5.9 C
Czech
Pátek 12. prosince 2025
SportVeselý téměř jistě mění Turecko za Španělsko. Do služeb ho vlákala slavná...

Veselý téměř jistě mění Turecko za Španělsko. Do služeb ho vlákala slavná Barcelona

Je to na spadnutí. Jeden z nejlepších českých basketbalistů se bude stěhovat. Turecké Fenerbahce, za které Jan Veselý hrál od roku 2014, včera oznámilo jeho odchod. Jaká bude další stanice? Média mají jasno o tom, že by měl Veselý zamířit do Barcelony. V klubu má podepsat na tři roky a možná se také potkat se svým reprezentačním kolegou.

Hrával v České republice jako mládežník, prošel kluby ve Slovinsku nebo Srbsku, několik let si vyzkoušel také elitní soutěž s názvem NBA. Nejprve jako hráč Washingtonu Wizzards, potom jako člen kádru Denveru Nuggets. Před osmi lety se Jan Veselý usadil ve Fenerbahce, tam už má ale zřejmě také dny sečtené.

„Oznámil nám, že se chce pustit do dalšího dobrodružství ve své kariéře. Rádi bychom mu poděkovali za jeho přínos. V historii našeho klubu zanechal nesmazatelnou stopu,“ napsal turecký klub na své webové stránky. A tak tomu skutečně je. Vyhrával tituly, zářil na evropské scéně a Turecko opustí jako hrdina.

Klub chtěl Veselého udržet, nabízel mu novou smlouvu, právě touha zažít ve svých 32 letech další štaci ale českého power forwarda přesvědčila o odchodu. Nic nedokázal změnit ani nový trenér Fenerbahce Dimitris Itudis, který s Veselým probíral možné setrvání v turecké nejvyšší soutěži.

„Měl jsem možnost s Janem mluvit. Vím o tom, co klub udělal a jakou nabídku mu předložil. Je to rozhodnutí Jana a jeho rodiny. Fenerbahce je mu vděčné za jeho přínos, který přinesl klubu úspěch a slávu,“ prohlásil na včerejší tiskové konference Itudis. Veselého tak bude on i jeho bývalí kolegové potkávat už jen jako možného soupeře v Evropské lize.

Nové úderné české duo

Veselý by se měl nově usadit v Barceloně. Slavném španělském klubu ve slavné španělské lize, která patří na starém kontinentu mezi ty vůbec nejkvalitnější. Podepsat by měl kontrakt na celkem tři roky, ve hře je k tomu všemu navíc také možné spojení s dalším velkým českým basketbalovým jménem.

Vítěz Evropské ligy z roku 2017 a nejužitečnější hráč soutěže by se mohl potkat s Tomášem Satoranským. Ten opustil Barcelonu před šesti lety kvůli nabídce z NBA, v té se ale během poslední sezony spíše trápil. Katalánci ladí jeho návrat, k tomu také podpis krajana.

Reklama

Doporučujeme

Pellegrini vetoval zákon o zrušení úřadu na ochranu oznamovatelů

Slovenský prezident Peter Pellegrini vrátil parlamentu zákon, který ruší úřad na ochranu oznamovatelů. Vládní koalice Roberta Fica ho prosadila navzdory kritice menšinové opozice, Evropské komise i generální prokuratury. Opozice mezitím požádala ústavní soud, aby normu přezkoumal a před začátkem roku pozastavil její účinnost.

Ledecká zazářila v tréninku ve Svatém Mořici, pro Gisin letěl vrtulník

Ester Ledecká obsadila druhé místo ve čtvrtečním tréninku na sjezd ve Svatém Mořici. Po většinu dne vedla, až Joana Hählen se startovním číslem 56 zajela trať o třináct setin rychleji. Trénink přerušil vážný pád Michelle Gisin, kvůli němuž museli pořadatelé zastavit program a povolat vrtulník.

Jak vybrat vánoční stromek s ohledem na životní prostředí

Každé Vánoce se znovu objeví stejná otázka: je ekologičtější živý nebo umělý stromek? Odpověď ale není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Oba typy stromků mají svou vlastní ekologickou stopu a záleží na tom, odkud pocházejí a jak s nimi naložíme po svátcích.

Stát Washington zasáhly záplavy, úřady vyzvaly 100.000 obyvatel k evakuaci

Západní oblast amerického státu Washington zasáhly záplavy v důsledku vydatných dešťů, úřady vyzvaly k evakuaci na 100.000 obyvatel. Povodně podle nich mohou být katastrofické a život ohrožující. Guvernér Washingtonu Bob Ferguson vyhlásil stav pohotovosti a ke stejnému kroku vyzval federální vládu s cílem uvolnit širší pomoc. Guvernér rovněž mobilizoval Národní gardu. Úřad státu pro krizové řízení varoval, že povodně hrozí na nejméně 26 říčních tocích. Informuje o tom stanice CNN.

Letecký útok na nemocnici na západě Barmy si vyžádal nejméně 31 mrtvých

Letecký útok na nemocnici na západě Barmy si vyžádal nejméně 31 mrtvých, píše dnes agentura AFP s odvoláním na humanitárního pracovníka. Úder vedla vládnoucí vojenská junta, která v této zemi ležící v jihovýchodní Asii zintenzivňuje své útoky před blížícími se volbami.

Ukrajina napadla další tanker ruské stínové flotily

Ukrajinské námořní drony napadly v Černém moři další tanker patřící do ruské stínové flotily, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na anonymní zdroje v ukrajinské tajné službě SBU.

Island odstupuje z Eurovize kvůli účasti Izraele. Jde už o pátou zemi

Island oznámil, že se příští rok Eurovize nezúčastní. Stal se tak pátou zemí, která z hudební soutěže odstoupila v souvislosti s potvrzením izraelské účasti. Rozhodnutí padlo na středečním zasedání rady islandské veřejnoprávní vysílací společnosti RÚV. Vedení zdůraznilo, že aktuální atmosféra ani podmínky nepřispívají k tomu, aby se soutěž mohla nést v duchu jejích tradičních hodnot.

Babiš se v Bruselu setkal s von der Leyen

Designovaný český premiér Andrej Babiš přijel do Bruselu na své první setkání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen od svého současného jmenování do funkce. Přivítala ho v budově komise, pouze si podali ruce, společně se vyfotili a odešli na jednání.

Fed snížil úrokové sazby, naznačuje však pauzu ve zmírňování měnové politiky

Americký Federální rezervní systém (Fed) snížil základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu do pásma 3,50 až 3,75 procenta, jak očekávali analytici. Zároveň ale bankéři dali najevo, že by v příštích měsících mohli uvolňování měnové politiky přerušit.

Ukrajina podnikla jeden z největších útoků na Rusko od začátku války

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila nejméně 287 dronů vyslaných z Ukrajiny, oznámilo ruské ministerstvo obrany na platformě Telegram. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších útoků, které ukrajinská armáda podnikla na sousední zemi za téměř čtyři roky války, kterou rozpoutalo Rusko, píše agentura AFP. V důsledku útoku byla dočasně uzavřena letiště v Moskvě.

Trump: Právě jsme u pobřeží Venezuely zabavili ropný tanker

Americké síly zabavily u pobřeží Venezuely ropný tanker plující pod falešnou vlajkou Guyany, oznámil prezident Donald Trump. Má jít o sankciované plavidlo, které dopravovalo ropu „nelegálním teroristickým organizacím“. Venezuela hovoří o pirátství.

Jennifer Lawrence a Josh Hutcherson se vrátí v Hunger Games prequelu Sunrise on the Reaping

Jennifer Lawrence a Josh Hutcherson se znovu vrátí do světa Panemu. V chystaném filmu The Hunger Games: Sunrise on the Reaping si znovu zahrají Katniss Everdeen a Peetu Mellarka v prequelu podle nové knihy Suzanne Collins. Pro fanoušky série to znamená návrat původní ústřední dvojice na velké plátno po více než deseti letech.

Brazilští poslanci schválili zákon, který může zkrátit trest pro Bolsonara

Dolní komora brazilského Kongresu dnes schválila návrh zákona, který by mohl výrazně snížit trest bývalému prezidentu Jairu Bolsonarovi. Informovala o tom agentura AFP. Bolsonaro si od listopadu odpykává trest 27 let vězení za plánování státního převratu. Pokud návrh schválí i Senát, mohl by bývalý prezident strávit za mřížemi méně než tři roky, píší brazilská média. Zákon by se vztahoval i na další lidi odsouzené spolu s Bolsonarem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama