Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Větší zobáky, nohy i uši. Zvířata se přizpůsobují změně klimatu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vyšší teploty přináší zvířecím obyvatelům planety mnohá úskalí. Někteří živočichové tak mění „tvar“ svého těla a přivlastňují si větší zobáky, nohy a uši, aby lépe regulovali svou tělesnou teplotu.

  Ornitoložka Sara Ryding z Deakin University v Austrálii popsala, jak zvířata reagují na změnu klimatu obměnou stavby některých částí těla. Studie byla publikována v časopise Trends in Ecology and Evolution, informuje o tom server ScienceDaily.

  Ryding uvádí, že se mnohdy v médiích ohledně změny klimatu diskutuje o tom, jak to lidé překonají a jaké technologie pomohou. „Je nejvyšší čas, abychom připustili, že se těmto změnám musí přizpůsobit i zvířata. To se však děje v mnohem kratším časovém období, než by tomu bylo po většinu evolučního času,“ říká Ryding.

  Dodává, že změna klimatu na zvířata vytváří velký tlak. Některé druhy se přizpůsobí, jiné ne. Klimatická změna je však složitý a mnohostranný jev, který se objevuje postupně, takže je obtížné určit pouze jednu příčinu změny „tvarů“, poznamenává Ryding.

  Že je ale na vině klimatická změna je velmi pravděpodobné. Ke změnám totiž dochází v mnoha geografických oblastech a mezi různými druhy. Kromě změny klimatu je tak zde jen málo společného.

  Nejvíce zaznamenané jsou změny zejména u ptáků. Například u několika druhů australských papoušků v průměru od roku 1871 narostla velikost zobáků o 4–10 %. To navíc každoročně pozitivně koreluje s letní teplotou.

  Změny se týkají i savců

  Ke změnám ovšem dochází i u savců. Objevují se záznamy o delších ocasech i nohou u různých druhů hlodavců. Zvýšení velikosti, které zatím vidíme, je poměrně malé – méně než 10 % – takže je nepravděpodobné, že by změny byly okamžitě patrné, říká Ryding. Čeká se ovšem, že ke změně velikosti dojde například u uší.

  Ryding chce ve výzkumu na toto téma pokračovat. Má v plánu prozkoumat změny u australských ptáků pomocí 3D skenování jedinců nacházejících se v muzeích.

  Uvádí také, že se zvířata vyvíjejí, aby to přežila. „Nejsme si ale jisti, jaké jsou další ekologické důsledky těchto změn. Nebo že všechny druhy jsou schopné se změnit a přežít,“ dodává Ryding.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Měsíc

  NASA: Loď bez posádky se vypraví na cestu kolem Měsíce až v únoru 2022

  Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se chystá na první z misí Artemis. Agentura oznámila, že vesmírná loď bez posádky odstartuje v únoru. Tato mise by měla vydláždit cestu budoucím misím na Měsíc.
  Gekon pojmenovaný po Jackie Chanovi

  Herpetologové pojmenovali nový druh gekona po Jackie Chanovi

  Jackie Chan dle všeho nemá fanoušky jen mezi milovníky bojových umění a akčních filmů. Skupina herpetologů po tomto herci a režisérovi pojmenovala nově objevený druh gekona.
  Venuše

  Existovaly na Venuši oceány? Simulace ukazují, že nikoli

  Nad tím, zdali na planetě Venuši někdy existovaly oceány, si vědci lámou hlavu už dlouho. Některé modely naznačují, že ano. Nový výzkum týmu astrofyziků to však vyvrací.
  Sonda NASA Lucy

  NASA: Sonda Lucy vyrazila na 12letou výpravu, zkoumat bude asteroidy

  Sonda NASA pojmenovaná Lucy se vydala do vesmíru na dvanáctiletou výpravu k prozkoumání osmi asteroidů. Sedm z nich sdílí oběžnou dráhu Jupitera a je považováno za nedotčené zbytky při formování planet.
  Zrající sýr

  Starověké výkaly ukazují, že lidé si před 2700 lety pochutnávali na pivu a plísňovém sýru

  Analýza výkalů z doby bronzové a železné poskytla nejstarší důkaz o výrobě zrajících sýrů v Evropě, ale také o tom, že si tehdejší dělníci v rakouském solném dole pochutnávali na pivu.
  Rostlina tabáku

  Lidé používali tabák již před více než 12 tisíci lety

  Není jasné, jakým způsobem tabák používali, archeologové ale nyní poukazují na to, že severoameričtí lovci a sběrači tak činili již před přibližně 12 300 lety. Semena rostliny tabáku nalezly vědci v Utahu.
  Reklama
  Reklama
  Reklama