Protext ČTKVydal už Egypt všechna svá tajemství?

Vydal už Egypt všechna svá tajemství?

Praha 3. března 2022 (PROTEXT) – Už z toho, že si tuto otázku pokládáme, je jasné, že odpověď zní: nikoliv! Alespoň to naznačuje nový slibný dokumentární seriál Egyptské hrobky, který již brzy poběží na kanále Viasat History.

Hlavními hrdiny nového seriálu jsou Dr. Zahi Hawass a jeho tým, kteří se neúnavně snaží objevovat nová tajemství. Tentokrát se jim podařil husarský kousek, když na úpatí pyramidy krále Tetiho objevili zcela nedotčenou hrobku plnou pokladů. Což je samozřejmě sen každého egyptologa – a zdaleka ne každému z nich se podobný objev povede za celý jeho život.

Tým doktora Hawasse se v listopadu 2020 vydal do Saqqary, vesnice ležící asi 20 kilometrů od Káhiry. Zde se nachází nejstarší a také největší hřbitov v celém Memfisu, což je historické hlavní město starověkého Egypta. Tento hřbitov byl jako pohřebiště využíván po celá staletí. Přibližně 7 kilometrů dlouhá nekropole je unikátní v tom, že sem nebyla pohřbívána jen tehdejší elita, ale i méně důležití lidé, a tak zde najdeme hroby starých Egypťanů napříč společenskými třídami.

Dvoudílný dokument Hrobky Egypta: Nejnovější objevy si na kanále Viasat History můžete pustit v premiéře už v pondělí 7. března ve 20:00. Štáb byl mimo jiné u tři měsíce trvajícího vykopávání sarkofágů. V jednom z nich se k překvapení archeologů nenacházelo jedno, ale hned dvě těla.

Po přibližně měsíci pátrání tým narazil na trojici rakví včetně jedné malé, dřevěné rakve, ve které vzhledem k velikosti odhadovali, že naleznou cca pět let staré dítě. Díky rentgenu a dalším technologiím nakonec mohli všechny potřebné informace o zemřelém získat, aniž by rakev museli otvírat. Zjistili, že mumie uvnitř patří jen pár dní staré holčičce, jejíž příčinu smrti odhadli na infekci. Dětská úmrtnost byla v té době vysoká, a tak byl podobný nález poměrně nepřekvapivý.

Velkým překvapením však bylo nalezení 3,5 tisíce let staré rakve s dvojicí těl, u kterých se zkoumáním došlo k tomu, že se jedná o 40letou ženu a 18letého muže, pravděpodobně matku a syna. Na sarkofágu bylo napsáno, že je v něm pohřbena žena jménem Mot Miti. Přitom za běžných okolností byl „obsah“ rakve prozrazený bez jejího otevření spíše překvapivý.

Zjistilo se, že oba lidé pohřbení v jedné rakvi zemřeli pravděpodobně na familiární středomořskou horečku, tehdy běžné onemocnění přenášené v rámci rodiny, které je zajímavé tím, že postihuje pouze některé etnické skupiny žijící v oblasti Středomoří.

Stejně jako velká část sarkofágů v dané době byla do víka rakve vyryta tvář boha znovuzrození Osirise. Lidé totiž tehdy věřili tomu, že se v posmrtném životě mohou skutečně stát bohem. Zároveň chtěl mít každý místo svého věčného spočinutí blízko Tetiho, což bylo v Saqqaře považováno za luxus.

Člověk v té době by dal všechno za to, aby dosáhl posmrtného života, a zároveň jen samotná mumifikace trvala přibližně 70 dní. Proto by se odnášení sarkofágů archeology z místa pohřbu mohlo dát považovat za svatokrádež. Jenže už přímo ve starověkém Egyptě byly sarkofágy „recyklovány“. Po nějaké době byla mumie uvnitř vyjmuta a nahrazena novou. Bylo to kvůli nedostatku peněz na budování nových pohřebišť. Často se také stávalo, že nově pohřbený byl s tím původním „obyvatelem“ sarkofágu nějak spřízněný, ať už přímo krví nebo funkcí, kterou zastával.

Samotný sarkofág tak z tohoto důvodu nedává vždy úplně přesnou odpověď na to, kdo se vlastně nachází uvnitř. V minulosti musely být rakve za účelem zkoumání vyzvednuty a otevírány, což nevyhnutelně vedlo k jejich poškození (a mnohdy i k poškození těl uvnitř). Díky moderním technologiím, jako je mobilní rentgen, však obsah sarkofágu můžeme zmapovat, aniž bychom s ním vůbec hnuli. Dokumentární seriál Hrobky Egypta: Nejnovější objevy tak kromě daných objevů ukazuje i nový způsob, jak zkoumat archeologické vykopávky s nejvyšším respektem a úctou k mrtvým. Dokument odstartuje 7.3. březnové pásmo dokumentů s názvem Měsíc pořadů o Egyptu, které budu vysílané každý všední den ve 20:00.

Trailer: https://youtu.be/tObZFrpBNjo

Doporučujeme

Tisza nominovala na maďarského prezidenta bývalého šéfa nejvyššího soudu

Maďarská vládní strana Tisza vybrala bývalého předsedu nejvyššího soudu Andráse Baku za svého kandidáta na prezidenta, informovaly tiskové agentury. Očekává se, že András Baka bude v úterý zvolen v parlamentu novou hlavou státu.

Dron pronikl do bulharského vzdušného prostoru, explodoval kilometr od plynovodu

Dron dnes vnikl z Rumunska do bulharského vzdušného prostoru a explodoval poblíž plynovodu. Oznámil to dnes podle tiskových agentur bulharský premiér Rumen Radev. Dron podle něj nesl velké množství výbušnin, píše agentura DPA.

Ukrajinské drony opět zaútočily na ruské rafinérie, úřady informují o raněných

Ukrajinské drony opět zaútočily na ilskou rafinérii na jihu evropského Ruska. V podniku vypukl požár, nálet si vyžádal pět raněných, informoval krizový štáb Krasnodarského kraje. Další dva lidi zranil dron v Zadonsku na Donu, oznámil gubernátor Lipecké oblasti Igor Artamonov. Ruské úřady informovaly o zničení stovek ukrajinských dronů během uplynulé noci. Ukrajinské drony podle Kyjeva zasáhly rafinérie v Ilsku a v Syzrani.

Mořské řasy zaplavují Karibik a ohrožují pobřeží i cestovní ruch

Karibské pobřeží, Mexický záliv i část Atlantiku letos zasáhl mimořádně rozsáhlý výskyt hnědých mořských řas rodu sargassum. Na plážích se hromadí miliony tun biomasy, která po vyplavení rychle zahnívá, zhoršuje kvalitu vody, omezuje život mořských organismů a zároveň působí značné problémy turistickým oblastem závislým na návštěvnících.

Tajfun Dolphin na jihu Japonska zranil šest lidí, 50.000 domů je bez proudu

Tajfun Dolphin zasáhl na jihu Japonska prefektury Okinawa a Kagošima, kde zranil šest lidí a více než 50.000 domů připravil o dodávky elektřiny. Na příchod tajfunu se kvůli riziku záplav a sesuvů půdy v důsledku předpovídaných prudkých srážek připravují také na východním pobřeží Číny, kde úřady uzavřely školy a turisty vyhledávaná místa, uvedly tiskové agentury.

Španělsko zavádí kontroly na hranici s Itálií kvůli migrační vlně

Napětí mezi Španělskem a Itálií kvůli migraci dál roste. Španělsko nově oznámilo, že od sobotní půlnoci zavede dočasné hraniční kontroly pro cestující z Itálie. Opatření má platit do 7. září a je přímou reakcí na rozhodnutí Říma obnovit kontroly u osob přijíždějících ze Španělska po nedávné migrační krizi v severoafrické Ceutě.

EasyJet souhlasil s převzetím za 5,7 miliardy liber

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet přijala nabídku na převzetí od americké investiční skupiny Apollo Global Management. Transakce oceňuje aerolinku na 5,7 miliardy liber, tedy přibližně 162 miliard korun.

Ukrajina a Rusko pokračují ve vzájemných útocích, terčem byly sklady i lodě

Ukrajina a Rusko v noci na dnešek pokračovaly ve vzájemných útocích. V ruském Jekatěrinburguzachvátil po ukrajinském útoku požár logistické centrum ruského internetového prodejce Wildberries. Společnost o tom informovala bez podrobností na síti Telegram. Naopak ruské dronové útoky podle ukrajinských úřadů způsobily požár zemědělských skladů v obci Balaklija v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny, napsal Reuters.

Meta škodí dětem, rozhodl soud. Společnost musí zaplatit tučnou pokutu

Soud v americkém státě Nové Mexiko uložil společnosti Meta Platforms pokutu v celkové výši 567 milionů dolarů (téměř 12 miliard korun) za újmu, kterou její platformy Facebook a Instagram působí mladým lidem. Firma musí změnit způsob ověřování věku.

Trump zavedl minimální ceny výrobků z polykřemíku, uvalil na ně 15procentní clo

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zavedl minimální dovozní ceny výrobků z polykřemíku a na jejich dovoz uvalil 15procentní clo. Polykřemík se používá při výrobě polovodičů a je hlavní složkou fotovoltaických panelů, jeho největším světovým producentem je Čína. Trump chce opatřeními podpořit domácí dodavatelské řetězce pro výrobu čipů a solárních panelů, a posílit tak pozici Spojených států v soupeření s Čínou v oblasti umělé inteligence (AI) a energetiky, uvedla agentura Reuters.

Japonsko nařídilo evakuace kvůli blížícímu se tajfunu, zrušilo 500 letů

Japonsko nařídilo evakuaci statisíců lidí v jihozápadní části země a zrušilo více než 500 letů kvůli pomalu postupujícímu tajfunu Dolphin. Podle meteorologů přinese tajfun do oblasti silný vítr, prudký déšť a vysoké vlny, píše agentura Reuters. Dolphin je tajfunem první, tedy nejslabší kategorie s maximální rychlostí větru 144 kilometrů v hodině a s nárazy dosahujícími téměř 200 kilometrů v hodině. Blíží se k řetězci ostrovů mezi oblasti Kjúšú a prefekturou Okinawa, uvedla japonská meteorologická agentura (JMA).

Britský hit láme rekordy, přesto ho mnozí nikdy neslyšeli

Skladba Rein Me In od Sama Fendera a Olivie Dean strávila na vrcholu britského žebříčku rekordních 19 týdnů. Její úspěch však vyvolal nečekanou reakci. Řada lidí tvrdí, že píseň nikdy neslyšela. Hudební svět se totiž rozdělil do menších skupin, které poslouchají úplně jiné hity.

Student v Thajsku zabil své prarodiče, šest lidí ve své škole a nakonec sám sebe

Nejméně devět mrtvých včetně útočníka si vyžádala dnešní střelba v thajské provincii Nontchaburí. Student místní školy nejprve zastřelil pistolí svého dědečka oba prarodiče a pak se vydal do školy, kde zabil tři učitele a tři žáky, dalších 15 lidí zranil a nakonec spáchal sebevraždu. Jeho motiv zatím není znám, informovaly tiskové agentury s odvoláním na thajskou policii a úřady.

Trump opět posunul termín dohody s Íránem. Teď tvrdí, že bude podepsána brzy

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek prohlásil, že nebyla uzavřena dohoda o otevření Hormuzského průlivu, ale že by k tomu mohlo dojít brzy. Írán je mezitím nadosah dohody o tranzitu v úžině s Ománem, která může pro Trumpa představovat problém.

Coinbase v Británii spouští obchodování s americkými akciemi

Kryptoměnová burza Coinbase rozšiřuje nabídku ve Velké Británii. Uživatelé získají přístup k téměř čtyřem tisícům amerických akcií přímo v aplikaci, ve které spravují kryptoměny a běžné peníze.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama