Protext ČTKVládní návrh zdanění e-cigaret je likvidační. Je zdaleka nejvyšší v EU a...

Vládní návrh zdanění e-cigaret je likvidační. Je zdaleka nejvyšší v EU a v úplném rozporu s dosavadními koncepcemi

Praha 25. května 2023 (PROTEXT) – Vláda včera zveřejnila návrh na zdanění náplní do elektronických cigaret. Daň má být 10 Kč na 1 ml náplně, a to bez ohledu na to, zda obsahuje nikotin či nikoliv. V současnosti stojí náplně 10ml lahviček 65–100 korun, spotřební daň zvýší jejich cenu plošně o 100 korun. DPH se navíc počítá z konečné částky, takže celková výše daně dosáhne 121 korun. "To fakticky znamená daň ve výši 120 až 185 %. Tento návrh není ničím jiným než přímou snahou celý sektor elektronických cigaret zlikvidovat,“ říká Robert Hrdlička, prezident Komory elektronického vapování (KEVAP).

Před dvěma týdny vláda oznámila, že hodlá zdanit náplně do elektronických cigaret v souladu s pracovním návrhem Evropské komise. Ta zvažuje daň 20 % u slabších a 40 % u silnějších náplní. „Návrh zveřejněný tento týden je ale oproti evropskému minimálně šestinásobně vyšší. Je zdaleka nejvyšší v celé EU. V Rakousku a na Slovensku není daň žádná, český návrh je čtyřnásobný oproti zdanění v Polsku a trojnásobný oproti Německu,“ komentuje situaci Hrdlička a dodává: „Vláda chce touto cestou vybrat údajně 800 milionů korun. Lidé ale dvojnásobné nebo ještě vyšší zdražení jednoduše nepřijmou. Budou nakupovat v zahraničí, případně daň obcházet, jak se ostatně děje i u jiných produktů. Vláda proto nevybere ani malou část toho, co očekává.“

Návrh je rovněž v přímém rozporu s dosavadními koncepcemi řešení problematiky návykových látek. Akční plán, který vláda schválila minulý měsíc, deklaruje zdaňování nikotinových výrobků podle míry jejich škodlivosti. Vláda se v něm zavázala prosazovat „princip snižování škodlivosti“, to samé učinila ve svém programovém prohlášení. „Daň až 185 % je úplně nesystémová a popírá všechno, co vláda v oblasti nikotinových alternativ doteď deklarovala,“ uvádí Hrdlička.

Již při původně zvažovaném zdražení by se dle průzkumu Ipsos 22 % tuzemských uživatelů e-cigaret vrátilo ke kouření klasických cigaret. „Při ještě vyšším zdanění se dá čekat o to výraznější odliv. Pevně proto věřím, že tento návrh není konečný, a že se lidé, kteří této problematice rozumí, ozvou. Přijde mi neuvěřitelné, že by vláda bez varování, bez diskuse a v rozporu se vším, co doposud říkala, zničila nejméně rizikovou alternativu kouření,“ uzavírá Hrdlička.

Nepromyšlenost představeného daňového modelu dobře ilustruje modelový příklad s litrovou bází bez nikotinu. V současné době se prodává pod 700 korun. „Po započtení spotřební daně a DPH z ní bude stál téměř 13 tisíc, což je zcela absurdní. Přitom jde jen o běžně dostupné látky – propylenglykol a rostlinný glycerin,“ doplňuje prezident KEVAP.

Popis návrhu a jeho důsledky přehledně:

– Vláda navrhuje zavést daň 10 Kč za 1 ml jakékoliv náplně.

– Nebere ohled na to, zda obsahují nikotin a v jaké koncentraci.

– Spotřební daň tak představuje 100 korun za jednu běžnou lahvičku, celková daň včetně DPH bude 121 korun.

– Současná cena 10ml náplně se pohybuje mezi 65–100 korunami včetně DPH.

– Konečná cena průměrné náplně (nyní 80 korun) tak vzroste o 150 %.

– Daň by byla zdaleka nejvyšší v EU, 4x vyšší než v Polsku, 3x vyšší než v Německu, Slovensko a Rakousko daň nemají.

– Daň by znamenala zánik trhu, nákup náplní v zahraničí a odliv vapujících ke klasickým cigaretám.

O KEVAPu

Komora elektronického vapování je dobrovolné sdružení prodejců elektronických cigaret a souvisejícího příslušenství v ČR a na Slovensku. Sdružení vzniklo za účelem sjednotit výrobce, distributory a prodejce výrobků pro elektronické vapování. Mezi jeho činnost dále patří kontrola kvality zboží či podpora prodejců i uživatelů e-cigaret. Členové komory jsou vázáni přísnými pravidly, proto v prodejnách označených logem KEVAP nenajdete levné náhražky elektronických cigaret a e-liquidů bez potřebných atestů. Více na: www.kevap.cz/

O výzkumu Užívání e-cigaret

Výzkum probíhal formou on-line dotazování CASI prostřednictvím agentury Ipsos, největší nezávislé výzkumné společnosti v tuzemsku. Zúčastnilo se jej 525 respondentů z celé ČR, kteří denně či týdně užívají e-cigarety. Sběr dat probíhal v prosinci 2022.

Doporučujeme

Při pádu vrtulníku Saudi Aramco zemřelo 14 lidí

Vrtulník patřící ropné společnosti Saudi Aramco se zřítil v Ras Tanura na východním pobřeží Saúdské Arábie. Nehodu nepřežil nikdo ze 14 lidí na palubě, všichni mrtví byli saúdští občané.

Putin přiznal nedostatek paliva v některých ruských regionech

Ruský prezident Vladimir Putin dnes přiznal, že problémy s dodávkami paliva vedly k jeho nedostatku v některých ruských regionech. Informovala o tom agentura Reuters.

BIS varuje před investiční bublinou kolem umělé inteligence

Masivní výdaje technologických firem na umělou inteligenci mohou podle Banky pro mezinárodní platby skončit dlouhým investičním útlumem. Pokud se očekávané výnosy nenaplní, hrozí rychlé ochlazení financování AI firem a otřesy na finančních trzích.

Tělo sedmnáctileté Thajky bylo nalezeno v kufru. Z vraždy je obviněn Australan

Thajská policie obvinila australského občana z vraždy sedmnáctileté dívky, jejíž tělo našli v kufru odloženém u železniční tratě v letovisku Pattaya. Muže zadrželi na bangkokském letišti krátce před odletem do Austrálie. Rodina oběti žádá nejpřísnější možný trest.

Při pádu malého letadla na předměstí Nancy ve Francii zahynulo 11 lidí

Jedenáct lidí dnes přišlo o život při pádu malého letadla v Tomblaine na předměstí Nancy na severovýchodě Francie, píší agentury AFP a Reuters s odvoláním na prefekturu departementu Meurthe-et-Moselle. Na místo neštěstí míří francouzský ministr vnitra Laurent Nuňez. Letoun dopadl na travnatou plochu u silnice v obytné zóně. Přepravoval skupinu lidí, kteří se chystali k seskoku padákem. Podle AFP řadí počet obětí nehodu mezi nejtragičtější havárie lehkých letadel ve Francii.

Ukrajinský dronový útok zabil člověka na jihu Ruska, způsobil požár v rafinerii

Ukrajinský dronový útok zabil jednoho člověka a dalšího zranil v Krasnodarském kraji na jihu Ruska. Rovněž způsobil požár v ropné rafinerii, oznámil dnes gubernátor Veniamin Kondratěv. Padající trosky z dronů podle něj poškodily několik obytných domů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Kyjev rovněž zaútočil na rafinerii v Jaroslavské oblasti severovýchodně od Moskvy. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že protivzdušná obrana země v noci na dnešek zneškodnila 213 bezpilotních letounů vyslaných Ukrajinou.

Írán v noci zaútočil na Kuvajt a Bahrajn, je to odveta za údery USA, tvrdí

Írán v noci na dnešek zaútočil na Kuvajt a Bahrajn v reakci na poslední americké údery. Potvrdily to íránské revoluční gardy, které také varovaly, že by mohly být zcela zastaveny mírové rozhovory s USA, pokud budou americké útoky na Írán pokračovat. Gardy varovaly, že budou reagovat s ještě větší silou na jakékoli další porušení stávajícího příměří ze strany USA. Kuvajt v noci na dnešek potvrdil, že čelí útokům nepřátelských raket a dronů, protivzdušný poplach byl i v Bahrajnu, uvedla agentura Reuters.

Trump vyhrožuje Evropě stoprocentními cly kvůli digitální dani

Americký prezident Donald Trump pohrozil evropským zemím zavedením 100% dovozních cel, pokud zavedou daň z digitálních služeb zaměřenou na velké americké technologické společnosti. Oznámil to v příspěvku na své platformě Truth Social.

Malé letadlo narazilo do nejvyššího mrakodrapu v čínském hlavním městě

Neobvyklá letecká nehoda otřásla čínskou metropolí. Malé sportovní letadlo narazilo do nejvyšší budovy v Pekingu, pilot zemřel a dalších 13 lidí utrpělo zranění. Úřady okolnosti nehody vyšetřují. Otazníky ale vyvolává nejen samotný incident, ale také to, jak se letadlo vůbec dostalo nad přísně střežené centrum města.

Situace ve Venezuele je čím dál zoufalejší, lidé hlásí nedostatek záchranářů

Situace ve Venezuele je s každou hodinou zoufalejší, lidé třetí den po dvou silných zemětřeseních prohledávají sutiny zřícených budov a bytových domů s vědomím, že čas na nalezení přeživších se krátí. Venezuelané si stěžují na nedostatečnou reakci vlády a absenci záchranářů. Po svých příbuzných často pátrají sami. Pod troskami je uvězněno nejméně 172 lidí, uvedl v pátek předseda parlamentu Jorge Rodríguez. Pohřešuje se jich však více než 51.000, zatímco bilance mrtvých činí nejméně 920, uvedla agentura AP.

Ukrajina zaútočila na průmyslová zařízení ve Volgogradě, nejméně deset raněných

Ukrajina v noci na dnešek a brzy ráno zaútočila střelami na průmyslová zařízení v ruském velkoměstě Volgograd, údery si vyžádaly nejméně deset raněných. Na platformě Telegram to oznámil gubernátor Volgogradské oblasti Andrej Bočarov. Úder později potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle něhož zásah způsobil požár v areálu zbrojovky Titan-Barrikady. Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz dnes podle agentury Reuters oznámila, že Rusko vyslalo balistické rakety a drony na její zařízení v Poltavské a Charkovské oblasti, kde způsobily škody.

Amal Clooney přiznala, že život před svatbou byl jednodušší

Amal Clooney promluvila o tom, jak jí vztah s Georgem Clooneym změnil život. Úspěšná právnička v oblasti lidských práv přiznala, že po svatbě s hollywoodskou hvězdou musela nově řešit pozornost veřejnosti, paparazzi i prolínání soukromí s prací.

Zástupci USA, Izraele a Libanonu podepsali rámcovou dohodu

Zástupci Izraele, Libanonu a Spojených států podepsali dnes večer ve Washingtonu rámcovou dohodu. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí, kde se vedla od úterý jednání mezi izraelskými a libanonskými diplomaty. Americký ministr zahraničí Marco Rubio uvedl, že dohoda vytváří rámec pro trvalý mír a bezpečnost. Podle médií počítá s částečným odchodem izraelské armády z jihu Libanonu. Boje v oblasti trvají od března, ačkoliv byla uzavřená příměří. Zástupce Hizballáhu pohrozil, že uplatňování dohody může vést k občanské válce v Libanonu.

Íránské revoluční gardy oznámily útok na základny USA v regionu

Íránské revoluční gardy oznámily, že v reakci na americký útok napadly vojenské základny Spojených států v regionu. V noci na dnešek o tom informovala agentura AFP. Americká armáda v pátek provedla nové údery na cíle v Íránu v reakci na čtvrteční íránský útok na obchodní loď v Hormuzském průlivu.

Největší požár v USA se dál šíří, Utah vyhlásil stav nouze

Americký stát Utah vyhlásil stav nouze a před oslavami Dne nezávislosti omezil používání ohňostrojů. Na jihu státu se dál šíří požár Cottonwood Fire, který je nyní největším aktivním lesním požárem ve Spojených státech a komplikuje ho suché, větrné počasí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama