Válka na UkrajiněZ ukrajinských přístavů vyplulo dalších šest lodí s obilím

Z ukrajinských přístavů vyplulo dalších šest lodí s obilím

Z ukrajinských černomořských přístavů dnes ráno vyplulo šest lodí s nákladem obilovin, oznámilo turecké ministerstvo obrany. Lodě exportují zemědělské produkty ze země napadené ruskou armádou na základě dohody pod záštitou OSN a Turecka. Tento týden situaci zdramatizovalo Rusko, které od dohody dočasně odstoupilo kvůli údajnému ukrajinskému útoku na ruskou flotilu. Ve středu Moskva oznámila, že dohodu opět začne plnit. Dnes ale uvedla, že váhá, zda dohodu prodloužit předtím, než za zhruba dva týdny vyprší její platnost.

„Po obnovení obilné dohody vyplulo z ukrajinských přístavů šest lodí. Tím celkový počet lodí, které se vydaly z přístavů, dosáhl 426 a množství vyvezených obilovin překročilo 9,7 milionu tun,“ řekl podle agentury Anadolu turecký ministr obrany Hulusi Akar. Ruští zástupci se kromě toho vrátili k práci v mezinárodním koordinačním centru (JCC), které zaštiťuje bezpečnou plavbu lodí se zemědělskými produkty přes Černé moře, uvedla agentura Reuters.

Tyto zprávy potvrzují, že vývoz obilí plně funguje. V minulých dnech hrozilo, že další cesty lodí s ukrajinskými zemědělskými produkty ohrozí postoj Moskvy, která v pondělí oznámila, že od dohody dočasně odstupuje. Tvrdila, že jde o reakci na sobotní útok dronů proti ruské Černomořské flotile v Sevastopolu na anektovaném Krymu.

Ve středu dal prezident Vladimir Putin pokyn, aby se Rusko k plnění dohody vrátilo. Podle něj dostalo záruky, že se útok na Černomořskou flotilu nebude opakovat. Ani během dnů, kdy Rusko plnění dohody pozastavilo, se ale námořní transport obilí bezpečným koridorem přes Černé moře nezastavil a pokračoval dál.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes ale podle agentury TASS varoval, že obnovení ruské účasti v dohodě ještě neznamená, že se Rusko rozhodne ujednání prodloužit před tím, než 19. listopadu vyprší jeho platnost. Moskva takzvanou obilnou dohodu dlouhodobě kritizuje a tvrdí, že se neplní část ujednání, která se týká ruského exportu přes ukrajinské území. Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov dnes řekl, že Rusko v tomto ohledu stále nevidí žádné zlepšení. Šéf ruské diplomacie zároveň vyzval generálního tajemníka Antónia Guterrese k nápravě. Guterres podle něj dříve navrhoval, aby byly odstraněny jakékoli překážky bránící ve vývozu obilí a hnojiv z Ruska.

Putin začátkem týdne obvinil Kyjev, že bezpečný koridor využil k dronovému útoku na ruskou flotilu v přístavu Sevatopol na anektovaném Krymu. Ukrajina to odmítá a tvrdí, že informace o údajném útoku použilo Rusko jako záminku, proč dohodu přestat plnit. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko dnes na facebooku napsal, že Ukrajina nikdy nevyužila bezpečný námořní koridor k vojenským účelům a nemá to ani v plánu. Podle něj by Kyjev plavební cestu, kudy se ze země dostává obilí, nikdy úmyslně neohrozil. Shodně s ním to uvedl v rozhovoru se španělskou stanicí Cadena Ser šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba, který ale dodal, že za útokem stojí „lidé dobré vůle“. Nikolenko také sdělil, že Ukrajina nepřijala žádné další závazky nad rámec červencové dohody. Kuleba uvedl, že Rusko se ve skutečnosti vrátilo k dohodě díky zákulisním diplomatickým krokům šéfa OSN Guterrese a tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, kteří se uchýlili k „jazyku síly“.

Doporučujeme

Circle získal povolení založit národní trustovou banku

Společnost Circle, která stojí za jedním z největších stablecoinů na světě, získala ve Spojených státech konečné povolení k založení národní trustové banky. Rozhodnutí amerického Úřadu pro dohled nad měnou poslalo akcie firmy v pátečním předobchodním obchodování vzhůru o deset procent.

Hvězda Teorie velkého třesku se po sedmi letech vrací k herectví

Johnny Galecki, kterého diváci znají především jako fyzika Leonarda Hofstadtera ze seriálu Teorie velkého třesku, se po sedmileté pauze vrací k herectví. Tentokrát ale nezamíří před televizní kamery. V Chicagu se představí na divadelním jevišti jako slavný americký dramatik Tennessee Williams.

Při závodech na Masarykově okruhu zemřeli dva jezdci

Sobotní program motocyklového šampionátu Alpe Adria International na Masarykově okruhu v Brně poznamenala smrtelná nehoda. Při startu závodu se střetli dva zahraniční jezdci. Jeden zemřel na místě, druhý později podlehl zraněním v nemocnici.

Světová poptávka po ropě letos poprvé od pandemie klesne

Celosvětová poptávka po ropě má letos klesnout přibližně o milion barelů denně. Šlo by o první meziroční pokles od roku 2020, kdy spotřebu prudce omezila pandemie covidu. Hlavními důvody jsou vysoké ceny, omezené dodávky a dopady války mezi Spojenými státy a Íránem.

USA zasáhly 140 cílů v Íránu, Teherán odpověděl útoky v Perském zálivu

Spojené státy podnikly další rozsáhlé údery proti Íránu poté, co íránské síly zasáhly civilní kontejnerovou loď v Hormuzském průlivu. Americká armáda zaútočila přibližně na 140 vojenských cílů. Teherán následně vyslal střely a drony proti zemím v Perském zálivu, kde jsou rozmístěny americké jednotky.

Bývalou britskou ministryni našli mrtvou, policie pátrá po vrahovi

Britská policie vyšetřuje jako vraždu smrt bývalé ministryně, poslankyně a televizní osobnosti Ann Widdecombe. Osmasedmdesátiletou političku našli ve čtvrtek mrtvou v jejím domě na jihozápadě Anglie. Muže zadrženého krátce po činu už vyšetřovatelé propustili a v případu dál nefiguruje jako podezřelý.

Čmeláci sbírají výrazně více toxických kovů než včely medonosné

Čmeláci mohou z okolního prostředí získávat až sedmkrát více toxických těžkých kovů než včely medonosné, a to i v případě, že oba druhy hledají potravu na stejných místech. Skryté znečištění tak může nenápadně ovlivňovat jejich schopnost orientace, rozmnožování i fungování celých kolonií.

Při letecké nehodě na Bahamách zemřelo nejméně deset lidí

Na Bahamách se v pátek zřítil menší letoun typu Cessna 402. Zahynulo nejméně deset lidí, informovala dnes agentura DPA s odvoláním na místní úřady. Příčiny nehody jsou předmětem vyšetřování.

Čína evakuovala před tajfunem Bavi přes 1,8 milionu lidí

Čínské úřady evakuovaly více než 1,8 milionu lidí před příchodem tajfunu Bavi, který postupuje k východnímu pobřeží země. Živel má v neděli ráno zasáhnout okolí desetimilionového města Wen-čou v provincii Če-ťiang.

Trump hrozí Íránu zničením v reakci na výzvy k jeho zabití na Chameneího pohřbu

Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu úplným zničením v reakci na veřejné výzvy k jeho zabití, které zazněly na pohřbu íránského duchovního vůdce Alího Chamaneího, informovala agentura AP. Armáda Spojených států podle Trumpa dostala patřičné rozkazy

Trump odmítl podepsat zákon o bydlení, platit začal i bez něj

Rozsáhlý zákon, který má zvýšit nabídku bydlení a zmírnit růst cen ve Spojených státech, vstoupil v sobotu v platnost bez podpisu prezidenta Donalda Trumpa. Prezident dokument ani nepodepsal, ani nevetoval, takže se po uplynutí ústavní lhůty stal zákonem automaticky.

Kyjev čelil dalšímu raketovému útoku, městem otřásly výbuchy

Kyjev v noci na dnešek čelil dalšímu ruskému raketovému útoku. Ukrajinskou metropolí se v noci ozvalo několik výbuchů, místní úřady hlásí zásahy nebytových budov a energetického objektu. Úřady rovněž informovaly po útocích o deseti zraněných.

Írán chce pokračovat v jednáních a Spojené státy na to přistoupily, uvedl Trump

Írán chce pokračovat v jednáních a Spojené státy na to přistoupily, uvedl dnes americký prezident Donald Trump. Zároveň ale zdůraznil, že příměří s Teheránem skončilo. Šéf Bílého domu to napsal na své sociální síti Truth Social.

Kvůli tajfunu Bavi ruší Japonsko, Tchaj-wan a Čína lety, Filipíny už mají mrtvé

K jihozápadním japonským ostrovům se dnes přiblížil silný tajfun Bavi, kvůli němuž obyvatelé raději zabezpečují svůj majetek. Tajfun míří severozápadně přes Tchaj-wan do Číny, kde už byly zrušeny letecké spoje. Bavi by mohla být nejničivější bouří v této oblasti za poslední roky, napsala agentura Reuters. Sesuv půdy způsobený silnými dešti, které zhoršil průchod tajfunu, si už na jihofilipínském ostrově Mindanao vyžádal nejméně 15 mrtvých, uvedla agentura AFP.

Rusko oznámilo zneškodnění 376 ukrajinských dronů, Kyjev hlásí další oběť útoků

Rusko i Ukrajina v noci čelily dalším rozsáhlým dronovým útokům. Moskva oznámila zneškodnění 376 ukrajinských bezpilotních letounů, Kyjev uvedl, že zlikvidoval 114 z 137 ruských dronů. Informuje ČTK. Na ruském území hořely ropné objekty, na Ukrajině si útok vyžádal nejméně jednu oběť.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama