Více
  9.9 C
  Czech
  Pátek, 30 září, 2022

  Stručný průvodce vietnamským národním parkem Cát Tiên

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Chcete prozkoumat nedotčený les, zahlédnout málo známou divokou přírodu a vydat se na pěší túru mimo vyšlapané cesty? Národní park Cát Tiên poblíž Ho Či Minova Města je pro takovou expedici ideální.

  Jak se tam dostat

  Národní park Cát Tiên je jednou z největších přírodních rezervací ve Vietnamu. Rozkládá se na 719 čtverečních kilometrech a zasahuje do tří vietnamských provincií. Přestože byl park technicky založen v roce 1992, jeho historie sahá až do 70. let 20. století. Návštěva tohoto národního parku je mezi turisty velice oblíbená, ale je nutné si udělat rezervaci předem, neboť do parku je kvůli ochraně přírody omezený počet denních návštěvníků.

  Nachází se severovýchodně od Ho Či Minova Města, autem se sem dostanete za 3-4 hodiny. Návštěvníci mohou zůstat i přes noc v ubytování, jehož nabídka je od jednoduchých bambusových chatek po luxusní obydlí. Velká část ubytování je zasazena do samotného lesa, což poskytuje dostatek příležitostí k pozorování divokých obyvatel parku přímo z terasy.

  Divoká zvěř

  Park je domovem velkého množství volně žijících živočichů, včetně stovek druhů savců, plazů, ptáků a ryb. Můžete zde potkat různé druhy primátů, zejména gibony a langury, stejně jako asijské slony, levharty obláčkové či medvěda malajského. Nejpůsobivějšími obyvateli Cát Tiên jsou však pravděpodobně rostliny, přičemž oblast se může pochlubit neuvěřitelnými 1 610 botanickými druhy.

  Původně byl národní park Cát Tiên rozdělen do tří samostatných parků: Nam Cát Tiên, Tay Cát Tiên a Cat Loc. Když však v posledně jmenovaném byli objeveni vietnamští jávští nosorožci, tyto tři oblasti se spojily, aby lépe vyhovovaly jejich ochraně. Nosorožci nejsou jedinými ohroženými živočichy, kteří mají prospěch z chráněné oblasti. V parku se také nachází rehabilitační centrum lidoopů, chovná oblast pro siamské krokodýly a řada projektů na ochranu lesů.

  Další aktivity

  S takovým množstvím divokých obyvatel lze snadno předpokládat, že národní park Cát Tiên je zajímavý pouze pro milovníky divoké zvěře, ale rozhodně tomu tak není. Park poskytuje dostatek aktivit pro milovníky dobrodružství, včetně některých z nejlepších treků, cyklistiky a výletů lodí v jižním Vietnamu. Pro ty, kteří rádi poznávají cizí kulturu, existuje také řada místních komunit (například Chau Ma a Stieng) žijících v národním parku, které můžete navštívit.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS