1 C
Czech
Úterý 16. prosince 2025
EkonomikaZakladatel TikToku se stal nejbohatším člověkem Číny

Zakladatel TikToku se stal nejbohatším člověkem Číny

Zakladatel u mladých lidí populární aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok Čang I-ming se stal nejbohatší mužem v Číně. Jeho majetek se odhaduje na 49,3 miliardy dolarů. Celkově se však počet miliardářů v komunistickém státě snižuje, za čímž stojí ekonomická krize. Informují o tom Reuters a BBC.

Čangův odhadovaný majetek dosahuje 49,3 miliardy dolarů (1,2 bilionu korun), což je o 43 procent více než loni, ukázal podle agentury Reuters Hurun China Rich List zveřejňovaný pravidelně 26 let deníkem Hurun. Stojí za tím rostoucí popularita TikToku.

Čang tak na druhé místo odsunul magnáta v oblasti balené vody Čung Šan-šana. Jeho majetek se propadl o 24 procent na 47,9 miliardy dolarů. Na čtvrt místo z loňského třetího místa si pohoršil zakladatel společnosti PDD Holdings Colin Huang.

Celkový počet miliardářů na seznamu se snížil o 142 na 735, což je v porovnání s loňským rokem propad o třetinu. Jak upozornil Rupert Hoogewerf, který se na žebříčku podílel, stojí za tím problémy čínské ekonomiky a tamního akciového trhu.

To odráží i skutečnost, že nejvýraznější propady zaznamenali podnikatelé v čínském realitním sektoru. Co naopak rostlo, bylo odvětví spotřební elektroniky. Hodnota majetku zakladatele firmy Xiaomi, Lei Juna, letos stoupla o pět miliard.

Možná zákaz v USA  

Jednačtyřicetiletý Čang odešel z čela ByteDance, k níž TikTok spadá, v roce 2021. Stále tam ale má 20procentní podíl. Navzdory rostoucí popularitě TikToku se stala platforma kontroverzní, což může Čangovo jmění poslat zpět dolů.

Některé země, zejména USA, se obávají čínské špionáže skrze TikTok a napojení ByteDance na čínskou vládu. Kongres nařídil mateřské firmě svou sociální síť prodat, nebo dojde na její celoplošný zákaz.

ByteDance má čas do ledna 2025. Prodej své sociální sítě ale odmítá a rozhodla se celou věc řešit soudně, připomíná stanice BBC. Navzdory tomuto tlaku ale globální zisk společnost v loňském roce vzrostl o 60 procent, což vedlo ke zvýšení jmění Čanga.

Čang je osmnáctým člověkem, jenž se ocitl na seznamu Hurun China Rich List. Jenom pro srovnání, Spojené státy měly čtyři jedničky: Billa Gatese, Warrena Buffetta, Jeffa Bezose a Elona Muska.

Reklama

Doporučujeme

Při úderech USA na tři lodě údajně pašující drogy zahynulo dalších osm lidí

Americká armáda podnikla v mezinárodních vodách východního Tichomoří další útok na lodě, které údajně pašovaly drogy. Při vzdušných úderech proti třem plavidlům zahynulo na jejich palubách osm mužů. Armáda USA to oznámila v noci na dnešek na síti X.

Pokrok v mírových rozhovorech. Ukrajina může dostat robustní bezpečnostní záruky

Spojené státy a evropské země poskytnou Ukrajině robustní bezpečnostní záruky a další podporu pro hospodářskou obnovu země. Ve společném prohlášení to uvedli premiéři a prezidenti deseti evropských zemí včetně Německa,  Francie a Velké Británie a zástupci Evropské unie (EU). Záruky počítají s vytvořením nadnárodních sil na Ukrajině.

Při pádu malého letadla v Mexiku zahynulo sedm lidí

Při pokusu o nouzové přistání se v Mexiku v pondělí zřítilo malé letadlo. Nejméně sedm lidí zahynulo, informovala dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Machado se při útěku z Venezuely zranila, Nobelovu cenu převzala se zpožděním

Vůdkyně venezuelské opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír María Corina Machado se při dramatickém útěku z vlasti vážně zranila. Z Venezuely prchala na malém člunu v nebezpečných podmínkách a s rizikem vojenského zásahu. Do Osla dorazila pozdě, cenu převzala symbolicky a zopakovala, že se chce vrátit domů.

Trump zažaloval BBC za údajnou pomluvu, žádá odškodné až deset miliard dolarů

Americký prezident Donald Trump v pondělí večer (v noci na dnešek SEČ) zažaloval stanici BBC za údajnou pomluvu kvůli sestříhanému záznamu projevu ze 6. ledna 2021, který vyvolával dojem, že vyzýval své příznivce k útoku na Kapitol. Podle žaloby, o níž informují světové tiskové agentury, Trump po britské veřejnoprávní stanici žádá odškodné pět miliard dolarů za každý ze dvou bodů žaloby, tedy celkem až deset miliard dolarů (207 miliardy Kč). Šéf Bílého domu tak podle Reuters otevřel mezinárodní frontu ve svém boji proti médiím, které o něm podle jeho názoru informují nepravdivě či nespravedlivě.

Syn Roba Reinera je ve vazbě pro podezření z vraždy rodičů

Syn legendárního režiséra Roba Reinera a producentky Michele Singer Reiner byl zatčen poté, co byli jeho rodiče nalezeni mrtví ve svém domě v Los Angeles ve čtvrti Brentwood. Policie Nicka Reinera vede jako podezřelého z jejich vraždy a případ dál vyšetřuje.

Cliff Richard po léčbě rakoviny apeluje na muže: Nečekejte, jděte na vyšetření

Cliff Richard, jedna z největších ikon britské popové scény, poprvé otevřeně promluvil o roční léčbě rakoviny prostaty. Nemoc u něj lékaři zachytili včas a zpěvák dnes zdůrazňuje, jak zásadní může být jedno vyšetření. Varuje, že muži prevenci stále podceňují, a žádá změny, které by mohly zachránit tisíce životů.

KOMENTÁŘ: Investoři se poperou o akcie SpaceX. Tito hráči už ale svůj podíl mají

OpenAI, Anthropic, Revolut a teď SpaceX. Všechny tyto společnosti uvažují o vstupu na burzu a vesmírná mašina Elona Muska chce být tou nejhodnotnější. SpaceX míří na ocenění 1,5 bilionu dolarů. Kdo všechno si firmu „zaháčkoval“ předem?

Jednou z obětí útoku v Sydney je Slovenka, úřady zveřejnily jména útočníků

Jedna z obětí nedělního útoku na účastníky oslav židovského svátku chanuka na pláži Bondi Beach v Sydney je Slovenka, uvedl dnes slovenský prezident Peter Pellegrini. O smrti v Austrálii žijící ženy již předtím informovala exprezidentka Zuzana Čaputová, která dotyčnou označila za blízkou rodinnou přítelkyni. Mezi dalšími čtrnácti oběťmi, jejichž památku přicházejí na místo masakru uctít obyvatelé Sydney, jsou mimo jiné rabín či desetiletá dívka. Australské úřady mezitím zveřejnily jména obou útočníků.

Ruský soud zakázal Pussy Riot jako extremistickou organizaci

Moskevský soud dnes označil skupinu Pussy Riot za extremistickou organizaci a zakázal její činnost na území Ruska, informovala dnes ruská média. Za spolupráci s organizacemi, které úřady zakázaly jako extremistické, hrozí v Rusku vězení. Jedna ze zakládajících členek skupiny Naděžda Tolokonnikovová míní, že cílem soudního rozhodnutí je vymazat Pussy Riot z ruského povědomí.

Krize už není jen teoretická. Američané mohou přijít o klíčový zdroj vody

Řeka Colorado zásobuje sedm západních států USA. Její hladina je přitom kvůli suchu tak nízká, že ji lze na některých místech snadno přebrodit. V nedávném videu to demonstroval Ryan Deters, který varoval, že místní komunity jsou zcela závislé na nedaleké přehradě.

Čína uvalila sankce na bývalého náčelníka japonského generálního štábu

Čína na své sankční seznamy zařadila bývalého japonského náčelníka generálního štábu a současného politického poradce tchajwanské vlády Šigerua Iwasakiho. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a Kjódó. Situace mezi Tokiem a Pekingem je napjatá kvůli listopadovým výrokům japonské premiérky Sanae Takaičiové o Tchaj-wanu, který si Čína dlouhodobě nárokuje.

ANALÝZA: Rusko sice může mít kapacity k další válce, vítězství mu to však nezaručí

Většina odhadů zmiňuje jako rizikové roky 2028 a 2029. Koncem desetiletí by skutečně mohlo Rusko konfrontovat Severoatlantickou alianci (NATO). My samozřejmě nemůžeme vědět, zda opravdu zaútočí. Jde pouze o odhady, založené na ruských aktivitách. Roli v tom také hraje řada proměnných. Přímá hrozba ozbrojeného střetu je aktuálně nízká, v budoucnu ale není zanedbatelná.

Kallas: EU dodala Ukrajině slíbené dva miliony kusů dělostřelecké munice

Evropská unie letos dodala na Ukrajinu dva miliony kusů dělostřelecké munice, které přislíbila, uvedla v Bruselu šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas. Na dnešním jednání unijních ministrů zahraničí se bude podle ní rozhodovat o dalších sankcích proti takzvané ruské stínové flotile, na seznam by mělo přibýt dalších 40 lodí. Plavidla, která jsou její součástí, Moskva používá k obcházení sankcí týkajících se exportu ruské ropy.

Ruská armáda sestřelila 20 dronů mířících na Moskvu, hlásí úřady

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek a dnes ráno zneškodnila 20 dronů mířících na Moskvu, informoval moskevský starosta Sergej Sobjanin podle ruskojazyčného servisu BBC. O sestřelení nepřátelských bezpilotních letounů informovaly úřady i v jiných částech Ruska. Ukrajina, která se skoro čtyři roky brání ruské invazi, se k těmto útokům zatím nevyjádřila. Její letectvo informovalo o sestřelení více než 130 ruských dronů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama