menu

10.8 C
Czech
Sobota 5. října 2024

Boeing čelí stávce a výzvám odborů po přerušení zdravotního pojištění

Západní pobřeží USA zasáhla stávka 33 tisíc pracovníků Boeingu, kteří požadují vyšší mzdy a obnovení důchodových benefitů. Odbory nyní tlačí na nového ředitele Kellyho Ortberga, aby se aktivně zapojil do vyjednávání, které se zadrhlo po přerušení zdravotního pojištění zaměstnanců.

Rusové oznámili sestřelení 125 ukrajinských dronů, Ukrajinci 15 ruských strojů

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zničení 125 ukrajinských dronů nad sedmi ruskými regiony a nad Azovským mořem v noci na dnešek. Z některých míst přicházely zprávy o explozích nebo požárech, o nichž psaly státní agentura TASS nebo portály Astra či Shot. Šéf ukrajinského centra pro boj s dezinformacemi Andrij Kovalenko uvedl, že ve Volgogradské oblasti byl terčem útoku muniční sklad. Ukrajinské letectvo informovalo o sestřelení 15 ze 22 ruských dronů.

Lázeňská kultura ve světě

Horké koupele, sauny, parní lázně, horké prameny – lázeňská kultura má ve světě různé podoby. Používání tepla k relaxaci a uvolňování toxinů je praxe stará desítky tisíc let. Sahá až do neolitu, kdy kočovné kmeny našly úlevu v horkých pramenech, které se nacházejí po celém světě.

Reklama

Historie

Jedny z nejznámějších veřejných lázní na světě byly postaveny v údolí Indu kolem roku 2500 př.n.l. ve ztraceném městě Mohendžodáro. Tento velký bazén z pálených cihel zvaný „Velká lázeň“ vykopali počátkem 20. století archeologové v dnešním Pákistánu. Mnohem později, kolem roku 300 př.n.l., si Římané osvojili veřejné koupele a lázně se staly důležitou součástí společnosti. Navštěvovali je bohatí i chudí. Davy lidí se koupaly nahé společně, protože lázně byly primárním místem pro společenská setkání.

Tradice veřejných lázní se od té doby rozšířila po celém světě a přizpůsobila se kulturám a společenským normám s odlišnými zvyky a etiketou pro každou destinaci.

Turecký hammam

Turecké lázně, nazývané hammamy, byly pravděpodobně odvozeny od římských a byzantských lázní. Očista těla šla ruku v ruce s očistou duše. Popularizovány byly kolem roku 600 n.l. Rituály koupelí byly součástí svateb, porodů a jiných zásadních životních událostí.

Hammam je dodnes místem setkávání, určeným pro socializaci a relaxaci. Obvykle se skládá ze tří hlavních oblastí: horké parní lázně, kde ošetřovatelé provádějí masáže a peeling, teplé místnosti na koupání a chladné místnosti pro odpočinek. V lázních jsou ženy a muži odděleně a nahota je volitelná.

Historický hammam, který stojí za návštěvu, je istanbulský Cagaloglu Hamami, honosná mramorová lázeň, která byla postavena v roce 1741.

Ruská baňa

V průběhu dějin si baňu užívaly všechny společenské třídy. Pro vesničany, kteří dělali manuální práci, byly veřejné lázně často jediným místem, kde se mohli umýt. Bohatí Rusové si dopřávali soukromé bani. Dnes je většina lázní rozdělena podle pohlaví a nahota je dobrovolná. Obvykle zde najdeme horkou parní místnost s dřevěnými lavicemi v různých výškách a studený bazén. V zimě je běžné vyměnit bazén za díru vysekanou v ledu na zamrzlém jezeře.

lázeňská kultura ve světě
V zimě stačí vysekat díru v ledu.

Jednou z nejznámějších je Sanduny Baňa v Moskvě. Byla postavena v roce 1806. Dnes je to velký komplex s bazény, fitness centrem, salonem krásy a restaurací.

Japonský onsen

Japonský onsen jsou přírodní horké prameny zrozené z hojné sopečné činnosti v zemi. Účelem koupelí je léčení, duchovno a omlazení. Pochází z doby, kdy se do Japonska rozšířil buddhismus. Některé důkazy naznačují, že se buddhističtí mniši podíleli na založení mnoha lázní po celé zemi.

Jedním z takových míst je Dogo Onsen, který se nachází na ostrově Shikoku. Předpokládá se, že byl využíván nejméně 3000 let. Při návštěvě japonského onsenu je třeba mít na paměti určitý kulturní protokol (například je nutná nahota).

Korejský jimjilbang

Korejské tradiční lázně jsou vždy rozdělené podle pohlaví a je nutné být nahý. Jimjilbangy jsou rodinnou záležitostí, kde se k zábavě připojují všichni od dětí po seniory.

Počátky této tradice by mohly souviset s přírodními horkými prameny v zemi, z nichž některé se používají již více než tisíc let. Dnes je mnoho takových lázní otevřeno 24 hodin denně a nabízejí možnost ubytování na noc, ideální pro unavené cestovatele. Jedním z nejslavnějších jimjilbangů v Soulu jsou obrovské lázně Dragon Hill Spa. Mají sedm podlaží s mořskou vodní lázní, solnou místností, saunami, lázněmi, bazénem, fitness centrem, zahradami, občerstvením, nehtovým salonem, a dokonce i golfovým hřištěm a kinem.

lázeňská kultura ve světě
Součástí Dragon Hill Spa jsou i masáže.

Finská sauna

Sauny jsou ve Finsku všudypřítomné. Nachází se tu přibližně jedna sauna na každé dva až tři obyvatele. Téměř všichni Finové saunují alespoň jednou týdně. Dokonce samo slovo „sauna“ je finské a znamená horkou parní lázeň. Pára se vytváří litím vody na ohřáté kameny. Tradiční finská sauna, jejíž historie sahá přinejmenším do 12. století, je vyhřívaná kamny na dřevo bez komína. Pobyt v horku se střídá s ochlazením ve sněhu nebo v díře v ledu na hladině zamrzlého jezera. Tyto přechody stimulují krevní oběh.

lázeňská kultura ve světě
Sauna je důležitou součástí finské kultury.

Nejstarší veřejnou saunou, která se ve Finsku stále používá, je Rajaportin z roku 1906 ve městě Tampere.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Tato roztomilá vesnička je drahokamem irské pastorální krajiny

Adare je mnohem víc než jen malebná irská vesnice. Je to místo, kde se historie, příroda a kultura snoubí v neopakovatelné harmonii. SE svým středověkým dědictvím, doškovými domy a pastorální krajinou je Adare pozvánkou k odpočinku.

Letadlem a vlakem na jednu rezervaci? Eurostar a SkyTeam uzavřely unikátní dohodu

Cestování po Evropě letadlem i vlakem bude snazší díky novému partnerství mezi Eurostar a globální aliancí leteckých společností. Od začátku roku 2025 si budou moci cestující zarezervovat lety na dlouhé a střední vzdálenosti a cesty vlakem v jediné rezervaci.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mark Zuckerberg předběhl Jeffa Bezose a stal se druhým nejbohatším člověkem světa

Mark Zuckerberg, generální ředitel společnosti Meta, předběhl bývalého šéfa Amazonu Jeffa Bezose a stal se druhým nejbohatším člověkem na světě. K tomuto vzestupu přispěl rychlý růst akcií Meta a jejich významné úspěchy v oblasti umělé inteligence a rozšířené reality.

Rusové zabili na bojišti 93 ukrajinských válečných zajatců, tvrdí Kyjev

Ukrajinské úřady mají informace o tom, že ruští vojáci přímo na bojišti zabili nejméně 93 ukrajinských válečných zajatců, uvedl dnes v televizi Jurij Belousov z ukrajinské generální prokuratury, kde vede odbor zabývající se válečnými zločiny. Čtyři z pěti uvedených případů byly zaznamenány v letošním roce, uvedl Belousov podle ukrajinských médií.

Mezi ruskou veřejností roste podpora ukončení války s Ukrajinou

Podpora války mezi ruskou veřejností slábne. Podle posledních průzkumů je téměř polovina obyvatel Ruska ochotna uzavřít mírovou dohodu s Ukrajinou, i když by to znamenalo nedosažení původních cílů. Tento vývoj je zvláště patrný v některých regionech, jako jsou Čečensko a Tuva, kde odpor k pokračování války roste.

Le Monde: Západní Afrika je centrem finančních sítí Hizballáhu

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh disponuje v západní Africe silnou základnou finančních sítí. V Pobřeží slonoviny a v Guineji se totiž nachází důležitá libanonská komunita, o kterou se Hizballáh opírá. Jde o propracovaný mafiánský systém, který pere špinavé peníze především z prodeje drog, napsal list Le Monde.

Na předměstí Bejrútu byly slyšet výbuchy po izraelských výzvách k evakuaci

Na jižním předměstí libanonského hlavního města Bejrútu byla brzy ráno slyšet série výbuchů, informovala agentura AFP. Explozím předcházely výzvy izraelské armády, aby se obyvatelé z dané oblasti evakuovali. Libanonské šíitské hnutí Hizballáh mezitím oznámilo, že bojuje s izraelskými jednotkami na jihu Libanonu.

Při silné bouři a povodních zemřelo v Bosně nejméně 14 lidí

Nejméně 14 lidí zemřelo v Bosně, kterou zasáhla silná bouře a povodně, jež zaplavily města a vesnice ve střední a jižní části země. Napsaly to dnes agentury AP a AFP s odvoláním na mluvčího místní správy ve městě Jablanica - to se nachází zhruba na půli cesty mezi metropolí Sarajevem a městem Mostar.
Reklama

DOPORUČUJEME

Tato roztomilá vesnička je drahokamem irské pastorální krajiny

Adare je mnohem víc než jen malebná irská vesnice. Je to místo, kde se historie, příroda a kultura snoubí v neopakovatelné harmonii. SE svým středověkým dědictvím, doškovými domy a pastorální krajinou je Adare pozvánkou k odpočinku.

Letadlem a vlakem na jednu rezervaci? Eurostar a SkyTeam uzavřely unikátní dohodu

Cestování po Evropě letadlem i vlakem bude snazší díky novému partnerství mezi Eurostar a globální aliancí leteckých společností. Od začátku roku 2025 si budou moci cestující zarezervovat lety na dlouhé a střední vzdálenosti a cesty vlakem v jediné rezervaci.

Nekřičet, nechodit nahoře bez: Málaga má nová pravidla, pokuty jsou vysoké

Málaga je jednou z nejoblíbenějších letních destinací ve Španělsku, kterou v roce 2023 navštívilo přibližně 14 milionů návštěvníků. Místní obyvatelé tvrdí, že se jejich rodné město stalo zábavním parkem pro turisty.

Albánie: 4 nejkrásnější treky a túry za poznáním perly Balkánu

Albánie láká stále více cestovatelů, kteří hledají dobrodružství v neokoukaných krajinách. S divokým pobřežím, zasněženými horami a lesy je skvělou destinací pro pěší turistiku. Zde jsou čtyři legendární trasy v zemi.

Co je kimchi, lahodná jihokorejská kulinářská specialita?

Již nějaký čas je kimchi na internetu stále vyhledávanější. Tento tradiční jihokorejský pokrm je novým miláčkem sociálních sítí díky své bohaté chuti a zdravotním přínosům.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mark Zuckerberg předběhl Jeffa Bezose a stal se druhým nejbohatším člověkem světa

Mark Zuckerberg, generální ředitel společnosti Meta, předběhl bývalého šéfa Amazonu Jeffa Bezose a stal se druhým nejbohatším člověkem na světě. K tomuto vzestupu přispěl rychlý růst akcií Meta a jejich významné úspěchy v oblasti umělé inteligence a rozšířené reality.

Rusové zabili na bojišti 93 ukrajinských válečných zajatců, tvrdí Kyjev

Ukrajinské úřady mají informace o tom, že ruští vojáci přímo na bojišti zabili nejméně 93 ukrajinských válečných zajatců, uvedl dnes v televizi Jurij Belousov z ukrajinské generální prokuratury, kde vede odbor zabývající se válečnými zločiny. Čtyři z pěti uvedených případů byly zaznamenány v letošním roce, uvedl Belousov podle ukrajinských médií.

Mezi ruskou veřejností roste podpora ukončení války s Ukrajinou

Podpora války mezi ruskou veřejností slábne. Podle posledních průzkumů je téměř polovina obyvatel Ruska ochotna uzavřít mírovou dohodu s Ukrajinou, i když by to znamenalo nedosažení původních cílů. Tento vývoj je zvláště patrný v některých regionech, jako jsou Čečensko a Tuva, kde odpor k pokračování války roste.

Le Monde: Západní Afrika je centrem finančních sítí Hizballáhu

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh disponuje v západní Africe silnou základnou finančních sítí. V Pobřeží slonoviny a v Guineji se totiž nachází důležitá libanonská komunita, o kterou se Hizballáh opírá. Jde o propracovaný mafiánský systém, který pere špinavé peníze především z prodeje drog, napsal list Le Monde.

Na předměstí Bejrútu byly slyšet výbuchy po izraelských výzvách k evakuaci

Na jižním předměstí libanonského hlavního města Bejrútu byla brzy ráno slyšet série výbuchů, informovala agentura AFP. Explozím předcházely výzvy izraelské armády, aby se obyvatelé z dané oblasti evakuovali. Libanonské šíitské hnutí Hizballáh mezitím oznámilo, že bojuje s izraelskými jednotkami na jihu Libanonu.

Při silné bouři a povodních zemřelo v Bosně nejméně 14 lidí

Nejméně 14 lidí zemřelo v Bosně, kterou zasáhla silná bouře a povodně, jež zaplavily města a vesnice ve střední a jižní části země. Napsaly to dnes agentury AP a AFP s odvoláním na mluvčího místní správy ve městě Jablanica - to se nachází zhruba na půli cesty mezi metropolí Sarajevem a městem Mostar.

Odbory zastupující přístavní dělníky v USA pozastavily stávku do ledna

Odborový svaz zastupující desítky tisíc stávkujících přístavních dělníků na východním pobřeží USA a v Mexickém zálivu se ve čtvrtek dohodl se zaměstnavateli na pozastavení stávky do 15. ledna. Chce tak získat čas na jednání o předběžné dohodě slibující nárůst mezd o 62 procent.

Noční izraelský úder cílil na nejvyšší vedení Hizballáhu

Izraelská armáda se v noci na dnešek rozsáhlým leteckým úderem na předměstí Bejrútu snažila zasáhnout zbývající členy nejvyššího vedení šíitského hnutí Hizballáh. S odvoláním na tři nejmenované izraelské představitele to napsal zpravodajský server Axios, podobnou informaci přinesl také web The New York Times. Informace o obětech úderu nejsou k dispozici. Útok mířil na bunkr ve čtvrti Dahíja, kde se podle zpravodajských informací nacházel Hášim Safíjuddín, který je zvažovaným novým vůdcem hnutí. Izrael dnes oznámil, že zabil Muhammada Rašída Sakáfího, šéfa telekomunikací Hizballáhu.
Reklama
Reklama