Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Vojáci v Barmě napadli vesnici na severozápadě země. Stříleli kolem sebe a zapálili asi stovku domů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Armáda v Barmě vypálila celou vesnici na severozápadě země, informovali dnes podle tiskové agentury DPA očití svědci a místní média. Ve vesnici Ke Bar v Sakainské oblasti vojáci zapálili asi stovku domů a proměnili je v trosky. Obyvatelé vesnice předtím v panice utekli.

  Přišli do vesnice a stříleli kolem sebe. Vesničané utekli do lesa. Pak domy vypálili,“ citovala DPA prohlášení místní odbojové skupiny. Popisované události se udály v pondělí, uvádí se v prohlášení.

  Požár se nám nepodařilo včas zastavit. Všechno, co jsme měli, shořelo,“ řekl DPA očitý svědek.

  Podle svědka, na kterého se odvolává zpravodajský server Myanmar Now, se plameny nešířily samy – každý z domů záměrně zapálili vojáci. Obyvatelé postižené vesnice nyní hledají útočiště v okolí. Video z vesnice se objevilo na sociálních sítích.

  Z Barmy přicházejí zprávy o závažném porušování lidských práv opakovaně, připomněla DPA. V únoru armáda sesadila faktickou hlavu státu Do Aun Schan Su Ťij a od té doby vládne tvrdou rukou a potlačuje jakýkoli odpor.

  Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP), která zaznamenává oběti zásahů barmských bezpečnostních sil, uvádí, že junta od převratu usmrtila přes 1300 lidí. Dalších asi 8000 osob čelilo trestnímu stíhání, zatčení nebo odsouzení.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS