ZajímavostiVětšina příznaků dlouhého covidu u lidí s mírnou nákazou do roku zmizí

Většina příznaků dlouhého covidu u lidí s mírnou nákazou do roku zmizí

Většina příznaků takzvaného dlouhého covidu u lidí, kteří prodělali mírnou formu nákazy, zmizí do jednoho roku. Vyplynulo to z rozsáhlé izraelské studie, o které dnes informovala agentura AFP.

Dlouhotrvající zdravotní komplikace v návaznosti na onemocnění covidem-19 postihly jen v Evropě nejméně 17 milionů lidí. Příznaky se u nich přitom objevovaly i dlouhé měsíce od chvíle, co se z nemoci v letech 2020 a 2021 zotavili. Vyplývá to z odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO).

K nejčastěji uváděným příznakům takzvaného dlouhého covidu patří extrémní únava, ztráta čichu, dušnost a bolesti svalů. Množství detailů ale zůstává nejasných, včetně toho, jak takový stav může dlouho trvat.

Izraelští vědci analyzovali zdravotní záznamy téměř dvou milionů lidí všech věkových kategorií, kteří měli pozitivní test na covid v období od března 2020 do října 2021. Výsledky tak zahrnují předchozí varianty onemocnění včetně varianty delta, nicméně nikoli variantu omikron.

Experti prozkoumali záznamy, které jim poskytla izraelská pojišťovna Maccabi Healthcare Services, a zaměřili se na více než 70 různých příznaků, které bývají spojovány s dlouhým covidem. Vyloučili pacienty, kteří měli vážnější onemocnění, včetně těch, kteří byli hospitalizovaní. U nich totiž již předchozí výzkum naznačil vyšší riziko takzvaného dlouhého covidu.

U mírných případů nákazy studie zjistila, že existuje zvýšené riziko pro vznik několika příznaků dlouhého covidu. Jsou mezi nimi ztráta čichu a chuti, problémy s dýcháním, slabost, bušení srdce, streptokoky v krku, závratě, poruchy koncentrace a rovněž stav nazývaný mozková mlha, kdy dochází k vynechávání paměti, roztěkanosti či zpomalenému myšlení. Většina těchto příznaků ale do 12 měsíců odezněla.

„Existuje malý počet lidí, kteří ještě rok po covidu trpí dušností nebo slabostí,“ uvedla Maytal Bivasová-Benitaová, jedna ze spoluautorek výzkumu. Studie, která byla zveřejněna v britském časopise British Medical Journal (BMJ), rovněž zjistila, že u očkovaných pacientů existovalo nižší riziko vzniku problémů s dýcháním – což je jeden z nejběžnějších příznaků – ve srovnání s neočkovanými. Rovněž děti měly méně zdravotních problémů než dospělí a většina z nich se do roku uzdravila.

Jak uvedla Bivasová-Benitaová, výsledky studie jsou „povzbuzující“, zejména po obavách, jak dlouho mohou příznaky dlouhého covidu přetrvávat. „Naprostá většina pacientů bude za rok v pořádku,“ dodala.

Doporučujeme

Zelenskyj požádal Trumpa o další rakety na protivzdušnou obranu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dopise svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi a Kongresu Spojených států naléhavě požádal o dodání dalších raket Patriot na protivzdušnou obranu. Ukrajina jich má kritický nedostatek v situaci, kdy Rusko zesílilo útoky na Kyjev a dalšími údery hrozí. O dopise dnes informovaly tiskové agentury AFP a Reuters. Ukrajina se pátým rokem brání ruské vojenské invazi.

KOMENTÁŘ: Muskova SpaceX míří na burzu. Miliardář mezitím odkryl plán na sloučení s Teslou

Vesmírná společnost SpaceX dostala zelenou pro vstup na burzu, její akcie se začnou veřejně obchodovat už v polovině června. V top 10 nejhodnotnějších amerických akciových společností tak bude mít zřejmě Elon Musk hned dva zástupce. Jeho plán na podmanění burzovního světa tím ale nekončí.

Izrael v Pásmu Gazy zabil šéfa ozbrojeného křídla Hamásu, potvrdilo hnutí

Izraelská armáda dnes uvedla, že při útoku v Pásmu Gazy zabila nového velitele ozbrojeného křídla palestinské teroristické organizace Hamás Muhammada Údu. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Jeho smrt dnes potvrdil také Hamás. Úda byl do funkce jmenován teprve před týdnem, kdy nahradil svého předchůdce Izzadína Haddáda. Toho izraelská armáda zabila v polovině května.

USA čeká neobvykle dlouhé léto. Klimatologové mluví o anomálii

I když léto v USA nebude nekonečné, bude zdánlivě nejdelší, jaké do roku 2037 uvidíme. Newyorský meteorolog John Davitt hovoří o meteorologické zvláštnosti. Svátek Memorial Day ve Spojených státech signalizuje začátek léta a svátek Labor Day jeho konec. Letos však prvně zmíněný svátek připadl na co nejdřívější termín a druhý na co nejpozdější. Zatímco loni trvalo americké léto mezi těmito svátky 99 dní, letos to bude 106 dní.

Hladina moří stoupá stále rychleji

Hladina světových moří roste a tempo se v posledních desetiletích výrazně zrychlilo. Hlavní roli hraje oteplování oceánů, které se rozpínají, a také tající ledovce a ledové štíty. Nová zjištění zároveň pomohla vysvětlit rozpor, který vědcům dlouho komplikoval přesnější výpočty.

Konec švýcarské dominance? Bohatí přesouvají miliony do Hongkongu

Hongkong předběhl Švýcarsko jakožto největší globální centrum pro správu zahraničního majetku. Za důvod označilo hlavně příliv bohatých klientů z Číny. Je nepravděpodobné, že se tento trend zvrátí. Centra v Asii totiž rostou rychleji než bezpečný evropský přístav, jakým je Švýcarsko.

Pravděpodobnost války s USA je nízká, ale jsme připraveni, uvedly íránské gardy

Je nepravděpodobné, že by se během diplomatických jednání mezi Spojenými státy a Íránem válka obnovila, uvedly dnes podle agentury Tasním íránské revoluční gardy. Zdůraznily však, že jsou připraveny čelit novému útoku. Příměří mezi USA a Íránem platí od 8. dubna a Washington a Teherán od té doby prostřednictvím Pákistánu neúspěšně jednají o mírové dohodě.

Kanada bude dodávat plyn do Německa

Kanada se dohodla na vývozu zkapalněného zemního plynu do Německa. Dodávky mají mířit z plánovaného terminálu na tichomořském pobřeží Britské Kolumbie. Pro Ottawu jde o další krok ve snaze snížit obchodní závislost na Spojených státech.

Rusko hlásí útoky raket z Ukrajiny, hovoří o dvou zraněných

Ukrajina v noci na dnešek vyslala rakety na město Taganrog v Rostovské oblasti a na krymský Sevastopol, uvedly místní úřady, podle nichž Ukrajinci útočili i střelami s plochou dráhou letu Storm Shadow s doletem až 500 kilometrů. Ukrajinské drony v noci útočily na přístav Tuapse v ruském Krasnodarském kraji, píše stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odkazem na místní úřady. Podle dosavadních informací byli dva lidé v Rusku zraněni.

Policie zasahovala v sídle španělských socialistů

Španělská policie prohledala sídlo vládní Socialistické strany v centru Madridu. Zásah souvisí s pokračujícím vyšetřováním možného finančního pochybení a podezření z nezákonného financování strany premiéra Pedra Sáncheze. Pro jeho menšinovou vládu jde o další problém v době, kdy ji už delší dobu oslabují korupční kauzy.

ANALÝZA: Prohrává Rusko válku? Určitě už nevyhrává

Zatímco svět napjatě sleduje nestabilní situaci na Blízkém východě, proměnil se poměr sil na Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin by jednoho dne mohl invaze na Ukrajinu litovat, měl v Pekingu svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi oznámit Si Ťin-pching. Nové trendy na bojišti naznačují, že měl pravdu.

Před Bílým domem roste bojová aréna za 60 milionů dolarů

Před Bílým domem roste obrovská klec ve tvaru osmiúhelníku. Příští měsíc se totiž na Jižním trávníku uskuteční UFC zápas u příležitosti oslav 250. výročí americké nezávislosti a 80. narozenin amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pořádání takto velké akce během probíhající války s Íránem není bezpečné, obává se ikona UFC.

Baník zvládl první baráž a přiblížil se záchraně

Baník Ostrava zvládl první barážový duel o Chance Ligu a po domácí výhře 3:0 má před odvetou v Táboře výrazně blíž k záchraně. Rozhodly góly po přestávce i několik klíčových zákroků Martina Jedličky. Trenér Josef Dvorník ale po utkání neskrýval nespokojenost s výkonem v první půli.

Mexiko zadrželo synovce El Chapa, na nějž USA vydaly zatykač

Mexické bezpečnostní složky zadržely v pohraničním státě Sonora synovce drogového bosse Joaquína Guzmána, známého jako El Chapo, na nějž je ve Spojených státech vydán zatykač. O oznámení mexického ministra bezpečnosti Omara Garcíi Harfucha na síti X informovala agentura AFP.

Írán obvinil USA z porušení příměří

Napětí mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem znovu roste. Teherán tvrdí, že americké útoky poblíž Hormuzského průlivu porušily křehké příměří, které platí od dubna. Washington naopak tvrdí, že šlo o obrannou akci proti íránským raketovým pozicím a lodím pokládajícím miny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama