CestováníZ ostrovů na Maledivách mizí stromy

Z ostrovů na Maledivách mizí stromy

Když developeři stavějí umělé ostrovy, aby přilákali turisty, vykořisťují blízké atoly. Zbavují je stromů, aby mohli osadit zelení ty umělé. Křehký ekosystém korálových ostrovů je tak nenávratně poškozován.

Kaashidhoo je jedním z největších z 1192 ostrovů, které tvoří souostroví Maledivy. Na rozdíl od mnoha jiných ale není obsazen opalujícími se Evropany. Jeho široké polní cesty jsou často opuštěné, lemované maledivskými růžemi, papájou a banánovníky. Hlavním zaměstnáním ostrovanů je pěstování kokosů a dalších tropických produktů, které lze prodávat v maledivském hlavním městě Malé.

V posledních letech je ale místní ekonomika vyvedena z rovnováhy. Po ostrově se objevují krátery, díry v zemi vyplněné suchým listím. Jsou to místa, kde dříve stály vzrostlé kokosové palmy. V loňském roce prodali zemědělci z Kaashidhoo stovky stromů novým luxusním letoviskům na nedalekých umělých ostrovech.

Ekonomická prosperita vs. ničení ekosystému

Zatímco někteří místní obyvatelé jsou vděční za nově nalezený příjem – 20 až 100 $ za každý strom – jiní se obávají, že eroze na pláži od doby, kdy byly stromy vykořeněny, zesílila. Domnívají se, že vzrůstající množství luxusních letovisek ohrožuje místní křehký ekosystém. „Je to obrovský problém,“ říká Ibrahim Naeem, generální ředitel Maledivské agentury pro ochranu životního prostředí. „Dovoz kokosových palem na Maledivy je zakázán, takže se umělé ostrovy musí spoléhat na místní zdroje.“

V různých částech Malediv již existuje 144 tří až pětihvězdičkových letovisek a národní ministerstvo cestovního ruchu pronajalo 115 neobydlených ostrovů a lagun soukromým investorům. Pouze za účelem cestovního ruchu. Mnoho letovisek se staví na umělých ostrovech. Pro jejich konstrukci nasávají obří stroje písek ze dna lagun.  Jakmile jsou „postaveny“, shánějí developeři zeleň. Umělé kusy země jsou obvykle zdobeny kokosovými palmami a další pobřežní vegetací. Ty jsou přepravovány z více než tuctu místních ostrovů, včetně Kaashidhoo.

Místní obyvatelé jsou většinou pro rozvoj, proto se také zdráhají odstěhovat za prací do hlavního města Malé. Maledivská vláda ve skutečnosti slíbila, že na Kaashidhoo bude rozvíjet místní cestovní ruch, který poskytne lepší pracovní příležitosti. Jenže mnoho místních lidí již začíná mít obavy. Korálové ostrovy jsou velice dynamické, vyvíjí se podle rozmarů větru, přílivu a odlivu a neúprosných vln. Na plážích je už pozorovatelná mnohem větší eroze, jež je důsledkem vykořenění stromů.

Chybí plánování a udržitelnost

Laguna Emboodhoo poblíž Malé je jedním z míst, kde končí vyvrácené palmy. Thajská společnost Singha Estate vyvíjí ve spolupráci s Hilton a Hard Rock Hotels multimiliónový resortní projekt Crossroads. Ten zahrnuje tři umělé ostrovy v laguně a byl inzerován jako „hluboce udržitelný“. Dříve byla tato oblast jen obrovskou lagunou, kterou pravidelně navštěvovali rybáři a ostřílení potápěči.

Po několika letech stavebních prací jsou dnes v laguně umělé ostrovy. Zbrusu nové vily jsou obklopeny spoustou dovezené zeleně.

„Pokud by vývojáři resortu plánovali dopředu, mohly být zřízeny školky pro pěstování kokosových palem a jiné vegetace,“ říká Ibrahim Mohamed, zástupce generálního ředitele Agentury pro ochranu životního prostředí. „Nemohou však čekat čtyři až pět let, než stromy porostou, a chtějí otevřít střediska do jednoho roku.“

Maeed Zahir, ředitelka advokacie nevládní organizace EcoCare se sídlem v Malé, tvrdí, že vláda stále nemá dostatečný dohled. „Problém je v tom, že stromy jsou obvykle vykořeněny uprostřed noci pomocí bagrů,“ říká Zahir. Výsledkem je, že ministerstvo životního prostředí „málokdy zjistí, že jsou porušovány předpisy.“

Doporučujeme

Je čas ukončit válku, dokud jsme vůči USA v silné pozici, řekl íránský prezident

Íránský prezident Masúd Pezeškján dnes uvedl, že je čas ukončit válku se Spojenými státy, dokud je Teherán podle něj vůči Washingtonu v silné pozici. Informovaly o tom agentury DPA a AFP. Spojené státy jsou kvůli válce nenáviděny po celém světě, prohlásil také íránský prezident, který ale kategoricky odmítl kapitulaci.

Danone rozšiřuje byznys s funkční výživou

Francouzská potravinářská skupina Danone získala souhlas s převzetím britské značky Huel, známé především díky nutričně kompletním nápojům a práškovým směsím. Britský antimonopolní úřad rozhodl, že transakci nebude posílat do další, podrobnější fáze vyšetřování. Hodnota obchodu se podle médií pohybuje kolem 1,2 miliardy dolarů.

Útočník s mečem zaútočil na švédskou střední školu a zranil několik lidí

Útočník ozbrojený mečem dnes zranil několik lidí při útoku na střední škole ve švédském městě Fagersta severozápadně od Stockholmu, uvedly podle agentury Reuters tamní úřady. Radnice dále uvedla, že policie pachatele postřelila a zadržela. Počet zraněných úřady zatím nezveřejnily, ale podle místního deníku Aftonbladet zranění utrpěli alespoň dva lidé.

Téměř 100 dní od zmizení. Rodiče v Nigérii protestují za unesené děti

Téměř sto dní čekají rodiny v severovýchodní Nigérii na návrat dětí unesených ze školy. Desítky z nich stále zůstávají v zajetí a jejich rodiče ve čtvrtek vyšli do ulic města Uba. Po vládě žádají jediné: aby děti našla a přivedla domů.

Po požáru ve Švýcarských Alpách se pohřešuje pět lidí

Pět lidí se pohřešuje a dalších osm utrpělo zranění při požáru budovy s restaurací a byty ve švýcarském Thusisu. Plameny objekt podle policie zcela zničily. Dva ze zraněných jsou ve vážném stavu.

Ruský noční útok dronů zasáhl i hranici s Moldavskem, dvě ženy zemřely

Ruské drony v noci na dnešek zasáhly jeden z hraničních přechodů mezi Ukrajinou a Moldavskem, informovala ukrajinská pohraniční stráž. Provoz na něm byl zastaven. Dvě ženy zemřely a dvě utrpěly zranění při nočním ruském dronovém útoku na vesnici v ukrajinské Charkovské oblasti. Na telegramu to oznámil velitel regionální vojenské správy Oleh Syněhubov. Cílem náletu ruských dronů byly také severoukrajinské Sumy. Ukrajina podle ruskojazyčných telegramových kanálů zaútočila na rafinérii v ruském Permu. Kyjev útok potvrdil.

USA si pro Írán připravily nejtvrdší sankce v historii. Raději to, než další údery, řekl Bessent

Chystáme pro Írán nejtvrdší sankce v historii, uvedl americký ministr financí Scott Bessent. Další podrobnosti slíbil v pondělí. Viceprezident J. D. Vance označil ekonomický nátlak za nejefektivnější nástroj v konfrontaci s Íránem.

USA vyhostily na Haiti přes 160 lidí poprvé od zrušení ochrany před deportací

Spojené státy ve čtvrtek deportovaly více než 160 lidí na Haiti. Stalo se tak podle agentury AP poprvé od chvíle, kdy administrativa prezidenta Donalda Trumpa vyhrála soudní bitvu o odebrání ochrany před deportací přibližně 350.000 Haiťanům. Deportační let přistál v městě Cap-Haitien na severu Haiti, jelikož hlavní mezinárodní letiště v Port-au-Prince je považováno za příliš nebezpečné. Americká vláda v současnosti zakazuje komerční lety do haitské metropole kvůli násilí gangů.

Ruská FSB zadržela devět lidí kvůli údajné špionáži pro Kyjev a plánování útoku

Ruská tajná služba FSB podle agentur zadržela osm lidí, které podezřívá, že na objednávku ukrajinských tajných služeb plánovali dronový útok na blíže neurčený podnik strategického významu v Moskevské oblasti. V jiném případě byl zadržen také cizinec, který údajně sledoval různé objekty v Moskvě, aby Ukrajině pomohl připravit teroristický útok.

Devět měsíců na misi a stovky dní bez přístavu. USS Abraham Lincoln se vrací domů

Americká letadlová loď USS Abraham Lincoln po téměř devíti měsících opouští Blízký východ, potvrdil nejmenovaný americký úředník. Vystřídat ji má letadlová loď USS George Washington, která dorazila z japonských vod. K rotaci došlo po zprávách o krizi duševního zdraví na palubě.

Panamský průplav od září kvůli suchu omezí počet proplouvajících lodí

Panamský průplav od září kvůli suchu omezí provoz, oznámila ve čtvrtek správa průplavu ACP. Počet lodí, které touto strategickou vodní cestou spojující Atlantský a Tichý oceán budou moci proplout, se od 3. září sníží z 36 na 34 denně, od 15. září pak na 32 denně. Provozovatel nevyloučil další snížení v závislosti na počasí v příštích týdnech. Méně srážek způsobuje klimatický jev El Niňo, který je letos výrazně silnější než jindy.

V Německu prošli výcvikem a zmizeli. Dezertovaly stovky ukrajinských vojáků

Nechtěli bojovat a vycítili příležitost k útěku. Týdeník Die Zeit informoval o případech dezerce ukrajinských vojáků v Německu. Od začátku invaze na Ukrajinu v roce 2022 uprchly během výcviku v zemi stovky vojáků. Tito muži mohou být považováni za dezertéry a hrozí jim až 12 let za mřížemi.

Trump chce do roku 2030 šestkrát zvýšit počet amerických vzletů do vesmíru

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal memorandum, které počítá s téměř šestinásobným ročním zvýšením počtu amerických vzletů do vesmíru. Do roku 2030 by ze Spojených států mělo být prováděno 1000 startů a návratů do atmosféry ročně, napsala agentura Reuters. Trumpův dokument rovněž nařizuje úřadům hledat nová místa vhodná pro starty raket.

Apokalypsa hmyzu v některých regionech již začala. Pocítí to i lidé

Všimli jste si, že vám do bytu létá méně otravných much? Nebo že kolem květin poletuje méně včel? Nová studie potvrzuje, že se děje něco, před čím vědci dlouho varovali. Vymírání hmyzu již začalo. Když bude málo včel, motýlů a dalšího hmyzu, klesnou výnosy plodin a dostupnost potravy.

USA označily zadržení amerického akademika v Číně za neoprávněné

Spojené státy označily amerického akademika Min Zina za neprávem zadržovaného v Číně. Peking ho podezírá ze špionáže a ohrožování národní bezpečnosti, americká vláda však obvinění odmítá. Jeho propuštění se nyní stalo jednou z priorit Washingtonu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama