ZajímavostiVolby v USA mohou ovlivnit dezinformace více než v minulosti, tvrdí senátor

Volby v USA mohou ovlivnit dezinformace více než v minulosti, tvrdí senátor

Spojené státy mohou mít před listopadovými prezidentskými volbami větší problémy se šířením dezinformací, než měly před minulými hlasováními. Agentuře AP to v pondělí řekl šéf senátního výboru pro tajné služby Mark Warner, podle něhož jsou mezi příčinami vylepšené taktiky Ruska a Číny, stejně jako větší zastoupení amerických politiků ochotných dezinformace využívat.

Za klíčový posun označuje Warner rychlý nástup umělé inteligence (AI), která umožňuje výrobu manipulativních videí a fotografií obtížně rozeznatelných od skutečných záběrů a snímků. Velké internetové platformy podle AP navíc ustoupily od důslednějšího boje proti dezinformacím, který vedly před minulými volbami.

„Po 155 dnech roku 2024 jsme možná méně připraveni, než jsme byli za prezidenta (Donalda) Trumpa,“ řekl v rozhovoru s AP demokratický senátor v narážce na minulé prezidentské volby před čtyřmi lety. Také letos bude hlasování pravděpodobně soubojem mezi současným demokratickým prezidentem Joem Bidenem a jeho republikánským vyzývatelem Trumpem. Americké tajné služby očekávají, že do klání budou chtít prostřednictvím dezinformací zasáhnout Rusko, Čína nebo Írán, stejně jako řada domácích skupin.

Zástupci tajných služeb Warnerovu senátnímu výboru před časem řekli, že americké úřady zlepšily svou připravenost na předvolební šíření dezinformací. Také dezinformační taktiky však pokročily, poznamenala agentura AP. Připomněla například letošní podvržený telefonát prezidenta Bidena voličům, při němž je hlas vytvořený AI vyzýval, aby nechodili hlasovat v demokratických primárkách ve státě New Hampshire.

Ztížit odhalování dezinformací může i přístup velkých internetových platforem. Síť X, která před minulými volbami ještě jako Twitter aktivně postupovala proti manipulativním příspěvkům, propustila většinu zaměstnanců kontrolujících obsah a kolují po ní dezinformace i příspěvky radikálů. Videokanál YouTube přehodnotil svou politiku a nyní umožňuje i zveřejňování nahrávek, které označují minulé volby z roku 2020 za zmanipulované, což o nich v rozporu s realitou tvrdí od své tehdejší porážky i Trump. Společnost Meta vlastnící Facebook či Instagram sice aktivně postupuje proti nekalým praktikám ze zahraničí, povoluje však reklamy hovořící o zmanipulovaných minulých volbách.

„Nejsem si jistý, jestli tyto firmy kromě tiskových zpráv udělaly něco smysluplného,“ řekl o majitelích velkých platforem Warner.

Volby může ovlivnit také čínská síť TikTok. Obavy z možného vlivu Pekingu přiměly americké zákonodárce k přijetí normy, která umožní platformu zakázat, pokud ji čínský majitel ByteDance neprodá. Sám Trump, který chtěl ještě jako prezident TikTok zakázat, si na něm v minulých dnech v rámci předvolební kampaně zřídil účet, uvedl web Politico.

Doporučujeme

Ukrajina ratifikovala dohodu o půjčce 90 miliard eur od Evropské unie

Ukrajinský parlament dnes jasnou většinou hlasů ratifikoval dohodu s Evropskou unií o půjčce ve výši 90 miliard eur (2,2 bilionu Kč). Informovala o tom agentura Reuters. Peníze jsou rozdělené na roky 2026 a 2027 a první platbu slíbila Evropské unie poskytnout nejpozději na začátku června. Dvě třetiny půjčky půjdou na obranu před ruskou invazí a zbývající třetinu Ukrajina využije v rozpočtu k reformám a modernizaci.

Ukrajina hlásí noční útoky 147 ruskými drony, Rusko oznámilo ukrajinské údery

Rusko během noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 147 drony a raketou Kinžal. Na síti Telegram o tom ráno informovala ukrajinská protivzdušná obrana. Údery bezpilotními stroji oznámilo i ruské ministerstvo obrany, podle kterého ruské síly zlikvidovaly 62 ukrajinských dronů. Ukrajina se od února 2022 brání ruské invazi a součástí bojů jsou dronové útoky obou stran konfliktu.

Ropa opět zdražuje po íránském úderu na americkou základnu

Írán zaútočil na nespecifikovanou americkou základnu na Blízkém východě, uvedla stanice CNBC. Stalo se tak po americkém preventivním úderu na cíle v jižním Íránu. Ceny ropy reagují růstem, stále se však pohybují pod psychologickou hranicí 100 dolarů za barel.

USA při úderu na loď v Tichém oceánu zabily dva muže, označily je za pašeráky

Armáda Spojených států ve středu při útoku na loď na východě Tichého oceánu zabila dva muže. V noci na dnešek SELČ to oznámilo to velitelství americké armády SOUTHCOM, které na síti X zveřejnilo záznam úderu. Velitelství dále uvedlo, že plavidlo se používalo k pašování drog a že oba zabití členové posádky byli narkoteroristé.

Jill Biden o debatě manžela s Trumpem: Myslela jsem, že má Joe mrtvici

Jill Biden v nedělním rozhovoru s televizí CBS přiznala, že předvolební debata z roku 2024 ji „vyděsila k smrti“. Bála se, že její manžel, bývalý demokratický prezident Joe Biden, má během živého vysílání mrtvici. Předvolební debata vedla k sérii událostí, které vyústily v odstoupení Bidena z předvolební kampaně.

USA patrně útočily na íránskou základnu, Teherán provedl odvetný úder

Spojené státy oznámily, že provedly nové "obranné" údery v jižním Íránu. Světové agentury to uvedly s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele. Podle agentury AFP americký představitel ve středu večer řekl, že americká armáda sestřelila čtyři íránské drony a provedla letecké údery na pozemní základnu na jihu země. Jde o druhou takovou operaci v tomto týdnu. Íránské revoluční gardy uvedly, že v reakci na úder poblíž letiště Bandar Abbásu udeřily na americkou leteckou základnu. Neupřesnily kde, ale vzdušné útoky hlásil Kuvajt.

Odvolaná ministryně spravedlnosti USA Pam Bondi oznámila, že má rakovinu

Bývalá americké ministryně spravedlnosti Pam Bondi trpí rakovinou štítné žlázy. Oznámila to jen několik týdnů poté, co ji prezident Donald Trump odvolal z čela ministerstva.

Zelenskyj požádal Trumpa o další rakety na protivzdušnou obranu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dopise svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi a Kongresu Spojených států naléhavě požádal o dodání dalších raket Patriot na protivzdušnou obranu. Ukrajina jich má kritický nedostatek v situaci, kdy Rusko zesílilo útoky na Kyjev a dalšími údery hrozí. O dopise dnes informovaly tiskové agentury AFP a Reuters. Ukrajina se pátým rokem brání ruské vojenské invazi.

KOMENTÁŘ: Muskova SpaceX míří na burzu. Miliardář mezitím odkryl plán na sloučení s Teslou

Vesmírná společnost SpaceX dostala zelenou pro vstup na burzu, její akcie se začnou veřejně obchodovat už v polovině června. V top 10 nejhodnotnějších amerických akciových společností tak bude mít zřejmě Elon Musk hned dva zástupce. Jeho plán na podmanění burzovního světa tím ale nekončí.

Izrael v Pásmu Gazy zabil šéfa ozbrojeného křídla Hamásu, potvrdilo hnutí

Izraelská armáda dnes uvedla, že při útoku v Pásmu Gazy zabila nového velitele ozbrojeného křídla palestinské teroristické organizace Hamás Muhammada Údu. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Jeho smrt dnes potvrdil také Hamás. Úda byl do funkce jmenován teprve před týdnem, kdy nahradil svého předchůdce Izzadína Haddáda. Toho izraelská armáda zabila v polovině května.

USA čeká neobvykle dlouhé léto. Klimatologové mluví o anomálii

I když léto v USA nebude nekonečné, bude zdánlivě nejdelší, jaké do roku 2037 uvidíme. Newyorský meteorolog John Davitt hovoří o meteorologické zvláštnosti. Svátek Memorial Day ve Spojených státech signalizuje začátek léta a svátek Labor Day jeho konec. Letos však prvně zmíněný svátek připadl na co nejdřívější termín a druhý na co nejpozdější. Zatímco loni trvalo americké léto mezi těmito svátky 99 dní, letos to bude 106 dní.

Hladina moří stoupá stále rychleji

Hladina světových moří roste a tempo se v posledních desetiletích výrazně zrychlilo. Hlavní roli hraje oteplování oceánů, které se rozpínají, a také tající ledovce a ledové štíty. Nová zjištění zároveň pomohla vysvětlit rozpor, který vědcům dlouho komplikoval přesnější výpočty.

Konec švýcarské dominance? Bohatí přesouvají miliony do Hongkongu

Hongkong předběhl Švýcarsko jakožto největší globální centrum pro správu zahraničního majetku. Za důvod označilo hlavně příliv bohatých klientů z Číny. Je nepravděpodobné, že se tento trend zvrátí. Centra v Asii totiž rostou rychleji než bezpečný evropský přístav, jakým je Švýcarsko.

Pravděpodobnost války s USA je nízká, ale jsme připraveni, uvedly íránské gardy

Je nepravděpodobné, že by se během diplomatických jednání mezi Spojenými státy a Íránem válka obnovila, uvedly dnes podle agentury Tasním íránské revoluční gardy. Zdůraznily však, že jsou připraveny čelit novému útoku. Příměří mezi USA a Íránem platí od 8. dubna a Washington a Teherán od té doby prostřednictvím Pákistánu neúspěšně jednají o mírové dohodě.

Kanada bude dodávat plyn do Německa

Kanada se dohodla na vývozu zkapalněného zemního plynu do Německa. Dodávky mají mířit z plánovaného terminálu na tichomořském pobřeží Britské Kolumbie. Pro Ottawu jde o další krok ve snaze snížit obchodní závislost na Spojených státech.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama