Havanský syndrom, záhadná nemoc, která v posledních letech postihla americké diplomaty, má podle zjištění serveru The Insider na svědomí ruská zpravodajská jednotka. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Zaměstnanci ambasád rozmístění po celém světě s „havanským syndromem“ hlásili nevysvětlitelné příznaky, například závratě. Podle společného vyšetřování deníku The Insider, časopisu Der Spiegel a pořadu 60 Minutes televize CBS se mohli stát terčem ruských zvukových zbraní.
Moskva obvinění popřela. Američtí představitelé již dříve uvedli, že je nepravděpodobné, že by na vině byla cizí mocnost.
One of the American officials who suffered the most severe injuries after a Havana Syndrome Attack, recognizes the son of a Russian GRU commander as the man she saw in front of her house minutes after the attack
— Visegrád 24 (@visegrad24) April 1, 2024
pic.twitter.com/Kds0fQA42r
Ve svém hodnocení „anomálních zdravotních incidentů“ – vydaném v loňském roce – však neuvedli žádné uspokojivé vysvětlení. To frustruje ty, kteří byli záhadným syndromem postiženi, píše BBC.
Název fenoménu pochází z kubánského hlavního města Havany, kde byl v roce 2016 zjištěn první případ. Zjištění novinářů ale podle Reuters naznačuje, že první případy se mohly vyskytnout v Německu o dva roky dříve.
Američtí zaměstnanci zasažení tímto stavem, včetně pracovníků Bílého domu, CIA a FBI, si stěžovali na závratě a bolesti hlavy. Měli také potíže se soustředěním a intenzivní a bolestivý zvuk v uších. Existuje více než 1 000 hlášení o záhadném onemocnění, přičemž desítky případů jsou stále nevysvětlené.
Američtí zákonodárci přijali legislativu zaměřenou na podporu obětí. Lidé s potvrzeným poškozením mozku v důsledku této nemoci mají nárok na platby.
Důkazy ukazují na jednotku 29155
Již dlouho existuje podezření, že postižení byli zasaženi směrovanou energií nebo mikrovlnami vystřelovanými ze skrytých zařízení. Tuto možnost připustila i dřívější zpráva amerických zpravodajských služeb.
Čerstvé vyšetřování v médiích tvrdí, že agenti ruské vojenské zpravodajské jednotky 29155 se mohli zaměřit na mozky amerických diplomatů zbraněmi „směrované energie“. Uvádí se v něm, že existují důkazy, které umisťují členy této jednotky do měst po celém světě v době, kdy americký personál hlásil incidenty.
V rámci vyšetřování server The Insider rovněž uvedl, že důstojníci jednotky 29155 byli odměněni za svou práci související s vývojem „nesmrtících akustických zbraní“.
Americký vojenský vyšetřovatel Greg Edgreen, který zkoumal případy syndromu, v pořadu 60 Minutes uvedl, že společným pojítkem mezi oběťmi syndromu bylo „spojení s Ruskem“. Řekl také, že oficiální americká laťka důkazů prokazujících ruské zapojení byla nastavena příliš vysoko. „Amerika nechtěla čelit některým nepříjemným pravdám,“ řekl.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov popřel, že by existovaly jakékoli důkazy o ruském zapojení. Uvedl, že obvinění ve zprávě jsou nepodložená.
Jako vrtačka na steroidech
Jedna z obětí syndromu, agentka FBI, vyprávěla v pořadu 60 Minutes o svém zážitku, kdy ji v jejím domě na Floridě 2021 zasáhla mocná síla. „Něco vybuchlo uvnitř mého pravého ucha. Bylo to jako zubařská vrtačka na steroidech,“ řekla v pořadu. „Ten pocit, když se to dostane příliš blízko k ušnímu bubínku? Je to něco podobného. Jen desetkrát silnější.“ Žena, která se představila jako Carrie, uvedla, že nakonec omdlela a později měla problémy s pamětí a soustředěním.
V reakci na tuto zprávu američtí představitelé sdělili, že „budou nadále pečlivě zkoumat anomální zdravotní incidenty“. Zopakovali však své stanovisko, že je „velmi nepravděpodobné, že by za ně byl zodpovědný zahraniční protivník“.
„Nezpochybňujeme velmi reálné zkušenosti a příznaky, které hlásili naši kolegové a jejich rodinní příslušníci. Šetření těchto incidentů je naší prioritou,“ uvedli.