Astronomové mají důkaz o gravitačních vlnách, které před více než stovkou let předpověděl Albert Einstein. Objev umožní vědcům pochopit tajemství vzniku struktur vesmíru a fungování černých děr. Odborníci popisují tyto vlny jako vesmírný „chór“, dosud nejhlučnější zaznamenaný. Upozornil na to deník The Guardian.
Gravitační vlny zakřivující časoprostor předpověděl již v roce 1916 legendární fyzik Albert Einstein. Důkaz o nich jsme však získali až o stovku let později díky jejich detekci sondou Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (Ligo).
Gravitační vlny detekované mezinárodním týmem vědců jsou však mnohem silnější. Jejich objev lze popsat jako milník ve výzkumu kosmu. „Je to obrovská zpráva,“ cituje The Guardian astrofyzika Stephena Taylora.
Music of the spheres: astronomers detect ‘cosmic bass note’ of gravitational waves https://t.co/VHMlOuDxSI
— Guardian news (@guardiannews) June 29, 2023
On je předsedou virtuální Severoamerické nanohertzové observatoře pro gravitační vlny (NANOGrav), která zachytila tohle vlnění časoprostoru v rámci patnáctiletého výzkumu. K tomu využila data z několika observatoří.
Mezi ně patřila již nefunkční observatoř Arecibo v Portoriku, Green Bank v Západní Virginii a Velmi velký dalekohled v Novém Mexiku. S jejich pomocí pozorovali vědci 68 pulsarů, tedy mrtvých hvězd. Své výsledky publikovali v The Astrophysical Journal Letters.
Jak zní hudba kosmu
„Otevřeli jsme tím nové okno v pozorování vesmíru,“ prohlásila jedna z vědkyň týmu Chiara Mingarelli. Na základě tohoto objevu lze například pochopit vznik struktur vesmíru. „Jedná se o vůbec první důkaz gravitačního vlnového pozadí,„ uvedla.
Tyto gravitační vlny podle „ohlušující hlasitosti“ pocházejí z dvojic supermasivních černých děr, které se k sobě navzájem přitahují a po spirálovitá dráze směřují ke kataklyzmatickým kolizím, domnívají se vědci. Zjištění proto může vysvětlit i fungování černých děr.
Tyto vlny označili za „chóry“, v nichž se supermasivní černé díry rozeznívají na různých frekvencích. „Pozadí gravitačních vln je asi dvakrát hlasitější, než jsme předpokládali,“ potvrdila Mingarelli a nabídla další vysvětlení.
Kromě supermasivních černých děr mohou být jejich zdrojem mechanismy předpovězené teorií strun nebo alternativní vysvětlení zrodu vesmíru. Ale rovněž to může být důsledek nedostatků ve vědeckém experimentu.
Gravitační vlny jsou utrapomalé. Oscilace jedné může trvat rok až desetiletí. Každý pár černých děr přispívá jednou vlnou, k níž se přidávají další a další vlny. A na tomto pozadí gravitačních vln proplouvají pulsary, které jej pomohly detekovat pulsy rádiových vln.