Lídr Občanské platformy a vítěz voleb Donald Tusk má nakročeno stát se polským premiérem poté, co současný lídr Mateusz Morawiecki v pondělí prohrál klíčové hlasování o důvěře vládě v parlamentu. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.
Morawieckého populistická strana Právo a spravedlnost (PiS) nezískala v říjnových volbách většinu. Prezident Andrzej Duda, spojenec PiS, přesto pověřil Morawieckého sestavením kabinetu. Jeho neúspěch při hlasování o důvěře nyní otevírá cestu Tuskovi k tomu, aby se stal premiérem.
Prime Minister @MorawieckiM's government has lost a vote of confidence in parliament.
— Notes from Poland 🇵🇱 (@notesfrompoland) December 11, 2023
It marks the end of eight years of conservative PiS rule in Poland and paves the way for a new, more liberal administration led by @donaldtusk to take power this week https://t.co/ZPCVIK46V2
Vládnoucí PiS Mateuzse Morawieckého se po volbách stala jedinou největší stranou, ale ostatní strany s ní odmítly spolupracovat a nebyla schopna vytvořit většinu v parlamentu. Rozhodnutí prezidenta Dudy pověřit sestavením vlády lídra PiS zkomplikovalo utvoření vládnoucí koalice pod vedením vítězné strany.
Voliči proevropského Tuska, píše BBC, mohou nyní otevřít popcorn. Donald Tusk byl dříve polským premiérem v letech 2007-2014 a později předsedou Evropské rady.
Nový premiér představí svůj kabinet v úterý. Očekává se, že mezi jmenovanými bude Radoslaw Sikorski, který dříve za Tuska zastával funkci ministra zahraničí.
Očekávání od nové koalice jsou velká. Donald Tusk slíbil řadu opatření, jejichž cílem je odstranit následky osmileté vlády PiS. Za tu dobu se Polsku sice ekonomicky dařilo, vláda ale podle svých četných kritiků systematicky podkopávala nezávislost soudnictví i médií. A to se nyní Tusk chystá podle svých slov změnit.
„Pracujeme na celé řadě opatření, která v co největší míře obnoví právní stát,“ řekl Tusk.
Prezident může házet klacky pod nohy
Zavázal se rovněž odblokovat 36 miliard eur (877 miliard korun) z fondů EU určených pro Polsko, které Brusel odmítl uvolnit kvůli obavám z dodržování zásad právního státu. Podle jeho slov bude také zrušeno soudní rozhodnutí z roku 2020, které zakazovalo potraty téměř ve všech případech, a bude posílena ochrana LGBT osob.
Tusk však může při realizaci svého programu čelit obtížím. Dudovo rozhodnutí nominovat Morawieckého na sestavení vlády bez naděje na získání hlasování o důvěře naznačuje, že konzervativní prezident, který bude ve funkci do roku 2025, hodlá Tuskovy plány zhatit.
Aby se zákony schválené parlamentem staly zákonem, musí je prezident Duda podepsat, a ten je může vetovat. Tuskova koalice nemá dostatek poslanců, aby případné prezidentské veto přehlasovala.
Navíc, jak píše The Guardian, Tuskova koalice bude široká a křehká. Musí zvládnout i složitou ekonomickou situaci a do konce roku schválit státní rozpočet.
Podobná situace se odehrála v České republice po parlamentních volbách v roce 2021. Ačkoliv volby vyhrála koalice do té doby opozičních stran, vládnoucí ANO získalo po volbách největší počet poslanců. Očekávalo se, že tehdejší prezident Miloš Zeman právě proto pověří sestavením vlády svého dosavadního spojence a lídra ANO Andreje Babiše, ale nestalo se tak. I tak trvalo několik měsíců, než současná vládnoucí koalice převzala moc a získala důvěru.