Více
  0.7 C
  Czech
  Středa, 26 ledna, 2022

  „Chytrá náplast“ dokáže sledovat hojení za pomoci aplikace, ukazuje tým ze Singapuru

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Někdy se vám rána dlouho nehojí a vy nevíte proč. Představte si, že byste se na to mohli podívat v aplikaci. Vědci ze Singapuru nyní testují chytrou náplast, která by to v budoucnu mohla umožnit. Informuje o tom agentura Reuters.

  Časté návštěvy doktora, kontroly, nehojící se rána… To by mohlo být minulostí. Vědci ze Singapuru z National University of Singapore nyní vyvinuli chytrou náplast, která má k sobě připojen senzor a mikročip.

  VeCare, jak zařízení přezdívají, umožňuje sledovat chronické rány na dálku, a to prostřednictvím aplikace v mobilním zařízení. Informace, které senzor získává za pomoci biomarkerů, se týkají teploty, typu bakterií, pH, ale i toho, jak zánět vypadá. Připojen je k ráně za pomoci průhledné náplasti, dodává agentura Reuters.

  Tradičně, když má někdo ránu nebo vřed, pokud je to infikované, jediný způsob, jak to prozkoumat, je podívat se na ránu samotnou, prostřednictvím vizuální kontroly,“ uvedl pro agenturu Chwee Teck Lim, vedoucí výzkumník na oddělení biomedicínského inženýrství pod singapurskou univerzitou.

  Návštěva lékaře jen v případě potřeby

  Dodává, že běžně, pokud chce mít poté lékař k dispozici další informace, odebere z rány vzorek a pošle ho posléze do laboratoře k dalšímu testování. Nová technologie by tak umožnila pacientům navštívit lékaře pouze v případě potřeby.

  Takže to, co se snažíme udělat, je použít naši chytrou náplast ke zkrácení počtu hodin nebo dnů na pouhých pár minut,“ dodává Lim.

  Vědci zařízení testují na pacientech, jež trpí bércovými vředy. Ty se mohou vyvinout po drobném úrazu, kdy trvale vysoký tlak v žilách nohou poškodí kůži, uvádí se na stránkách NHS.

  Lim pro agenturu Reuters dále uvedl, že sběr dat byl prozatím efektivní. Chytrá náplast by se dle něj dala použít i v případě dalších typů ran, nejen těch, na kterých to testují.

  Během posledních pár týdnů se jedná o další vylepšenou náplast ze Singapuru. Tamní vědci před měsícem také představili náplasti s antibakteriálními vlastnostmi vyrobené ze slupek ovoce známého jako durian. Páchnoucí ovoce dle nich může hojit pooperační rány.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Elon Musk

  Muskova firma Neuralink se připravuje na klinické testy na lidech

  Muskova společnost Neuralink, která se zaměřuje na čipy do mozku, se chystá na klinické testy na lidech. V budoucnu by dle miliardáře mohly umožnit ochrnutým lidem chodit.
  uran

  Vesmírné klenotnictví. Na Uranu a Neptunu prší diamanty

  Zatímco na Zemi prší voda, na Titanu tekutý metan a na Venuši kyselina sírová, na Uranu a Neptunu to jsou diamanty, píše astrofyzik na webu Live Science.
  žralok

  Žraloci loví pod vlivem měsíčních fází. K nejvíce útokům dochází v období úplňku

  Podle nového výzkumu amerických vědců dochází k nejvíce útoků žraloků na surfaře v období úplňku. Jde o první studii přinášející důkazy o spojitosti mezi lovem žraloků a měsíčními fázemi, informuje ScienceAlert.
  Koronavirové oddělení, Polsko

  Našli jsme gen, který zdvojnásobuje riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, říkají polští vědci

  Že existují geny, které mohou například zvyšovat riziko nádorů prsu, je již známo dlouho. Polští vědci z Medical University of Bialystok nyní ukazují, že i onemocnění covid-19 má "svůj" gen.
  Osel

  Kunga: Nejstarší známý hybrid, který je dílem člověka

  ejen mula či mezek mohli člověku v minulosti posloužit. Podle nové analýzy byly nejstaršími známými hybridy zvířata známá jako "kunga". Dle vědců se jedná o křížence osla domácího a divokého osla hemippe.
  Čínská sonda poprvé detekovala vodu přímo na povrchu Měsíce

  Čínská sonda poprvé detekovala vodu přímo na povrchu Měsíce

  Jeden z největších nálezů v oblasti paleontologie v Británii. Tak vědci popisují zkamenělou kostru „mořského draka” objevenou v regionu East Midlands v hrabství Rutland při rutinních pracích u nádrže Rutland Water. Informovaly o tom servery The Guardian a BBC News.
  Reklama
  Reklama
  Reklama