Protext ČTKXella dosáhla významného pokroku ve snižování emisí CO₂, cirkulární ekonomice a bezpečnosti...

Xella dosáhla významného pokroku ve snižování emisí CO₂, cirkulární ekonomice a bezpečnosti práce

Praha 25. dubna 2025 (PROTEXT) – Xella je dobře připravena na udržitelný růst díky optimalizované síti a vylepšeným procesům

Skupina Xella, přední evropský dodavatel udržitelných, efektivních a cenově dostupných stavebních řešení, zaznamenala v uplynulém roce významný pokrok v oblasti snižování emisí CO₂, podpory cirkulární ekonomiky a zvyšování bezpečnosti práce. Společnost tak úspěšně naplňuje své ambiciózní cíle v oblasti udržitelnosti stanovené do roku 2030.

Emise CO₂ v rozsahu 1 a 2 klesly o 6,6 %, a to díky plnému efektu projektů, zvyšujících energetickou účinnost a realizovaných v roce 2023, a novým opatřením zavedeným v roce 2024. Produkce přitom zůstala stabilní. Významným milníkem byl přechod na moderní plynové kotle, které aktuálně fungují na zemní plyn a LPG, ale jsou připravené i na využití vodíku. Celkově Xella splnila ke konci roku 2024 přibližně 30 % svého cíle pro snížení emisí CO₂ do roku 2030. Tyto cíle jsou v souladu s klimatickou strategií, schválenou externí iniciativou Science Based Targets (SBTi).

Skupina zároveň dosáhla pokroku v oblasti cirkulární ekonomiky. Do roku 2030 si klade za cíl zcela eliminovat ukládání zbytků na skládky. V uplynulém roce se množství zbytkového materiálu z výroby pórobetonu a vápenopískových tvárnic, které byly uloženy na skládku, snížilo o 46 % ve srovnání s rokem 2023. Za účelem zlepšení cirkularity produktů Xella dále optimalizuje složení materiálů s cílem snížit podíl primárních surovin a upravuje svůj dodavatelský řetězec pro efektivnější zapojení druhotných surovin z recyklačních společností. Investuje také do rozšíření kapacit klíčových závodů, které budou schopny přijímat a zpracovávat zbytkový materiál, a vyvíjí nové produkty na bázi drceného a mletého pórobetonu nebo lehkých materiálů.

Xella také důsledně pokračuje v transformaci své kultury bezpečnosti. Počet úrazů s následnou pracovní neschopností se meziročně snížil o dalších 20 %. V rámci této proměny společnost rozšířila a zkvalitnila školení zaměstnanců v oblasti bezpečnosti a směřuje k cíli zvýšit celkový počet hodin školení do roku 2030 o 58 %.

Christophe Clemente, generální ředitel skupiny Xella, uvedl: „Udržitelnost je základem všeho, co děláme. Naše úsilí o snižování emisí CO₂, podporu cirkulární ekonomiky a zajištění bezpečného pracovního prostředí přináší měřitelné výsledky. Bez nasazení našich zaměstnanců, dodavatelů a partnerů by tento pokrok nebyl možný. Děkujeme za jejich odhodlání a přínos. Společně budujeme udržitelný svět.“

Cécile Fages, Chief Sustainability and Communications Officer skupiny Xella, doplnila: „Naše ESG strategie přináší konkrétní výsledky. Díky jasně definovaným cílům můžeme efektivně chránit nejen naše zaměstnance a životní prostředí, ale i širší komunitu, ve které působíme.“

Závazek společnosti Xella k udržitelnosti byl potvrzen i externími odborníky na ESG. V lednu 2025 získala skupina nové hodnocení od agentury S&P Global Ratings – skóre 52 v kategorii stavebních materiálů, oproti průměrnému skóre 37 v odvětví. To řadí Xellu mezi nejlepších 22 % společností v tomto sektoru.

Skupina Xella je dobře připravena na obrat v odvětví

Skupina v uplynulém roce dále optimalizovala síť svých výrobních závodů a revidovala celý dodavatelský řetězec. Tato opatření vedla k výraznému zvýšení efektivity a snížení fixních nákladů. I přes složitou makroekonomickou situaci tak zůstává Xella na cestě k naplnění svých ambiciózních cílů v oblasti udržitelnosti. Díky těmto krokům a očekávanému oživení trhu hledí skupina do budoucnosti s optimismem a ambicí překonat dosavadní výkonnost

Příklady z České republiky: Lokální projekty podporující globální cíle

Přechod na elektrické vysokozdvižné vozíky v závodech Xella v Hrušovanech a Horních Počaplech snižuje emise CO2 o 550 tun ročně

Myšlenka vybudování dobíjecí stanic a přechodu na elektrické vozíky je spojena s ESG strategií společnosti Xella a jedním z cílů snížit CO2 emise při výrobě stavebních materiálů do roku 2030 o 42 %. V závodech v Hrušovanech u Brna a Horních Počaplech, kde společnost vyrábí stavební materiál Ytong, jsou nově v provozu nové elektrické vozíky s nosností do 2,5 a 7 tun. Celková flotila v obou závodech ročně sníží emise o zhruba 550 tun CO2.

Xella CZ oslavila 50 let svého výrobního závodu v Horních Počaplech kompletní výměnou všech deseti autoklávů a souvisejícího zařízení

Projekt výměny autoklávů byl pro závod zásadní, autoklávy jsou klíčovým zařízením při výrobě pórobetonu. Velký důraz byl kladen také na bezpečnost pracovníků závodu, která je nejen nejvyšší prioritou, ale v souladu se strategií udržitelnosti i pilířem základních hodnot společnosti. Součástí investice byla instalace celé řady bezpečnostních prvků a opatření. Díky instalaci nových plošin a koridorů byla usnadněna práce údržby v závodě. Přístup ke kontrolním bodům, případná oprava nebo výměna části nebo celého zařízení jsou pohodlnější a hlavně bezpečnější.

Tato investice podtrhuje závazek skupiny Xella zvládat ekonomické výzvy a také rozpoznávat příležitosti k růstu. Skupina Xella významně přispívá k místní ekonomice, vytváří pracovní příležitosti a podporuje udržitelný rozvoj. Pokračující investice skupiny posilují její pozici a zajišťují následný růst a stabilitu v České republice.

„Jsme připraveni pokračovat v našem úsilí a zavádět inovativní, vysoce kvalitní a udržitelné produkty, abychom naplnili očekávání našich zákazníků a investorů při stavbě nebo rekonstrukci jejich bydlení,“ říká Igor Forberger, CSO/COO Xella CZ/SK.

 

Kontakt pro redakce:

Petra Cleary

Brand Manager CEE

petra.cleary@xella.com

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Doporučujeme

Po rozhodnutí Nawrockého odebrat řád Zelenskému vrací ocenění další Ukrajinci

Po pátečním rozhodnutí polského prezidenta Karola Nawrockého odebrat svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému nejvyšší polské vyznamenání se polská ocenění rozhodli vrátit také šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Budanov a ukrajinský velvyslanec ve Varšavě Vasyl Bodnar. Jádrem sporu je Zelenského dekret, kterým přidělil jednotce ukrajinských speciálních sil za její úspěchy v nynější válce proti Rusku přídomek Hrdinové Ukrajinské povstalecké armády (UPA). To vyvolalo v Polsku pobouření, protože nacionalisté z UPA se za druhé světové války podíleli na masakrech Poláků.

Ukrajina po nočním ruském útoku hlásí mrtvého a několik zraněných

Rusko v noci na dnešek vyslalo na Ukrajinu 99 dronů, 92 z nich se podařilo obraně sestřelit, případně neutralizovat radioelektronickým bojem. Dnes o tom informovalo ukrajinské letectvo. Ruské ministerstvo obrany zase ohlásilo, že od pátečního večera do dnešního rána protivzdušné síly zachytily a zničily 187 ukrajinských bezpilotních letounů. Ukrajina od února 2022 vzdoruje ruské invazi, vzájemné dronové útoky jsou součástí bojů.

Bolivijský prezident vyhlásil po týdnech protestů výjimečný stav

Bolivijský prezident Rodrigo Paz dnes vyhlásil po šesti týdnech protestů a blokád silnic v celé zemi výjimečný stav. Dává mu více ústavních pravomocí, umožňuje mimo jiné vyslat k prolomení blokád ozbrojené složky. Informují o tom tiskové agentury.

Izraelský útok na jihu Libanonu zabil navzdory příměří 16 lidí

Při nových izraelských úderech na jihu Libanonu v oblasti Nabatíja zahynulo den po vyhlášení příměří 16 lidí. Dalších 12 lidí bylo zraněno a převezeno do nemocnic. Podle agentury AFP to oznámila libanonská civilní obrana. Od pátku má přitom platit klid zbraní dohodnutý mezi Izraelem a libanonským proíránským hnutím Hizballáh.

Německo a Švýcarsko zasáhly bouřky, zranění utrpěly desítky lidí

Po vedrech udeřily na Německo a Švýcarsko prudké bouřky. V Rastattu na jihozápadě Německa zasáhl blesk na sportovní akci devět lidí, na severu země utrpělo kvůli bouři zranění 13 návštěvníků hudebního festivalu a ve Švýcarsku padající větev těžce zranila 16letou dívku. V německé spolkové zemi Porýní-Falc úřady v noci vydaly varování před extrémními povodněmi, hladina jedné z řek v regionu se během několika hodin zvýšila téměř o dva metry, poté ale zase rychle poklesla.

USA přestanou financovat programy proti šíření HIV v Jižní Africe, oznámila vláda

Spojené státy ukončí financování programů zaměřených na boj proti viru HIV a nemoci AIDS v Jižní Africe. Rozhodnutí se týká podpory poskytované prostřednictvím programu PEPFAR, který dosud představoval významnou součást jihoafrických výdajů na prevenci a léčbu této nemoci.

Akcie SpaceX po akvizici Anysphere oslabily

Akcie SpaceX po historickém vstupu na burzu oslabily. Investory znejistila oznámená akvizice společnosti Anysphere, která stojí za nástrojem Cursor pro programování s pomocí umělé inteligence.

Požár v hotelu v Dominikánské republice nepřežila turistka

Rozsáhlý požár zasáhl plážový hotel Viva Wyndham Dominicus Beach v letovisku Bayahibe v Dominikánské republice. Z areálu muselo být evakuováno téměř 1700 turistů a zaměstnanců, jedna žena při neštěstí zemřela.

Meloni odmítla Trumpovu historku o společné fotografii

Italská premiérka Giorgia Meloni ostře odmítla tvrzení Donalda Trumpa, že ho na summitu G7 prosila o společnou fotografii. Výrok amerického prezidenta vyvolal v Římě neobvykle tvrdou reakci a naznačil další ochlazení vztahů mezi dvěma politiky, kteří k sobě měli dříve politicky blízko.

Italský šlechtic je podezřelý z brutálních vražd v rámci „lidského safari“ v Sarajevu

Během obléhání Sarajeva měli někteří bohatí cizinci platit vysoké částky za možnost střílet na civilisty. Italská prokuratura nyní prověřuje několik podezřelých, mezi nimi i aristokrata z Milána. Vyšetřovatelé ale zatím nemají dost důkazů, aby kohokoliv postavili před soud.

Ukrajinské úřady informují o mrtvých a raněných po ruských útocích

Nejméně dva lidé byli zabiti a další dva zraněni při ruských útocích na Sumskou oblast na severovýchodě Ukrajiny, uvedla dnes ukrajinská policie. Jedno dítě podle úřadů zemřelo při ruském útoku v Dněpropetrovské oblasti. Podle ukrajinského vicepremiéra Oleksije Kuleby ruské drony zaútočily na dvě civilní lodě v Černém moři. Jednoho námořníka zabily, několik dalších zranily. Naopak o ukrajinských útocích informuje Moskva, aniž by upřesnila případné škody.

Tříletého chlapce v britské zoo napadl ve výběhu krokodýl, policie to šetří jako pokus o vraždu

Policie v hrabství Cambridgeshire potvrdila, že tříletého chlapce, který ve čtvrtek utrpěl život ohrožující zranění v zoologické zahradě Johnsons of Old Hurst nedaleko Huntingdonu, napadl ve svém výběhu krokodýl. Incident policie vyšetřuje jako pokus o vraždu a zadržela muže podezřelého z toho, že chlapce do krokodýlího výběhu vhodil.

V Tokiu hasiči evakuovali asi 300 žáků a učitelů z hořící základní školy

Na základní škole v Tokiu dnes vypukl požár, všech asi 300 studentů a učitelů bylo evakuováno do bezpečí, oznámily místní úřady. Podle japonských médií je lehce zraněno kolem deseti lidí. Agentura Kjódó uvedla, že většina ze zraněných se nadýchala kouře. Příčina požáru se vyšetřuje.

Hormuzským průlivem proplulo 25 lodí, pětina obvyklého provozu

Ve čtvrtek proplulo Hormuzským průlivem 25 lodí, uvedla dnes specializovaná platforma AXSMarine. Podle ní je to nejvíce od poloviny dubna, kdy průliv blokovaly americké a íránské síly, a zhruba pětinásobek denního průměru ze začátku června. Provoz je ale zhruba pětinový ve srovnání s obdobím těsně před začátkem války, kterou na konci února útokem na Írán rozpoutaly Spojené státy spolu s Izraelem.

Obnova rašelinišť zvyšuje pohlcování oxidu uhličitého

Rašeliniště patří mezi nejvýznamnější přírodní zásobárny uhlíku na Zemi. Když se ale odvodní kvůli lesnictví nebo zemědělství, začnou naopak uvolňovat velké množství skleníkových plynů do atmosféry. Nový výzkum ze severního Švédska ukazuje, že návrat vody do vysušených rašelinišť dokáže tento trend poměrně rychle zvrátit. Už během prvních dvou let po obnově začala krajina výrazně lépe pohlcovat oxid uhličitý.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama