Více
  18.6 C
  Czech
  Pondělí, 23 května, 2022

  Vyšší počet uhynulých delfínů v Černém moři podle vědců souvisí s válkou

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vyšší počet uhynulých delfínů a dalších druhů kytovců v Černém moři pravděpodobně souvisí s válkou na Ukrajině. Hluk válečných lodí i častější používání sonarů může totiž narušit orientaci a komunikaci delfínů, uvedl dnes web deníku The Guardian. Výrazně vyšší úhyn mořských savců zaznamenalo v posledních týdnech například Turecko či Bulharsko.

  Turecký ústav pro mořský výzkum (Tudav) informoval, že od začátku války na Ukrajině zaznamenal „mimořádný nárůst“ počtu uhynulých delfínů. Jen v březnu evidovaly úřady stovku těl delfínů vyplavených na pobřeží. Mořští savci se buď zamotali do rybářských sítí, nebo se dostali na mělčinu z jiných „nevysvětlených důvodů“. Delfíni se přitom obvykle drží daleko od pobřeží.

  Podle šéfa tureckého ústavu Bayrama Öztürka je jednou z hypotéz, že za zvýšený úhyn může „akustické trauma“ způsobené válečnými loďmi a vojenskými technologiemi. „Nemáme důkazy, co sonary pracující na nízkých frekvencích mohou způsobit v Černém moři, protože jsme tady před tím neměli tolik lodí, tak velký hluk po tak dlouhé období,“ uvedl Öztürk.

  Větší úhyn kytovců je patrný i v Bulharsku, řekl deníku Dimitar Popov z ekologické organizace Green Balkans. V případě této země se jedná především o sviňuchy obecné.

  Vojenské lodě používají sonary pro zjištění polohy nepřátelských ponorek. Podobné systémy echolokace používají delfíni pro svou orientaci a komunikaci.

  I další vědci oslovení britským deníkem souhlasí s domněnkou, že větší hluk pod hladinou moře související s válkou má vliv na vyšší počet uhynulých kytovců v Černém moři. Poukazují přitom na to, že dnes neexistují postupy, jak mořské savce chránit před zhoubnými dopady válečných operací.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno