Bělošský otec a syn odsouzení za vraždu černošského běžce Ahmauda Arberyho byli odsouzeni na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. Informuje o tom BBC.
V listopadu porota uznala Travise a Gregoryho McMichaelovy a jejich souseda Williama Bryana vinnými z vraždy Ahmauda Arberyho (25) v únoru 2020. Nyní soud vynesl rozsudek. Všichni tři dostali maximální trest, doživotí.
Bryan dostal rovněž doživotí, stejně jako otec a syn McMichaelovi, dostal ale jako jediný možnost podmínečného propuštění za 30 let.
Soudce Timothy Walmsley uvedl, že McMichaelovi neprojevili lítost ani soucit s Arberym. Přísné tresty jim podle svých slov udělil částečně kvůli jejich „bezcitným“ slovům a činům zachyceným na videu. To natáčel Bryan na telefon a na jeho základě byli muži obviněni.
Rodina Arberyho před vynesením rozsudku vyzvala k co nejpřísnějším trestům pro tyto tři muže, aby se tak uzavřela těžká kapitola jejich života.
Případ vyvolal otázky týkající se rasové spravedlnosti na jihu USA.
Šel si prý jen zaběhat
Pětadvacetiletý Arbery, obyvatel Brunswicku ve státě Georgia, si šel zaběhat do přilehlé, převážně bělošské čtvrti, když ho trojice pronásledovala a obklíčila v pick-upech, načež ho mladší McMichael při potyčce zastřelil.
Obžalovaní tvrdili, že jednali v sebeobraně. Podle nich se pokoušeli občansky zatknout podezřelého zloděje, ale státní zástupce argumentoval rasovým faktorem.
Gregory McMichael (66 let), jeho syn Travis (35), a Bryan (52), byli shledáni vinnými z vraždy, těžkého ublížení na zdraví, falešného uvěznění a úmyslu spáchat trestný čin.
„Brát zákon do vlastních rukou je nebezpečné,“ řekl v pátek soudce Timothy Walmsley.
„Soused je víc než jen člověk, který vlastní pozemek kolem vašeho domu,“ pokračoval soudce. „Tím, že u druhých předpokládáme to nejhorší, ukazujeme svůj charakter,“ dodal. Všichni tři se drželi argumentů, že si mysleli, že Arbery je zloděj a přišel do jejich sousedství krást, údajně jako už několikrát předtím.
Minuta ticha
Soudce držel minutu ticha, aby uvedl do kontextu „zlomek doby, po kterou Ahmaud Arbery běhal v Satilla Shores„, a Walmsley řekl, že se „stále vrací k hrůze, která se musela honit Arberymu hlavou“.
„Výčitky nejsou pouhým vyjádřením lítosti. Lítost je něco, co člověk pociťuje a projevuje,“ řekl. „Poté, co Ahmaud Arbery padl, se k němu McMichaelovi otočili zády.“
Rozhodl však, že ačkoli se Bryan, který celý incident natočil na telefon, přepadení účastnil, měl by mít možnost podmínečného propuštění. Krátce poté totiž „vyslovil vážné obavy, že k tomu, co se stalo, nemělo dojít“.
Členové rodiny Arberyových přednesli emotivní prohlášení a vyzvali tři muže, aby byli plně odpovědní za následky svých činů.
Matka oběti Wanda Cooper Jones, která seděla v soudní síni po celou dobu procesu, přes slzy promluvila přímo ke svému zesnulému synovi. „Tento rozsudek tě nevrátí zpět, ale pomůže uzavřít tuto velmi těžkou kapitolu mého života,“ řekla. „V den, kdy jsem tě uložila k odpočinku, jsem ti něco slíbila. Řekla jsem ti, že tě miluji a že jednoho dne, nějakým způsobem, dosáhnu spravedlnosti,“ dodala.
Jasmine Arbery vzpomínala na lásku svého mladšího bratra k přírodě, na jeho atletickou postavu a „tmavou pleť, která se na slunci třpytila jako zlato“.
„Právě tyto vlastnosti přiměly ty muže, aby se domnívali, že Ahmaud je nebezpečný zločinec a pronásledovali ho s vytasenými zbraněmi,“ řekla. „Pro mě tyto vlastnosti odrážely mladého muže plného života a energie, který vypadal jako já a lidé, které mám ráda.“
Arberyho otec Marcus naříkal, že už nikdy nestráví den s dítětem, které mu změnilo život.
Obhájci byli shovívaví
Obhájci se zasazovali o určitou shovívavost, přičemž advokát Kevin Gough tvrdil, že Bryan by měl mít možnost podmínečného propuštění, protože „nezabil, nepokusil se zabít a neměl v úmyslu zabít“ Arberyho.
Bob Rubin a Laura Hogue, obhájci McMichaelových, uvedli, že jejich klienti byli dobří muži oddaní rodině, komunitě a vlasti, kteří se dopustili „jednoho špatného činu“.
„Jakkoli byl tento čin bezohledný nebo lehkomyslný, není důkazem natolik zatemněné duše, aby si tito lidé zasloužili doživotí bez možnosti podmínečného propuštění,“ řekl Rubin.
Hlavní žalobkyně Linda Dunikoskiová však toto tvrzení ostře vyvrátila: „Travis McMichael řekl, že to byl nejhorší den jeho života. Jak to dopadlo pro Ahmauda Arberyho?“
Všichni tři obhájci již dříve uvedli, že se proti rozsudkům odvolají.
Příští měsíc obžalované čeká také federální soudní proces o zločinech z nenávisti, podle kterého se na Arberyho zaměřili, protože byl černoch.
Arberyho matka v pátek americkým médiím sdělila, že odmítla nabídku dohody o vině a trestu, podle níž by kromě trestu vyměřeného státním soudem strávili 30 let ve federálním vězení. Podala rovněž vlastní občanskoprávní žalobu proti mužům a proti strážcům zákona, kteří je odmítli zatknout.