Indonéská sopka Semeru dva dny poté, co si silná erupce vyžádala 15 lidských životů a desítky zraněných, nadále chrlí žhavá oblaka popela. Desítky dalších lidí se pohřešují. V pondělí o tom informovaly agentura Reuters a další servery.
Nejvyšším vrcholem ostrova Jáva v sobotu otřásla masivní erupce. Mračna popela, který pohltil okolní vesnice, stoupala až do výšky 15 kilometrů.
Letecké záběry zasažených oblastí zachycovaly střechy vyčnívající z šedé krajiny, zatímco na zemi se vojáci, policisté a místní obyvatelé rukama prohrabovali v bahně, aby vyprostili oběti.
Počet mrtvých v pondělí stoupl na 15, zatímco 27 lidí se stále pohřešuje, uvedla indonéská Agentura pro zvládání přírodních katastrof (BNPB) v prohlášení.
Indonéská sopka Semeru. Foto: Reuters Záchranář mezi stromy pokrytými sopečným popelem, Sumberwuluh. Foto: Reuters Záchranáři nesou tělo oběti, Sumberwuluh, Lumajang. Foto: Reuters Pátrací a záchranné práce komplikuje počasí. Foto: Reuters Muž s deštníkem prochází mezi poškozenými domy a hledá svou kozu, Pronojiwo, Lumajang. Foto: Reuters
Sopka znovu vybuchla v pondělí ráno, potvrdilo indonéské Centrum pro vulkanologii a zmírňování geologických rizik (PVMBG) prostřednictvím svého účtu na Twitteru a varovalo před pokračující seismickou aktivitou.
„Semeru je jednou z nejaktivnějších sopek v Indonésii,“ řekl agentuře Reuters Liswanto, vedoucí observatoře, která sleduje aktivitu sopky. Vulkán byl podle něj aktivní i před erupcí 4. prosince a bude i nadále.
Když se někteří znepokojení obyvatelé vraceli do svých domovů, aby zkontrolovali své věci a dobytek, Liswanto je varoval, aby dodržovali bezpečnou vzdálenost. „Lidé musí být více ostražití, protože potenciální hrozba stále existuje,“ dodal.
V oblasti Sumberwuluh záchranáři bojovali se špatným počasím. „Hledali jsme devět lidí, kteří se v této vesnici pohřešovali,“ uvedl šéf pátrací akce Estianto Hendriantono. Dosud podle jeho slov našli tři oběti. „Lidé byli uvěznění pod kládami a kameny, půda byla stále horká, to všechno evakuaci komplikovalo,“ poznamenal.
Velitel pátracích a záchranných akcí Wayan Suyatna řekl, že pondělní operace byla dvakrát zastavena kvůli pyroklastickému oblaku, což je směs popela, horniny a sopečných plynů, které mohou být mnohem nebezpečnější než láva. „Počasí je tady také opravdu špatné. (Je) tma a deštivo,“ dodal podle CNN.
Stovky lidí musely opustit svůj domov
Nejméně 11 vesnic v Lumajangu v provincii Východní Jáva bylo pokryto sopečným popelem. Podle serveru BBC si řada lidí spletla proud horkého bahna se záplavami, přičemž několik z nich utrpělo popáleniny.
Muž, který pátral po přeživších, prohlásil, že v jeho vesnici se pohřešuje 10 lidí. Další popsal, co se stalo.
„Místní si mysleli, že jde jen o obvyklé povodně. Nevěděli jsme, že je to horké bahno. Najednou obloha ztmavla, jak přicházel déšť a horký kouř. Naštěstí pršelo, takže jsme mohli dýchat,“ řekl agentuře AFP.
Semeru chrlí mračna popela. Foto: Reuters Rodiny obětí výbuchu sopky čekají na informace. Foto: Reuters Indonéští záchranáři nesou tělo oběti erupce sopky Semeru. Foto: Reuters Záchranáři odkryli nohu jedné z obětí. Foto: Reuters Vesničané zachraňují svá hospodářská zvířata. Foto: Reuters Do záchranných prací se zapojili indonéští vojáci. Foto: Reuters
Lávové proudy ze sobotní erupce zkomplikovaly logistiku a záchranné práce a zničily klíčový most spojující okres Lumajang s městem Malang.
Pro více než 1700 evakuovaných osob úřady zřídily veřejné kuchyně a zdravotnická zařízení.
Na místo byl vyslán tým pro řešení traumat, který bude pracovat s dětmi zasaženými přírodní katastrofou, uvedla CNN Indonesia. Do oblasti mezitím zamířila pomoc v podobě rýže, přikrývek a oblečení a dalších základních potřeb.
Semeru je jednou z více než stovky aktivních sopek v Indonésii, která je součástí takzvaného ohnivého kruhu. Jedná se o pásmo okolo Tichého oceánu charakteristické častým výskytem projevů vulkanické činnosti a zemětřesení.