CestováníZ Istanbulu do Londýna po zemi. Nejdelší cesta autobusem na světě

Z Istanbulu do Londýna po zemi. Nejdelší cesta autobusem na světě

Epické nové autobusové dobrodružství vezme cestovatele na 12 000 km dlouhou cestu z Istanbulu do Londýna. Tato 56denní cesta vede přes 22 zemí. Bude nejdelší trasou na světě.

Překonání současného rekordu 6 200 km na nejdelší autobusové trase na světě, který drží peruánská společnost Ormeño, slibuje, že tato cesta bude snem pro pomalé cestovatele.

Koncept vycházející z legendární Hippie Trail

Adventures Overland je indická cestovní společnost se sídlem v Gurgaonu, městě jihozápadně od Nového Dillí. Její dva majitelé Sanjay Madan a Tushar Agarwal, čerpající z Hippie Trail – oblíbené pozemní cesty z Evropy přes Istanbul a dál z 50. až 70. let – berou cestovatele na pozemní dobrodružství od roku 2012.

Jejich každoroční výlet Road to London je jízdou napříč světem s každý rok jiným výchozím bodem – koncept, který nyní aplikují na impozantní novou autobusovou trasu. Autobus do Londýna, původně plánovaný pro rok 2020, ale pozastavený pandemií, vyjede v srpnu 2023.

V roce 2019 účastníci Road to London zahájili svůj road trip v Indii a vyrazili přes jihovýchodní Asii, do Číny, na Střední východ a do Evropy. Cesta dlouhá 16 000 km trvala 50 dní a překročila osm časových pásem.

Tato nevšední akce má nadšené recenze na sociálních sítích. Jeden uživatel Facebooku říká, že cesta ho změnila z turisty na cestovatele: „Jediné slovo, které mám, je ‚Úžasné‘. Není to výlet, je to zážitek.“

Kam vás zavede 56denní cesta autobusem

Autobus začíná v tureckém Istanbulu. Přepraví cestující přes Balkán, východní Evropu, Pobaltí, Skandinávii a západní Evropu. Pokryje hlavní města ve východní a střední Evropě včetně Sofie v Bulharsku, Bělehradu v Srbsku, Záhřebu v Chorvatsku, Lublaně ve Slovinsku, Budapešti v Maďarsku, Bratislavy na Slovensku, Prahy v České republice a Varšavy v Polsku, s návštěvou Osvětimi.

Dále cesta zamíří na sever do Litvy, Lotyšska a Estonska, než překročí Finský záliv a vydá se do Santa Claus Village a nejsevernějšího bodu Evropy dostupného po silnici, Nordkapp.

Cestující se pak vydají Norskem na jih ohromující Atlantic Ocean Road a zastaví se v Tromso, Bergenu a Oslu – s možností zahlédnout polární záři během cesty.

Další zastávkou je podle serveru Euronews švédský Stockholm a dánská Kodaň. Následuje cesta přes Německo, Nizozemsko, Belgii a Francii, která nakonec skončí v Londýně ve Velké Británii.

Jak bude vypadat autobus

Pro někoho zní 56denní jízda autobusem jako epické dobrodružství. Pro ostatní to může znamenat peklo. Aby se ulehčilo cestujícím, měla by v autobuse být polohovatelná sedadla s dostatečným prostorem pro nohy, dvě na jedné straně, jedno na druhé. To vytvoří širší uličky. V autobuse by také měly být individuální zábavní systémy s porty AUX a USB.

Sedadla budou vybavena skládacími stolky a nabíječkami USB telefonů a na palubě bude nouzové WC. Cestující si budou moci vzít na palubu dva kufry obvyklé velikosti.

Každý druhý den se ujeté vzdálenosti pohybují od 95 do 675 km, v průměru kolem 440 km na každý cestovní den. Mezi nimi budou dny volna. Za 28 dní na cestě urazí autobus 12 265 km.

Kolik to stojí a co je v ceně?

Autobus do Londýna vyrazí z Istanbulu 7. srpna a skončí v Londýně 1. října 2023. Toto epické dobrodružství stojí 22 420 EUR na osobu plus daně. Zahrnuje veškerou dopravu, víza a hotelové pobyty na pokojích pro dva. Pokrývá také všechny snídaně, 30 obědů a 30 večeří.

V každé destinaci jsou přislíbeni místní anglicky mluvící průvodci spolu s okružními a pěšími výlety. Lety do a z počátečního a koncového bodu nejsou zahrnuty v ceně. Ani cestovní pojištění. Výlet je koncipován pro maximálně 30 osob.

Doporučujeme

Izraelská armáda oznámila přípravu na rozsáhlou operaci na Západním břehu

Izraelská armáda dnes odpoledne oznámila, že na Západním břehu připravuje rozsáhlou operaci, kterou označila za protiteroristickou, píše server The Times of Israel (ToI). Prohlášení přišlo po ranním incidentu u palestinské vesnice Till, kde při střelbě zahynuli čtyři Palestinci a dva izraelští vojáci.

Rumunská stíhačka sestřelila dron, který narušil vzdušný prostor země

Rumunská stíhačka F-16 dnes sestřelila dron, který narušil vzdušný prostor země, uvedl prezident Nicušor Dan. Podle ministerstva obrany se stroj zřítil hluboko v rumunském vnitrozemí.

Statisíce ukryté v pohovce. Soud dočasně zastavil vyšetřování jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa získal soudní ochranu před pokračováním parlamentního vyšetřování aféry známé jako Farmgate. Případ se týká stovek tisíc dolarů ukrytých v pohovce na jeho soukromé farmě. Soud nyní proces pozastavil do rozhodnutí o prezidentově žalobě proti dřívější zprávě vyšetřovacího panelu.

Trump uvalil nová cla na dovoz. Opatření zasáhlo většinu obchodních partnerů

Spojené státy od pátku uplatňují nová dovozní cla ve výši 10 až 12,5 procenta na zboží z přibližně šesti desítek obchodních partnerů, jak ve čtvrtek rozhodl prezident Donald Trump. Podle amerického obchodního zástupce se opatření týká zemí, které dohromady představují více než 99 procent dovozu do USA, tedy i Číny a evropských zemí.

Vědci upozorňují na nové hrozby pro opylovače

Úbytek opylovačů už dávno nesouvisí jen s úbytkem přirozeného prostředí, pesticidy nebo změnou klimatu. Do popředí se dostávají i dosud méně sledované hrozby, jako jsou mikroplasty, znečištění ovzduší, zbytky antibiotik nebo umělé osvětlení. Odborníci zároveň upozorňují, že právě včasné rozpoznání těchto rizik může výrazně pomoci při ochraně včel, čmeláků, motýlů i dalších druhů, na nichž závisí fungování ekosystémů i zemědělství.

Evropu sevře další tepelná kupole. Meteorologové už vědí, kdy udeří

Po extrémním horku v červnu ulevilo Evropě chladné osvěžení, kdy teploty na některých místech klesly na 15 až 18 stupňů. Nad Evropou se však má vytvořit další tepelná kupole. Extrémní horko aktuálně sužuje části jižní a západní Evropy. Meteorologové přitom očekávají, že vedro do střední Evropy dorazí příští týden.

Vance v ohrožení? Agent Tajné služby o něm vynesl citlivé informace

Internímu vyšetřování čelí agent Tajné služby přidělený americkému viceprezidentovi J. D. Vancovi. Je podezřelý z úniku citlivých informací o pohybu viceprezidenta a jeho rodiny. Tato osoba podle vyšetřování poskytla informace pro článek o frustraci agentů ve službě pro Vance.

Ruský Amazon v plamenech. Ukrajinské drony udeřily na Petrohrad

Ukrajina zasáhla drony logistická centra internetového prodejce Wildberries v ruských městech Petrohrad a Tver a na okupovaném poloostrově Krym. Na internetu se objevila videa, jak nad oblastí v Petrohradu stoupá černý dým. Došlo k zásahu logistického areálu Utkina Zavod na jihovýchodním okraji Petrohradu.

Trump chce, aby škody způsobené Íránem, byly hrazeny ze zmrazeného majetku

Americký prezident Donald Trump chce, aby íránské prostředky zmrazené ve Spojených státech pokryly škody, které způsobí Írán na obchodních lodích svými útoky. Napsal to v noci na dnešek na své síti Truth Social. Trumpův nápad odmítl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Média odhadují, že Spojené státy přímo zmrazily zhruba dvě miliardy dolarů (42,5 miliardy korun) íránských prostředků.

Strach je zpět. Ropa znovu vystřelila nad 100 dolarů

Ceny ropy poprvé od května dosáhly 100 dolarů za barel kvůli pokračujícím americkým úderům na Írán a útoku Hútíů na saúdské lodě v Rudém moři. Vrátil se strach z eskalace války na Blízkém východě a rostoucí inflace, která v posledních týdnech zpomalovala.

USA provedly další vlnu úderů na Írán, podle Teheránu zahynuli čtyři lidé

Spojené státy provedly v noci na dnešek další vlnu vzdušných úderů na Írán. Při útoku v oblasti města Ahváz zahynuli čtyři lidé a pět dalších bylo zraněno. Podle agentury AFP to uvedl guvernér jihozápadní provincie Chúzestán, kde se město nachází. USA tvrdí, že cílem pravidelných úderů je zničit vojenské kapacity Íránu, které mohou ohrožovat plavbu v Hormuzském průlivu. Teherán v reakci zaútočil na americké základny v Jordánsku a Bahrajnu.

Po sesuvu svahu v Číně zemřelo 11 lidí, dalších 50 se pohřešuje

Počet obětí rozsáhlého sesuvu svahu na jihozápadě Číny vzrostl na 11. Záchranáři stále pátrají po dalších 50 lidech, v troskách však už nezaznamenali žádné známky života. Práci jim komplikují obrovské balvany, nestabilní terén a nedostatek prostoru.

Život Julie Andrews přiblíží nový dokument plný archivních záběrů

Julie Andrews se ve svých devadesáti letech ohlédne za kariérou, která začala v britských varieté a přivedla ji až mezi největší filmové hvězdy. Připravovaný dokument nabídne nové rozhovory i dosud nepublikované archivní záběry.

Britská firma prodala 178 bitcoinů. Penězi předčasně splatila dluh

Britská společnost Smarter Web Company prodala téměř 178 bitcoinů a získané peníze použila na předčasné splacení svého závazku. Transakce měla hodnotu přibližně 11,7 milionu dolarů. Firma se tím zároveň vyhnula možnému vydání více než 7,7 milionu nových akcií.

Indie: Levhart zaútočil v obchodě s alkoholem. Pohotový prodavač ho uvěznil uvnitř

Do obchodu s alkoholem v severoindickém státě Rádžasthán nečekaně vnikl leopard a zaútočil přímo na prodavače. Zraněnému muži se nakonec podařilo šelmu uvěznit přímo uvnitř obchodu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama