-3.7 C
Czech
Neděle 15. února 2026
Protext ČTKVlastimil Beránek bude reprezentovat české umění v prestižním aukčním domě Sotherby´s

Vlastimil Beránek bude reprezentovat české umění v prestižním aukčním domě Sotherby´s

Praha 6. listopadu 2023 (PROTEXT) – Ve čtvrtek 9. listopadu bude v prestižním aukčním domě Sotherby ´s probíhat dražba díla Vlastimila Beránka. Jeho umělecká díla v podobě soch z českého křišťálu ve svých soukromých sbírkách již dnes vlastní nejvýznamnější sběratelé z Blízkého východu a USA. Poprvé bude jeho křišťálová socha tento čtvrtek také nabídnuta v on-line prostoru sběratelům a investorům z celého světa ve veřejné aukci umění světově vyhlášeného aukčního domu Sotherby ´s v rámci aukce v Kolíně nad Rýnem 20th Century Art: A Different Perspective.

Beránkovo špičkové české sklářské umělecké řemeslo, které bylo představeno světu na Světové výstavě EXPO v Dubaji, se v roce 2017 dostalo do světového povědomí unikátní výstavou skleněných soch na mořském dně nedaleko ostrova Mallorca. Část jeho děl patřila k letošní srpnové smutné bilanci ztrát při masivních požárech na havajském ostrově Maui, kdy byla v The Holle Gallery ve městě Lahaina roztavena díla v celkové hodnotě 8 milionů korun. Mezi nimi bylo i několik Beránkových skleněných plastik. V Sotherby ´s bude v aukci nabízena jeho křišťálová socha Aqua One Emerald.

„Galerie Kroupa má na českém trhu s uměním tradici, naše zkušenosti využíváme ke kultivaci široké veřejnosti i propagaci českých autorů v zahraničním prostředí. Ze zájmu aukčního domu Sotherby ´s o dílo Vlastimila Beránka, který je zde nabízen poprvé, máme velkou radost. Právě tomuto umělci jsme minulou sobotu 28. října otevřeli v naší galerii stálou expozici jeho děl, které si mohou návštěvníci prohlédnout na vlastní oči.

Aukce Vlastimila Beránka v Sotherby ´s je veřejná, začne ve čtvrtek 9. 11. 2023 ve 14:00 h našeho času, položka č. 22, je dostupná pro všechny sběratele i investory zde:

https://www.sothebys.com/en/buy/auction/2023/20th-century-art-a-different-perspective/aqua-one-emerald?fbclid=IwAR2DOmQFnkB38IgwVsMrBwf3TUqkL3VJ7QeM_0HWC6YDG5XdqJtTm3blJqg 

Do on-line aukce umění v Sotherby ´s posíláme také obraz mladé nadějné reprezentantky výtvarného umění Adély Olivy. Aukce jejího obrazu začne ve stejný den 9. 11. ve 14:00, položka č. 4“, uvedl Miroslav Kroupa, majitel Galerie Kroupa.

https://www.sothebys.com/en/buy/auction/2023/20th-century-art-a-different-perspective/lhistoire-du-grain-de-cafe?fbclid=IwAR3HuGhFZyNoeigR9L9eOsTUC2bddzgArZAdXmdJ1RVhAJEK0sz-zo5xNlo 

„Po velmi úspěšné světové výstavě EXPO v Dubaji, kde své křišťálové sochy a sochy z 6500 let starého subfosilního dubu představil akademický sochař Vlastimil Beránek, ale také další přední čeští sochaři Jaroslav Prošek a Ela Smrček, jsme loni tato díla české veřejnosti představili v Galerii Kroupa na výstavě EXPO flashback. Právě tato pražská galerie minulou sobotu 28. října 2023 otevřela stálou expozici děl Vlastimila Beránka, který vytváří sochy z českého křišťálu, jenž obdivuje celý svět. Po smutné srpnové zprávě, že část unikátní sbírky tohoto umělce byla nenávratně zničena požáry na Havaji, máme radost z příležitosti nabídnout poprvé jeho dílo prostřednictvím on-line aukce umění jednoho z nejvýznamnějších světových aukčních domů Sotherby´s“, uvedl Marek Landa, majitel společnosti Crystal Caviar.

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama

Doporučujeme

Na demonstraci proti íránskému režimu přišlo v Mnichově téměř 200.000 lidí

Téměř 200.000 lidí dnes přišlo v Mnichově na demonstraci proti íránskému režimu. S odvoláním na bavorskou policii to uvedla agentura AFP. Protest se koná na okraj Mnichovské bezpečnostní konference, na níž vystoupil i syn posledního íránského šáha a jedna z nejvýraznějších postav íránského exilu Rezá Pahlaví. Lidé na demonstraci provolávali hesla na jeho podporu.

Při ruském nočním útoku na Oděsu zahynula jedna žena

Ruská armáda v noci na dnešek provedla dronový útok na ukrajinskou Oděsu, při kterém zahynula jedna žena, jejíž rodinný domek vzplanul po zásahu dronem. Na Telegramu to uvedl šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper.

Witkoff s Kushnerem budou jednat v Ženevě o Íránu i Ukrajině

Vyslanci amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff a Jared Kushner budou v úterý jednat v Ženevě s íránskými představiteli a následně se ve švýcarském městě zúčastní i trojstranného jednání se zástupci Ukrajiny a Ruska. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na zdroj obeznámený se záležitostí.

USA a Evropa patří k sobě a mohou společně vybudovat nový řád, řekl Rubio

Spojené státy a Evropa patří k sobě, řekl dnes americký ministr zahraničí Marco Rubio na Mnichovské bezpečnostní konferenci. USA jsou podle něj připraveny reformovat světový řád i samy, raději by to ale udělaly s Evropou, která je jejich ceněným spojencem a nejstarším přítelem. Rubio rovněž řekl, že USA stále neví, zda to Rusové myslí se snahou o ukončení války na Ukrajině vážně.

Ve Venezuele propustili 17 politických vězňů, zákon o amnestii zatím neschválili

Venezuelské úřady dnes propustily dalších 17 politických vězňů, a to v rámci nedávno představeného zákona o amnestii. Očekávalo se, že parlament zákon schválí již ve čtvrtek, ale kvůli sporu provládních a opozičních poslanců se tak nestalo, uvedla agentura AFP. Veškerá propuštění na svobodu jsou proto podmínečná. Opoziční strana Vente Venezuela později podle agentury Reuters potvrdila, že úřady dnes propustily deset mužů a sedm žen.

Bessent tlačí na rychlé schválení amerických pravidel pro kryptoměny

Americká vláda chce už na jaře dotáhnout zákon, který nastaví federální pravidla pro digitální aktiva. Ministr financí Scott Bessent vyzval Kongres, aby návrh posunul co nejrychleji k podpisu prezidenta Donalda Trumpa. Podle něj by jasná regulace přišla vhod právě teď, kdy je kryptotrh rozkolísaný a investoři hledají jistotu.

ANALÝZA: Ruská ekonomika má největší problémy od začátku války

Ruská ekonomika má vážné problémy. Státní pokladna se vyprazdňuje rychleji, než Moskva čekala, což může ztížit financování války na Ukrajině. Ruská veřejnost si začíná stěžovat na vysoké ceny zboží, zejména potravin. Kreml se tak ocitl v nejtěžší ekonomické situaci od začátku invaze v roce 2022. Zatímco se ekonomická smyčka utahuje, ruská armáda na bojišti zpomalila postup.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA omezuje chod kvůli výpadku financování

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) v sobotu 14. února přešlo do režimu částečného omezení chodu poté, co Senát nedokázal schválit jeho financování. Tisíce zaměstnanců mají jít na nucené volno, další zůstávají v práci bez výplaty, dokud se Kongres nedohodne na rozpočtu. Dopady se mají nejrychleji projevit v oblastech, kde je DHS vidět nejvíc, tedy na letištích a při koordinaci krizové pomoci.

Merz chce silnější Evropu a opravu transatlantické důvěry

Amerika už podle německého kancléře Friedricha Merze naráží na limity, když chce řešit světové krize sama. V projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci vyzval k opravě transatlantické důvěry, ale zároveň k tomu, aby Evropa posílila vlastní obranu. Zmínil i první rozhovory s Emmanuelem Macronem o možnosti, že by se Německo opřelo o francouzské jaderné odstrašení.

Jílek má olympijské zlato

Rychlobruslař Metoděj Jílek vyhrál na zimních olympijských hrách závod na 10 000 metrů a přidal pro Česko další cenný kov. Po stříbru z pětky tak během jednoho týdne získal druhou olympijskou medaili.

Adamczyková vybojovala na olympiádě stříbro

Česká výprava má na zimních hrách v Itálii třetí medaili. Eva Adamczyková dojela ve finále snowboardcrossu v Livignu druhá, od zlata ji dělily čtyři setiny sekundy. V programu dne zaujalo i další Klaebovo vítězství v běhu na lyžích a solidní umístění českých reprezentantů.

Logistika se stala novou obětí AI nervozity na trzích

Akcie dopravních a logistických firem ve čtvrtek prudce oslabily poté, co malá společnost Algorhythm Holdings představila nový nástroj pro plánování přeprav s využitím umělé inteligence. Investoři se obávají, že podobné systémy mohou snížit potřebu služeb části trhu a roztočily se další výprodeje napříč sektory.

Svět bojuje o kritické suroviny

Bez lithia, kobaltu nebo mědi dnes ve světě nefunguje moderní ekonomika. Tyto suroviny pohánějí elektromobily, větrné turbíny, solární panely i datová centra. Zároveň ale jejich těžba zatěžuje přírodu, vodu i místní komunity. Státy proto řeší složitou rovnici. Jak zajistit dostatek nerostů a přitom nezhoršit ekologické škody ani geopolitické napětí.

Čína může podle Sybihy mít pro spravedlivý mír na Ukrajině důležitou roli

Čína může podle šéfa ukrajinské diplomacie Andrije Sybihy sehrát důležitou roli při nastolení spravedlivého míru na Ukrajině. Svého čínského kolegu Wang Ia pozval na návštěvu Ukrajiny, píše agentura Reuters.

Zákaz skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný, rozhodl soud

Zákaz propalestinské skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný. Podle britských médií o tom dnes rozhodl londýnský vrchní soud, jenž vyhověl žalobě organizace, kterou loni britská vláda označila za teroristickou. Ministryně vnitra Shabana Mahmoodová oznámila, že se proti rozhodnutí odvolá. Zákaz zůstane v platnosti, dokud justice o odvolání nerozhodne, stanovil soud.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama