ohrozit životy. Mezi zeměmi tak eskaluje napětí, jak se vypořádat s návalem lidí, kteří riskují svůj život při snaze dostat se do země, informovala agentura Reuters a další servery.

Ministryně vnitra Priti Patel se chystá navrátit čluny, na kterých plují k Anglii skrz kanál La Manche migranti, zpět k pobřeží Francie. Ministerstvo vnitra uvedlo v prohlášení, že zaměstnanci pohraničních sil jsou na to školeni. Novou taktiku však nasadí pouze pokud to považují za bezpečné, uvedl ve čtvrtek pro Reuters britský vládní úředník, který nechtěl být jmenován.

Na cestu z Francie do Anglie, přes jednu z nejrušnějších oblastí námořní dopravy, se v letošním roce vydaly stovky malých člunů. Jednalo se o více lodí než obvykle, neboť britská a francouzská vláda omezily jiné možnosti ilegálního vstupu do země. V roce 2021 se tak na lodích skrz kanál vydalo dosud asi 13,5 tisíc lidí, píše The Guardian.

Stále se však jedná o malá čísla v porovnání například s Libanonem či Tureckem, kam putují miliony uprchlíků. I přesto byla imigrace ústředním tématem při rozhodování o vystoupení z Evropské unie v roce 2016.

Mohli by skočit přes palubu, varuje charita

Charitativní organizace uvedly, že by to mohlo být nezákonné. Organizace Channel Rescue sdělila pro agenturu Reuters, že mezinárodní námořní právo stanovuje, že lodě mají povinnost pomáhat těm, kteří jsou v nouzi.

Clare Mosely, zakladatelka charity Care4Calais, pak uvedla, že by plán ohrozil životy migrantů. „Nebudou chtít být posláni zpět. Rozhodně by se mohli pokusit skočit přes palubu,“ řekla.

Mluvčí premiéra Borise Johnsona sdělil, že vláda zkoumá řadu bezpečných a legálních možností, jak lodě zastavit.

Někteří britští politici to označili za neproveditelné. Britský generální prokurátor Michael Ellis nicméně vypracuje právní základ pro hraniční úředníky k zavedení této nové strategie.

Francouzská vláda nesouhlasí

Francouzská vláda ovšem s novou taktikou nesouhlasí. V dopise, jež byl zveřejněn ve středu, uvádí ministr vnitra Gérald Darmanin, že „ochrana lidských životů na moři má přednost před úvahami o státní příslušnosti, postavení a migrační politice“. Varoval také, že by použití takové taktiky mohlo ohrozit spolupráci zemí.

Britské ministerstvo vnitra nicméně uvedlo, že tak učiní a má v úmyslu přesměrovat plavidla s migranty pryč z britských vod. Patel sdělila svému francouzskému protějšku, že zastavit lidi, kteří se z Francie plaví na malých lodích, je její „prioritou číslo jedna“.

Nejedná se o první britský zásah v této otázce. Tento týden Patel také naznačila, že by Británie mohla neposkytnout slíbených zhruba 54 milionů liber, kterými se zavázala pomoci zastavit příliv migrantů.

Francie a Británie se v červenci dohodly na zvýšení počtu policistů a investování do technologií k zastavení přechodů skrz kanál La Manche.

Darmanin řekl, že Británie musí dodržovat jak námořní právo, tak závazky vůči Francii. To zahrnuje i pomoc při financování francouzských námořních hraničních hlídek.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Příliv migrantů v Texasu

Tisíce Haiťanů, Kubánců, Venezuelců a Nikaragujců bivakují pod mostem v Texasu

Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici.
snydrom zvracení

V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření...

Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno.
Pentagon: Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů

Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10...

Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila.
Ruské volby do parlamentu

Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.
Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů

Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů. Otec dnes žaluje...

Otec sedmileté dívky zažaloval školu a dva její zaměstnance v Michiganu za to, že jeho dceři ostříhali bez vědomí rodičů vlasy. Po škole chce milion dolarů.
OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama