Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Vojenská junta obvinila premiérku Myanmaru Su Ťij z korupce

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Armáda, která provedla v únoru v Barmě (Myanmaru) puč, viní svrženou premiérku Su Ťij z korupce. Podle vládních médií může laureátka Nobelovy ceny dostat až patnáct let, informuje CNN.

  Su Ťij byla hned v první den vojenského puče zadržena a obviněna z různých zločinů, včetně vlastnění ilegálních komunikačních prostředků (vysílaček). V zemi proti vládě armádní junty demonstrovaly desetitisíce lidí, některé protesty byly krvavě potlačeny, umíraly při nich i děti.

  Nové obvinění vychází z šetření protikorupční komise a odvolává se na protikorupční zákon. Premiérka podle vyšetřovatelů „zneužila svého postavení a své autority„, když pronajala pozemky a budovy nově zřízené nadaci Do Kchin Ťij (tak se jmenovala její matka), jíž byla Su Ťij předsedkyní. Proces podle žalobců nebyl v souladu s procedurami, expremiérka jej protlačila na sílu. Su Ťij dále viní z toho, že v úřadu přijala 600 tisíc dolarů a 11 kilogramů zlata od regionálního ministra oblasti, kam patří i největší město Rangún.

  Kchin Maun Zo, obhájce Su Ťij, prohlásil všechna obvinění za absurdní a neopodstatněná. „Nepotkal jsem čestnějšího a nezkorumpovatelnějšího politika než Su Ťij. Možná má chyby, ale chamtivost a korupce k jejím vlastnostem opravdu nepatří. Ti, co ji viní z korupce, plivou do oblak,“ řekl.

  Provládní noviny Global New Light uvedly, že společně se Su Ťij byli obviněni z korupce i tři další zadržení vysoce postavení politici a policie se jimi začala zabývat.

  Čelí i dalším obviněním

  Su Ťij je mimo jiné obviněna i z porušování protikoronavirových opatření při volební kampani před listopadovými volbami. V nich její strana Národní liga pro demokracii drtivě zvítězila, kdežto strany blízké armádě skončily s porážkou. Právě to bylo nejspíš hlavním důvodem únorového puče. Soud se Su Ťij by měl začít 14. června a očekává se, že bude trvat přibližně dva týdny.

  V samostatném případu je pak expremiérka obviněna z vyzrazování státního tajemství, za což může dostat maximálně 14 let.

  Od únorového puče už ozbrojené síly v zemi zabily víc než 850 lidí, téměř šest tisíc lidí je ve vězení. Mezi nimi jsou novináři, celebrity, aktivisté, ale i děti a obyčejní kolemjdoucí.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS