Na tomto historickém náměstí v marockém Marrákeši se scházejí věštci, zaklínači hadů, básníci a vypravěči. Žije to tu pozdě do noci. Atmosféra je každý den jiná, každý den neopakovatelná.
Jemaa el-Fna již tisíc let slouží jako místo setkávání a trh v srdci Marrákeše. Věštci, zaklínači hadů, básníci a vypravěči přicházejí, aby pobavili davy a pomohli vytvořit opojnou atmosféru. Její kulturní význam inspiroval UNESCO k vytvoření „Mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví lidstva“.
Sunset time in Jemaa El-Fna Square. One of most enchanting view we’ve ever seen in our entire life 😍
— Soufiane Tahiri (@SoufianeTahir11) June 2, 2021
Morocco 🇲🇦❤ pic.twitter.com/ya2tToiqno
Jemaa el-Fna se datuje k založení Marrákeše Almorávidy v roce 1062. Náměstí nabylo na významu, když město v roce 1147 obsadili Almohadové a renovovali nejen náměstí, ale i jeho okolí. Téměř tisíc let fungovalo jako tržiště a shromažďovací místo v srdci města, kde hrůzostrašní vládci kdysi veřejně dekapitovali, aby udrželi strach mezi svými poddanými.
Po setmění skutečně ožívá
Dnes náměstí přitahuje celé spektrum života v Marrákeši: místní obyvatele různého sociálního a etnického původu i turisty z celého světa. Ráno si stánkaři postaví stánky s pomerančovým džusem, kořením, tradičními léky, lístky máty a šneky. Zvuk fléten zaříkávačů hadů se line po náměstí, dav baví cvičitelé opic a místní „zubaři“ připravují své kleště, aby vytrhali bolavé zuby kolemjdoucích.
Jakmile slunce zapadne, Jemaa el-Fna skutečně ožije. Restaurace kolem náměstí začnou obsluhovat hladové zákazníky. Berberští hudebníci a tanečnice Gnaoua začínají svá noční vystoupení, akrobaté se předvádějí po celém náměstí a umělci tetování hennou soupeří o zákazníky jako vypravěči a básníci předávající ústní tradice Maroka.
Inspirace pro UNESCO
Pozice Jemaa el-Fna jako důležitého místa kulturní výměny a uměleckého dědictví byla inspirací pro vyhlášení „Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva“ UNESCO v roce 2001. Když místní obyvatelé a další zainteresované strany začali bojovat za ochranu tradic náměstí tváří v tvář rostoucím tlakům na ekonomický rozvoj, UNESCO nastoupilo. Náměstí Jemaa el-Fna se stalo prvním místem, které získalo status mistrovského díla, který pomáhá podporovat a chránit tradice.
Španělský básník a prozaik Juan Goytisolo během zahajovacího setkání k nové iniciativě UNESCO vyzdvihl kvality historického náměstí: „Podívaná na Jemaa el Fna se denně opakuje a každý den je jiná. Všechno se mění – hlasy, zvuky, gesta, veřejnost, která vidí, poslouchá, čichá, chutná, dotýká se. Ústní tradice je rámována jednou mnohem rozsáhlejší, kterou můžeme nazvat nehmotnou. Náměstí jako fyzický prostor ukrývá bohatou ústní a nehmotnou tradici.“
Jemaa el-Fna se nachází ve čtvrti Medina v Marrákeši. Je otevřeno denně a ožívá obvykle kolem 8:00. Čilý ruch tu panuje nejméně do půlnoci. Po setmění si dávejte pozor na kapsáře. Připravte se také na to, že uvidíte některé pochybné praktiky mezi zaklínači hadů a trenéry opic, kteří někdy zacházejí se svými zvířaty ne zrovna etickým způsobem. Pokud chcete fotit, nejdříve se zeptejte, ať se vyhnete konfliktům se zaklínači hadů, trenéry opic, zpěváky…