ZprávyVe Vietnamu nechali utratit nevinné psy ze strachu z covidu-19

Ve Vietnamu nechali utratit nevinné psy ze strachu z covidu-19

Když vietnamský pár onemocněl covidem, úřady nechaly utratit jejich dvanáct psů ze strachu, že by domácí zvířata mohla virus přenášet. O další tři psy a jednu kočku přišli jejich příbuzní. Zdrcení majitelé o tom vůbec nevěděli. Informuje o tom BBC.

Když ve Vietnamu udeřila zatím nejtvrdší vlna covidu od začátku pandemie, přibližně milion lidí uprchlo z velkých měst. Kvůli tvrdému lockdownu nemohli pracovat, a tak se vydali hledat štěstí v krajích, kde situace není tak špatná. To byl i případ zedníka Phama Minh Hunga (49) a jeho ženy Nguyen Thi Chi Em (35). Ti se 8. října vydali na 280 kilometrů dlouhou cestu z provincie Long An do Ca Mau, kde je covidová situace zatím klidná. Vzali si s sebou celou smečku svých milovaných psů: bylo jich celkem patnáct, ale dva při vstupu do Ca Mau dali jinému člověku a jeden pes zahynul. Přibrali s sebou rodinu svých příbuzných, kteří měli tři psy a kočku.

Na internetu zveřejnili videa ze své cesty, na nichž jsou zachyceni na motorce se psy a věcmi na jedné hromadě. Stali se populárními u mnoha uživatelů sociálních sítí, kteří jim fandili a přáli bezpečnou cestu. Někteří uvedli, že jejich srdce trochu roztálo, když pár použil pláštěnky, aby své psy v prudkém dešti přikryl. Několik z nich jim dokonce doručilo vodu a jídlo.

Sotva ale dorazili do obce Khánh Hung v Ca Mau, museli se povinně otestovat na covid-19. Všichni byli pozitivní. Museli do nemocnice, zatímco domácí zvířata úřady odeslaly do karantény.

https://www.youtube.com/watch?v=S8m3wsJ_4vo

A tam s nebohými mazlíčky provedly krátký proces. Podle státních médií byla všechna zvířata, tedy celkem patnáct psů a jedna kočka, ihned utracena a spálena.

Kruté a barbarské jednání, shodují se lidé

Kontrola šíření nemoci musí být na prvním místě. Rozhodnutí o okamžitém usmrcení zvířat bylo nezbytným preventivním opatřením,“ uvedl v neděli na tiskové konferenci místní úředník Tran Tan Cong. Majitelé se o krutém činu úřadů dozvěděli v nemocnici.

Kvůli pláči jsme já a má žena vůbec nespali,“ řekl Pham Minh Hung. „Nemůžu ani uvěřit tomu, že se to stalo…že jsem nemohl udělat nic, abych své kluky ochránil,“ řekl s odkazem na své psy.

Jejich příběh, zdokumentovaný na sociální síti TikTok, vyvolal ve Vietnamu obrovský odpor a petice vyzývající k ukončení této praxe nasbírala více než 150 000 podpisů. Na internetu se objevily rychlé reakce a mnozí označili toto rozhodnutí za „kruté“ a „srdcervoucí“. Herečka Hong Anh, členka celosvětové organizace na ochranu zvířat Four Paw (Čtyři packy)s, jednání úřadů označila za „barbarské“.

Důkazy o přenosu ze psů na lidi nejsou

Podle Nguyena Hong Vu, vědeckého pracovníka Národního lékařského centra City of Hope v USA, bylo usmrcování „neetické a směšné“, protože neexistují žádné pokyny, které by nařizovaly usmrcování domácích zvířat, pokud jsou jejich majitelé nakaženi. „Neexistují žádné vědecké důkazy, že by psi a kočky mohli být prostředníkem přenosu covidu na člověka. Lidé s covidem je však někdy mohou nakazit,“ uvedl doktor Nguyen.

Studie v Texasu provedla průzkum u 76 psů a koček z 39 domácností s pacienty s Covidem a zjistila, že se nakazily jen tři kočky a jeden pes. Zvířata byla asymptomatická nebo vykazovala pouze mírné příznaky. Všechna se rychle uzdravila.

V této situaci existuje více způsobů, jak to napravit, například umístit je do karantény v kleci; kontaktovat příbuzné majitelů nebo angažovat sociální organizaci, která se o ně postará, dokud se majitelé neuzdraví,“ uvedl doktor Nguyen.

Ve Vietnamu se nakazilo covidem už 840 tisíc lidí a dvacet tisíc zemřelo. Situace zde byla dlouhodobě klidná, ale příchod delta varianty srazil jihoasijskou zemi na kolena.

Doporučujeme

Inflace v eurozóně zpomalila. Největším problémem zůstávají energie

Růst spotřebitelských cen v eurozóně během června zpomalil. Inflace klesla z květnových 3,2 na 2,8 procenta, stále však zůstává nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky. Největší tlak na peněženky obyvatel dál vytvářejí energie.

TikTokerka z Ghany jde na rok do vězení. Šířila dezinformace o prezidentovi

Ghanský soud poslal na jeden rok do vězení uživatelku sociální sítě TikTok Camillu Alhassan. Třiačtyřicetiletá žena byla odsouzena poté, co se přiznala k obvinění z urážlivého chování a šíření nepravdivých informací v souvislosti s videi namířenými proti prezidentovi Johnu Mahamovi.

Sesuv půdy v Čchung-čchingu zasypal budovy, záchranáři vyprostili deset lidí

Sesuv půdy dnes v jihozápadním čínském městě Čchung-čching zasypal několik obytných budov. Podle státních médií zůstává pod troskami neznámý počet lidí, záchranářům se zatím podařilo vyprostit nejméně deset osob. Pátrací a záchranné práce pokračují, informovala agentura AP.

xAI poprvé žaluje vlastního uživatele kvůli zneužití Groku

Společnost xAI Elona Muska podala žalobu na uživatele svého chatbota Grok. Tvrdí, že obcházel jeho bezpečnostní omezení a vytvářel sexuálně explicitní podvrhy dospělých i nezletilých. Firma požaduje náhradu škody a trvalý zákaz používání jejích služeb.

Šedé velryby v Tichém oceánu čelí masivnímu úbytku

Populace tichomořských šedých velryb se během několika let propadla téměř na polovinu. Hlavní příčinou je úbytek potravy způsobený oteplováním Arktidy a rychlým mizením mořského ledu. Ochránci přírody proto žádají, aby byl druh znovu zařazen mezi ohrožené.

Ruské útoky na jihu Ukrajiny zabily pět lidí a další zranily

Dva lidské životy a deset zraněných si vyžádal útok, který Rusko ve čtvrtek pozdě večer podniklo na jihoukrajinskou Oděskou oblast. O obětech a škodách dnes ráno informoval šéf regionální vojenské správy Oleh Kiper na svém telegramovém účtu. Ráno ruské drony zaútočily na přístav v Mykolajivu a zabily dva lidi. V Chersonu při ruském útoku zemřela žena. Velitel ukrajinských dronových vojsk oznámil zásahy dalších ruských lodí v Černém moři.

Americké údery v Íránu zabily nejméně 38 lidí, tvrdí íránské úřady

Americké údery na Írán od 22. června zabily 38 lidí a zranily na 400 osob. Podle agentury AFP to dnes ráno oznámilo íránské ministerstvo zdravotnictví. Předchozí bilance, kterou úřad zveřejnil ve středu, informovala o 35 mrtvých a 300 zraněných.

Írán oznámil, že zaútočil na základnu na jihu Sýrie údajně používanou USA

Íránské revoluční gardy oznámily, že zaútočily na americké velitelství pro speciální operace na základně At-Tanf na jihu Sýrie. Šlo podle nich o odplatu za zabití íránských vojáků v Íránšáru. Podle agentury Reuters o tom informovala íránská státní média.

USA dokončily šestou vlnu úderů proti Íránu; odvetě čelí Kuvajt, Bahrajn i Katar

Americká armáda dnes brzy ráno SELČ oznámila, že dokončila další rozsáhlou vlnu úderů proti Íránu, v nichž pokračovala již šestou noc v řadě. Podle íránských státních médií při nich bylo zasaženo mimo jiné pět mostů v jižním Íránu, zahynulo při tom sedm lidí. Odvetným vzdušným útokům Teheránu v noci čelily Kuvajt a opakovaně také Bahrajn a Katar, informovaly agentury s odvoláním na tamní úřady.

Lana Del Rey chystá dvě alba. Ke Stove přidá další nahrávku

Lana Del Rey překvapila fanoušky zprávou, že její dlouho očekávané album Stove nebude jedinou připravovanou nahrávkou. Zpěvačka pracuje také na rozsáhlé doprovodné desce, kterou chce během následujícího měsíce dokončit. Datum vydání ani její oficiální název zatím neprozradila.

Osmnáctiletý Ukrajinec podle obvinění páchal v Polsku sabotáže ve prospěch Ruska

Polská prokuratura obvinila osmnáctiletého Ukrajince ze série sabotážních činů, které měl podle vyšetřovatelů páchat ve prospěch ruských tajných služeb. Jeho cílem mělo být vyvolání etnického napětí mezi Polskem a Ukrajinou prostřednictvím útoků na citlivá historická témata i přípravy akcí namířených proti polským představitelům.

Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodla komise

Americká společnost Google ze skupiny Alphabet bude muset podle nových požadavků Evropské unie umožnit společnosti OpenAI i dalším konkurentům v oblasti umělé inteligence (AI) a internetových vyhledávačů přístup ke svým službám. Ve svém rozhodnutí o tom dnes informovala Evropská komise (EK). Opatření má zajistit dodržování pravidel, jejichž cílem je omezit v EU tržní sílu velkých technologických firem. Google s tím nesouhlasí.

Anglie proti Argentině doplatila na extrémní defenzivu

Anglie sahala po postupu do finále mistrovství světa, ale vedení proti Argentině neudržela. Po gólu Anthonyho Gordona se stáhla hluboko do obrany, čehož jihoamerický tým využil. Obrat dokonaly trefy Enza Fernándeze a Lautara Martíneze, zatímco statistiky po zápase ukázaly, jak výraznou převahu si Argentina po změně skóre vytvořila.

Ukrajina má nového premiéra, poslanci schválili Serhije Koreckého

Ukrajinský parlament dnes schválil Serhije Koreckého jako nového premiéra, oznámila média. Dosud byl Koreckyj šéfem energetické společnosti Naftohaz. Před hlasováním označil za klíčové priority obranu země před ruskou agresí, hospodářskou stabilitu a integraci do Evropské unie. Mezi klíčové úkoly zařadil i přípravu na příští zimu, která podle něj může být ještě těžší než ta minulá, s ustavičnými ruskými útoky na ukrajinská energetická zařízení a infrastrukturu.

Řecký ostrov Gyaros pomáhá zachránit jednoho z nejvzácnějších tuleňů světa

Řecký ostrov Gyaros býval symbolem věznění a vojenských cvičení. Dnes se ale proměnil v jedno z nejdůležitějších útočišť pro středomořského tuleně, který patří mezi nejohroženější mořské savce na světě. Přísná ochrana přírody přináší výsledky, zároveň ale vyvolává spory s rybáři.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama