menu

15.2 C
Czech
Pátek 21. června 2024

Švýcarská centrální banka snížila sazby, ta britská zatím vyčkává

Švýcarská centrální banka (SNB) snížila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 1,25 procenta a očekává rostoucí ekonomickou aktivitu. Inflace ve Velké Británii zase klesla ke dvěma procentům. Bank of England (BoE) i přesto ponechala sazby beze změny.

Vladimir Putin stanovil podmínky pro zastavení palby a mírové rozhovory s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu na ministerstvu zahraničních věcí zdůraznil, že je otevřen mírovým rozhovorům s Ukrajinou, přičemž hlavní podmínkou je stažení ukrajinských vojsk z oblastí okupovaných Ruskem. Podle Putina musí Ukrajina stáhnout své jednotky z Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti v rámci jejich správních hranic. Kromě toho musí Ukrajina prohlásit, že odmítá vstoupit do NATO. Putin uvedl, že pokud budou tyto podmínky splněny, Rusko okamžitě zastaví palbu.

Hormon štěstí dopamin: V čem nám pomáhá a jak si udržet zdravou hladinu?

Sledujte nás na sítích

Být spokojený a cítit se dobře je v lidském životě nesmírně důležité. Jak toho ale docílit v dlouhodobém horizontu? Není to tak snadné. Jde o velmi křehkou rovnováhu, o jejíž udržování bychom se měli pečlivě starat. Obrovský podíl na našem pocitu životního štěstí má hormon zvaný dopamin.

Reklama

Jak dopamin vzniká a jak se projevuje jeho nedostatek

Neurohormon dopamin z kategorie katecholaminů vzniká v našem mozku. Zodpovídá za systém odměny a slasti. Díky němu můžeme v našem životě dosahovat svých přání a snů. Abychom si zachovali pozitivní pohled na okolní svět, je nesmírně důležité zachovat si vyrovnanou hladinu dopaminu v našem mozku. Když se vám něco povede dobře vykonat – v práci, ve škole, očekáváte za svůj povedený výkon náležitou odměnu. Cítíte se velmi dobře. Právě tehdy nastává okamžik, kdy se ve vašem mozku tvoří hormon dopamin. Funguje jako motor, který nás nutí k lepším výkonům. Když ho máme dost, sršíme energií a naše výkony jsou vynikající.

Jestliže trpíme nedostatkem dopaminu, poznáme to velmi rychle. Naše motivace k nějaké aktivitě klesá. Přicházejí dny, kdy jsme stále nespokojení, nechce se nám nic dělat. Máme špatnou náladu, cítíme smutek nebo dokonce trpíme depresemi. 

Pozor, dopamin je návykový!

Ovšem pozor. Zrada je v tom, že dopamin je návykovou látkou. Jakmile jednou poznáte jeho sílu, už nikdy nechcete být bez něho. Proto je nesmírně důležité vytvořit si ve svém mozku tu správnou hladinu, kdy my ovládáme dopamin, nikoli on nás. Je třeba pochopit, kdy vás dopamin povzbuzuje k dalšímu výkonu, a kdy se za něčím ženete právě jenom kvůli uspokojení, tedy zvýšení jeho hladiny. Hladinu dopaminu ale dokážete aktivně ovlivnit: pozitivním pohledem na život a aktivním zapojením do něj. Odměna za vaše snažení vám potom přinese pozitivní emoce. Cítíte se spokojení, šťastní a vyrovnaní – máte dopaminu dostatek. 

Dopaminová závislost

Úplně jiná situace ale nastává v případě závislosti. Kdysi se na závislé lidi pohlíželo jako na existence se slabou vůlí, nedostatkem morálních kvalit, protože se nedokážou se svým problémem vypořádat. Ovšem výzkumy odstartované ve 30. letech 20. století nám pomohly pochopit, že skutečnost je jiná. Závislé nejde šmahem odsoudit, jde o mnohem složitější problém. Závislost je nemoc. Vědcům se postupně podařilo rozkrýt mechanismy, jak závislost vzniká. Fungování mozku se v případě závislosti mění.

Reklama

V okamžicích, kdy jste úspěšní – podařilo se vám splnit v práci náročný úkol, ve škole jste dostali výbornou známku – toužíte po jediném: užívat si tento pocit co nejdéle. V tom ale tkví úskalí dopaminu. Neuvolňuje se jenom ve chvílích, kdy dosáhnete úspěchu a čekáte za něj odměnu. Můžete jeho tvorbu podpořit i širokým spektrem psychotropních látek. Pokud to zkusíte, číhá na vás závislost.

Jak optimalizovat hladinu dopaminu

Nízká hladina dopaminu se projevuje celým spektrem příznaků, zejména mizivou psychickou a fyzickou aktivitou. Nemůžete se soustředit, přicházejí deprese, poklesne libido i chuť na sex a jakoukoliv fyzickou aktivitu. Naopak se zvyšuje chuť na kofein a sladkosti. Kromě toho můžete trpět tuhnutím svalů, poruchami v chůzi, na řadu přichází i Parkinsonova choroba.

Mohlo by vás zajímat: Chtěli byste se dožít 100 let? Tady je 6 tipů na to, co ve svém životě změnit.

Jak optimalizovat hladinu dopaminu? Efektivním způsobem je dopaminový půst. Odpusťte si po určitou dobu činnosti, zvyšující produkci tohoto neurohormonu. Pochopitelně vás napadne obejít se bez cigarety, oblíbené skleničky vína, nebo čokolády či dortíku. Ve hře je ale také třeba omezení kontaktů na sociálních sítích nebo vysedávání u počítačových her. Zvládnete to a záhy se stanete odolnějšími proti podobným hrozbám. Pocit štěstí vám přinese třeba procházka v přírodě, sportovní aktivita, setkání s přáteli nebo pěkná kniha. A to je právě signál, že máte hladinu dopaminu v mozku vyrovnanou a stabilní.  

Tipy, jak získat a udržet zdravou hladinu dopaminu

  • Drogou je i cukr. Jeho zvýšená konzumace snižuje tvorbu hormonu spokojenosti. Snažte se proto omezit potraviny, které obsahují jednoduché cukry. Především sladkosti a bílé pečivo.
  • Správné regulaci dopaminu pomáhá i dostatek spánku. Ráno je hladina dopaminu vyšší, proto se úspěšně vzbudíme a nastartujeme do nového dne. Naopak večer hladina hormonu klesá. Proto je důležité vstávat i chodit spát přibližně ve stejnou dobu.
  • Nepijte příliš mnoho kávy. I když kofein v ní obsažený dočasně podpoří tvorbu dopaminu, potom hladina hormonu klesá. Organismus poté kofein toleruje a nemá už takový účinek.
  • Cvičte. Tělesná aktivita pomáhá produkovat dopamin a zlepšuje nejenom fyzickou, ale i psychickou kondici.
  • Poslech oblíbené hudby má také pozitivní vliv na tvorbu dopaminu v mozku. Najděte si proto na něj čas. 
  • Věnujte se nějakému koníčku. Nezáleží na tom, zda opravujete jízdní kola, malujete, věnujete se železničnímu modelářství nebo třeba točíte keramické džbánky. Všechno stimuluje tvorbu hormonu dobré pohody.
  • Pomáhá i meditace. Zklidnění a zamyšlení vám přeskládá životní hodnoty. I to je velmi důležité.
  • K podpoře tvorby dopaminu poslouží i různé doplňky stravy. Příkladem je kurkumin, složka koření kurkuma, který také povzbuzuje výrobu serotoninu, hormonu štěstí. Dále ašvaganda neboli indický ženšen – tlumí stavy úzkosti a rovněž zvyšuje tvorbu serotoninu,  šafrán, který pomáhá pacientům s Alzheimerovou chorobou, zlepšuje paměť a vykazuje antidepresivní účinky.
Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Herečku Glenn Close skolil covid a RSV současně, musela přerušit natáčení filmu

Americká herečka Glenn Close se zotavuje po nemoci. Sedmasedmdesátiletá umělkyně ve videu na Instagramu zveřejněném ve středu uvedla, že je v Londýně, kde začala natáčet film Wake Up Dead Man: A Knives Out Mystery. Podle svých slov se nicméně k práci dostala jen na dva dny, než onemocněla covidem-19 a RSV zároveň.

Švýcarská centrální banka snížila sazby, ta britská zatím vyčkává

Švýcarská centrální banka (SNB) snížila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 1,25 procenta a očekává rostoucí ekonomickou aktivitu. Inflace ve Velké Británii zase klesla ke dvěma procentům. Bank of England (BoE) i přesto ponechala sazby beze změny.

Vietnamský a ruský prezident řekli, že chtějí posílit vzájemné vztahy

Vietnam chce posílit vztahy s Ruskem, řekl vietnamský prezident To Lam na dnešním setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Hanoji. Prezident To také poblahopřál Putinovi ke znovuzvolení a ocenil úspěchy Ruska, včetně "vnitropolitické stability". Putin uvedl, že posílení komplexního strategického partnerství s Vietnamem je jednou z priorit Ruska.

BBC: Izrael ani Hizballáh si teď válku nepřejí, přesto si obě strany zahrávají s ohněm

Izrael a Hizballáh jsou jenom krok od totální války. Vůdce šíitského libanonského hnutí Hasan Nasralláh ve středu pohrozil, že v případě konfliktu nebude bezpečno nikde v židovském státě a Izrael naznačil, že je blízko zásadnímu rozhodnutí. Ani jedna strana si přitom takový scénář nepřeje.

Ukrajinský dronový útok způsobil požár ropného skladu v Rusku

Ukrajinský dronový útok v noci na dnešek způsobil rozsáhlý požár ropného skladu v ruské Adygejské republice. Plameny se již podařilo uhasit, oznámil podle agentury Reuters na komunikační platformě Telegram šéf Adygejské republiky Murat Kumpilov. Naopak Kyjev informuje o nových ruských útocích na ukrajinská energetická zařízení.

Při výbuchu automobilu s českými turisty v Chorvatsku zahynulo dítě

Při explozi automobilu s českými turisty nedaleko chorvatského města Obrovac přišlo o život devítileté dítě. Informoval o tom dnes chorvatský deník Jutarnji list. Dvě ženy utrpěly vážná zranění při explozi, která se odehrála ve středu večer, uvedla zadarská policie. Příčina exploze není jasná. Podle neoficiálních informací deníku Zadarski list v autě patrně explodovaly nádrže s palivem.
Reklama

DOPORUČUJEME

Renomovaná značka Balneo

Balneo je renomovanou značkou, která nabízí širokou škálu produktů pro moderní koupelny. Jedním z hlavních tahounů jsou lineární odtoky, které jsou dostupné v různých délkách...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Business Insider: Generace Z má zájem o „zelená“ zaměstnání, ale nedokáže se prosadit

Generace Z je považována za generaci plně si uvědomující klimatické změny. Spousta z jejích příslušníků touží po „zeleném“ zaměstnání, málo kdo z nich ovšem má potřebné znalosti k vykonávání takové práce, ukázala analýza sociální sítě LinkedIn.

Herečku Glenn Close skolil covid a RSV současně, musela přerušit natáčení filmu

Americká herečka Glenn Close se zotavuje po nemoci. Sedmasedmdesátiletá umělkyně ve videu na Instagramu zveřejněném ve středu uvedla, že je v Londýně, kde začala natáčet film Wake Up Dead Man: A Knives Out Mystery. Podle svých slov se nicméně k práci dostala jen na dva dny, než onemocněla covidem-19 a RSV zároveň.

Švýcarská centrální banka snížila sazby, ta britská zatím vyčkává

Švýcarská centrální banka (SNB) snížila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 1,25 procenta a očekává rostoucí ekonomickou aktivitu. Inflace ve Velké Británii zase klesla ke dvěma procentům. Bank of England (BoE) i přesto ponechala sazby beze změny.

Vietnamský a ruský prezident řekli, že chtějí posílit vzájemné vztahy

Vietnam chce posílit vztahy s Ruskem, řekl vietnamský prezident To Lam na dnešním setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Hanoji. Prezident To také poblahopřál Putinovi ke znovuzvolení a ocenil úspěchy Ruska, včetně "vnitropolitické stability". Putin uvedl, že posílení komplexního strategického partnerství s Vietnamem je jednou z priorit Ruska.

BBC: Izrael ani Hizballáh si teď válku nepřejí, přesto si obě strany zahrávají s ohněm

Izrael a Hizballáh jsou jenom krok od totální války. Vůdce šíitského libanonského hnutí Hasan Nasralláh ve středu pohrozil, že v případě konfliktu nebude bezpečno nikde v židovském státě a Izrael naznačil, že je blízko zásadnímu rozhodnutí. Ani jedna strana si přitom takový scénář nepřeje.

Ukrajinský dronový útok způsobil požár ropného skladu v Rusku

Ukrajinský dronový útok v noci na dnešek způsobil rozsáhlý požár ropného skladu v ruské Adygejské republice. Plameny se již podařilo uhasit, oznámil podle agentury Reuters na komunikační platformě Telegram šéf Adygejské republiky Murat Kumpilov. Naopak Kyjev informuje o nových ruských útocích na ukrajinská energetická zařízení.

Při výbuchu automobilu s českými turisty v Chorvatsku zahynulo dítě

Při explozi automobilu s českými turisty nedaleko chorvatského města Obrovac přišlo o život devítileté dítě. Informoval o tom dnes chorvatský deník Jutarnji list. Dvě ženy utrpěly vážná zranění při explozi, která se odehrála ve středu večer, uvedla zadarská policie. Příčina exploze není jasná. Podle neoficiálních informací deníku Zadarski list v autě patrně explodovaly nádrže s palivem.

Lesní požáry na okraji Atén si vynutily evakuaci obyvatel

Řečtí hasiči bojovali s požárem ve městě Koropi vzdáleném 30 kilometrů jižně od Atén. Oheň se šířil kvůli silnému větru a donutil řadu obyvatel opustit domovy. Informovala o tom agentura Reuters. Večer úřady uvedly, že požár je do značné míry pod kontrolou.
Reklama
Reklama