Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  USA vyšetřují záhadný „energetický“ útok na Bílý dům

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  FBI vyšetřuje nejméně dva údajné útoky na americké půdě, z toho jeden se udál přímo v Bílém domě loni v listopadu. CNN hovoří o působení „záhadných a neviditelných sil“.

  Podle několika zdrojů Pentagon a vyšetřovatelé zatím nedošli k jasnému závěru, co se vlastně stalo. Jisté je, že několika lidem v parku The Ellipse se náhle udělalo zle a příznaky připomínaly tzv. „Havanský syndrom“. Podobná záhadná nevolnost už v roce 2016 náhle postihla americké diplomaty na Kubě, ale také v Rusku a v Číně. Nyní se to stalo jednomu členovi americké Bezpečnostní rady státu a nejmenované úřednici z Bílého domu. Tito lidé byli náhle postiženi závratí, bolestí hlavy a hučením a pískáním v zalehlých uších.

  Podle CNN se ve Washingtonu o těchto útocích přímo na americké půdě a v těsné blízkosti Bílého domu už dlouho hovoří. Vyšetřovatelé doposud nezjistili, jestli události v USA těsně souvisí se záhadnou nemocí, co postihla diplomaty v zahraničí. Jedna z teorií, co Havanský syndrom způsobilo, je sonický útok, tato hypotéza se však nikdy nepotvrdila. Podle zdrojů z amerických bezpečnostních složek může za záhadnými útoky stát Rusko nebo Čína, důkazy však chybí.

  USA se snaží tuto záhadu rozluštit od roku 2016, kdy se výše popsané příznaky objevily znenadání u pracovníků americké ambasády na Kubě, veřejně o tom ale nikdo nechce příliš hovořit. CIA údajně tuto záležitost zpočátku nebrala ani příliš vážně, jak si stěžovali někteří ze zasažených. Útoků kolem Bílého domu byla už ve skutečnosti podle zdrojů CNN celá řada, některé postihly i děti a jeden bývalý vysoce postavený důstojník utrpěl těžké zranění mozku.

  Neviditelná zbraň?

  Jedním z těch, kteří o této záhadě veřejně promluvili, je bývalý úřadující ministr obrany z Trumpovy administrativy Chris Miller. Závažnost situace si podle něj uvědomil, když vyslechl nejmenovaného vysoce postaveného představitele armády, kterého záhadný syndrom v blízkosti parku The Ellipse postihl. „Když ke mně ten důstojník přišel a detailně mi vylíčil, co se mu stalo, tak jsem pochopil, že je to reálné. Tenhle člověk byl ve válce a ví, o čem mluví,“ uvedl Miller.

  V březnu vydala americká Národní akademie věd zprávu, že za záhadnými symptomy stojí zřejmě „přímo zacílená, pulzující energie na radiofrekvenční bázi„. Jinými slovy neviditelná zbraň s potenciálně ničivými důsledky. Přesto ale nejméně jeden zdroj z vyšetřování CNN řekl, že se pracuje i s hypotézou, že se místo zbraně může jednat o čistě přírodní fenomén. Ostatně někteří vysvětlovali Havanský syndrom na Kubě jako otravu insekticidy, které se používají na hubení komárů, co přenášejí virus Zika.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS