Protext ČTKVzácná tisícovka, oceňování sbírek i Freddie Mercury na jarním veletrhu Sběratel

Vzácná tisícovka, oceňování sbírek i Freddie Mercury na jarním veletrhu Sběratel

Praha 14. března 2023 (PROTEXT) – Originální dopis pro otce Freddie Mercuryho, možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky a především příležitost nakoupit vzácné známky, mince nebo bankovky od prodejců z celé Evropy. To vše nabídne na jednom místě jarní veletrh Sběratel, který se bude konat od 24. do 25. března v hotelu Olympik Praha.

Pražský veletrh Sběratel je největším setkáním sběratelů všech oborů ve střední a východní Evropě. Více než 80 prodejců z celé Evropy na něm nabízí poštovní známky, mince, medaile, pohlednice, ale třeba také staré akcie a antikvární zboží. Kompletní sortiment přiveze na veletrh například Německá pošta, která v posledních letech vydává zajímavé motivy se Spidermanem nebo Davidem Bowiem.

Návštěvníci ale budou mít určitě příležitost sehnat i pamětní tisícikorunu emitovanou minulý měsíc Českou národní bankou. A protože už opadl prvotní zájem, cena bude jistě podstatně příznivější, než těsně po jejím vydání, kdy se prodávala i za pětinásobek.

Vzpomínka na Freddie Mercuryho a originální dopis v Praze

Samostatná výstava v rámci veletrhu připomene zapůjčení tzv. „modrého alba“ zpěváka Freddie Mercuryho z Britského poštovního muzea na jarní veletrh Sběratel v roce 2019.

Album poštovních známek, které patřilo slavnému frontmanovi skupiny Queen, tehdy vzbudilo velký ohlas nejen mezi sběrateli a jeho fanoušky. Mercuryho sbírka totiž obsahuje i řadu československých známek např. s automobilem Tatra 603 nebo prezidentem Zápotockým.

Na letošním veletrhu bude k vidění originální dopis adresovaný otci Freddie Mercuryho Bomi Bulsarovi na Zanzibar, kde tehdy rodina žila. Právě Bomi Bulsara syna ke sbírání známek přivedl a když měla být po zpěvákově smrti v roce 1991 většina jeho osobních věcí v souladu se zarathuštrovskou vírou jeho rodiny spálena, rozhodl se Bomi, že si album známek ponechá. Následně se dostalo do sbírek Britského poštovního muzea. Dopis je tak krásnou ukázkou spojení poštovní historie s pop kulturou.

Po Karlu Gottovi nebo Olympiku připomíná 0 euro suvenýrová bankovka vznik České republiky

Premiéru bude mít na veletrh 0 euro suvenýrová bankovka vydaná k výročí rozdělení Československa a vzniku České republiky. Navazuje na úspěšné 0 euro suvenýrové bankovky věnované např. Karlu Gottovi, Jiřině Bohdalové nebo skupině Olympic, jež se dnes na trhu prodávají za mnohonásobně vyšší cenu, než byla ta pořizovací.

Premiéru bude mít na veletrhu přítiskový známkový kupon s motivem legendárního aerodynamického Sidecaru Velorex typ 560, který v roce 2022 oslavil 35 let od zahájení výroby. Autorem kresby, stejně jako přítiskové známky, je výtvarník Petr Ptáček, který v pátek odpoledne na veletrh dorazí osobně.

V prodeji bude také nová sběratelská bankovka ze Zlaté sbírky Václava Zapadlíka tentokrát s motivem vozu Wikov 70 z roku 1931. Stejný motiv vyšel v roce 2012 také na poštovní známce jako součást sešitku Světová auta.

Neleží vám doma poklad?

Nebude chybět také oblíbené ohodnocování sbírek, které budou mít na starosti odborníci ze Svazu českých filatelistů, České numismatické společnosti, Klubu sběratelů autogramů, Antiku Kureš, Klubu sběratelů kuriozit nebo Muzea cenných papírů.

Ženy a mládež do 18 let mají vstup na veletrh tradičně zdarma.

Veletrh Sběratel se letos opět koná třikrát, po jarním termínu bude následovat podzimní Sběratel na výstavišti PVA Expo Praha (8. – 9. září) a v listopadu vánoční Sběratel (24. – 25. 11.), opět v hotelu Olympik.

Více informací najdete na www.sberatel.info/jaro

Kontakt pro média:

Martin Moc

CEO PR Moc & PR Consultant,

e-mail: moc@prmoc.net

Jindřich Jirásek

ředitel veletrhu

Double Impact s.r.o

e-mail: jirasek.jindrich@sberatel.info

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Doporučujeme

Soud rozhodl, že Trumpova nejnovější cla jsou nezákonná, částečně je zablokoval

Nejnovější globální desetiprocentní cla uvalená v únoru americkým prezidentem Donaldem Trumpem podle obchodního zákona z roku 1974 jsou nezákonná, rozhodl ve čtvrtek americký soud pro mezinárodní obchod. Zablokoval je však pouze pro dva soukromé dovozce a americký stát Washington. Rozhodnutí soudu ponechává dočasné celní poplatky, které by měly vypršet v červenci, v platnosti pro všechny ostatní dovozce, zatímco soudy projednají případné odvolání vládou. Píše o tom agentura Reuters.

Trump dal EU ultimátum, aby schválila obchodní dohodu s USA

Donald Trump pohrozil Evropské unii výrazným zvýšením cel, pokud do začátku července nesplní podmínky obchodní dohody se Spojenými státy. Nový termín stanovil na 4. července, tedy den amerického státního svátku.

SUV mění evropská města i klima

Evropa řeší, jak dál naložit s rostoucí oblibou velkých aut. SUV zabírají více místa, spotřebují více energie a při nehodách představují větší riziko. Tlak na změnu sílí ve chvíli, kdy města bojují se znečištěným ovzduším, přehříváním ulic i snahou dostat více lidí z aut do veřejné dopravy, na kola nebo na chodníky.

Austrálie obvinila dvě ženy spojené s ISIS ze zločinů proti lidskosti

Australské úřady obvinily tři ženy spojené s Islámským státem po jejich návratu ze Sýrie. Dvě čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti kvůli údajně drženým otrokyním. Třetí žena čelí obvinění z podpory teroristické organizace.

Shakira představila píseň pro mistrovství světa 2026

Shakira připravila novou píseň pro mistrovství světa ve fotbale 2026. První ukázku představila prostřednictvím krátkého videa, které naznačuje podobu celé skladby. Navazuje tak na své předchozí projekty spojené s fotbalovými šampionáty.

Siniaková v Římě nevyužila devět mečbolů a končí

Kateřina Siniaková prožila v Římě jeden z nejbolestivějších zápasů sezony. Česká tenistka měla proti Anně Kalinskaya devět mečbolů, ani jeden ale neproměnila a po více než tříhodinové bitvě vypadla ve druhém kole. Naopak Linda Nosková postupuje dál, když bez větších problémů zvládla duel s Anastasií Zakharova.

Americká armáda zasáhla íránská vojenská zařízení

Hormuzský průliv zažil další vážnou eskalaci. Americká armáda tvrdí, že její lodě čelily íránským raketám, dronům a rychlým člunům. Teherán naopak obviňuje Washington z porušení příměří.

Vítěz bulharských voleb Radev byl pověřen sestavením nové vlády

Vítěz nedávných bulharských parlamentních voleb Rumen Radev dnes získal mandát k sestavení nové vlády, uvedla agentura Reuters. Ihned poté předložil bulharské prezidentce Ilianě Jotovové svůj seznam ministrů, o kterém bude v pátek hlasovat parlament.

Rusko letos nikoho ze zahraničí na oslavy Dne vítězství nezvalo, řekl Ušakov

Rusko letos do zahraničí zvláštní pozvánky na oslavy výročí konce druhé světové války neposílalo, někteří politici z cizích zemí ale sami vyjádřili přání přijet do Moskvy. Dnes to řekl zahraničněpolitický poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Jurij Ušakov. V této souvislosti zmínil slovenského premiéra Roberta Fica nebo běloruského autoritářského lídra Alexandra Lukašenka.

Čína odsoudila dva bývalé ministry obrany k trestu smrti s odkladem

Čína v rámci pokračujících čistek v armádě potrestala dva bývalé ministry obrany za korupci. Wej Feng-che a Li Šang-fu dostali trest smrti s dvouletým odkladem, který se má po uplynutí této lhůty změnit na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.

Pašinjan nepřijede na oslavy do Moskvy, ta ostře kritizovala Jerevan

Arménský premiér Nikol Pašinjan dnes oznámil, že se 9. května nezúčastní moskevských oslav vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Vysvětlil to začínající kampaní před červnovými volbami. Moskva na oplátku kritizovala sbližování Jerevanu se Západem.

Máme se bát pandemie hantaviru? Experti ujišťují, že ne

Vypuknutí hantavirové infekce na palubě expedice MV Hondius vyvolalo rozsáhlou mezinárodní reakci zdravotnických úřadů. Přesto přední odborníci ujišťují, že se lidé nové pandemie, podobné té covidové před šesti lety, obávat nemusí.

Bílý dům chystá novinky ke strategické bitcoinové rezervě

Spojené státy se chystají zveřejnit další informace ke strategické bitcoinové rezervě. Bílý dům řeší, jak sjednotit a zabezpečit kryptoměny držené federálními úřady. Nové oznámení má přijít v příštích týdnech.

Rusko hlásí 347 sestřelených ukrajinských dronů v průběhu noci

Rusko tvrdí, že od středečního večera nad svým územím sestřelilo 347 ukrajinských dronů. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany. Podle agentury AFP jde o obzvlášť vysoký počet hlášených ukrajinských dronů. Válčící strany přitom tento týden vyhlásily jednostranná příměří s odlišnými daty. Jednu ženu podle ruských úřadů zabil ukrajinský dron při útoku na mikrobus v Belgorodské oblasti na západě země, další člověk byl těžce zraněn. Čtyři raněné si v noci podle místních úřadů vyžádaly ruské útoky na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, dalších devět raněných oznámily dnes úřady z Charkova.

Odklon od dieselu v Číně zrychluje. Z drahé nafty těží elektrické trucky

Růst cen nafty po začátku války s Íránem může letos urychlit elektrifikaci čínské flotily těžkých nákladních vozů. Analytici i automobilky očekávají, že dražší provoz dieselových tahačů posílí zájem dopravců o elektrické modely a zároveň přispěje k rychlejšímu poklesu spotřeby pohonných hmot.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama