7.4 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Palestinský premiér Ištajja podal prezidentu Abbásovi demisi vlády

Palestinský premiér Muhammad Ištajja dnes předsedovi palestinské samosprávy na okupovaném Západním břehu Jordánu Mahmúdu Abbásovi podal demisi své vlády. Ištajja to oznámil na tiskové konferenci. Podle agentury AP zůstává otázkou, zda Abbás premiérovu rezignaci přijme, krok by však mohl otevřít cestu ke Spojenými státy prosazované reformě palestinské samosprávy. Ištajja stál od svého jmenování v březnu 2019 v čele 18. vlády palestinské samosprávy.

Kreml: Konflikt by byl v případě bojového nasazení vojáků NATO nevyhnutelný

Pokud by evropské členské země NATO poslaly své vojáky bojovat na Ukrajinu, konflikt mezi Ruskem a aliancí by byl nevyhnutelný, uvedl dnes podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Reagoval tím na zprávy z posledních dnů, podle kterých některé západní země zvažují nasazení svých vojáků na Ukrajině, bránící se už přes dva roky ruské ozbrojené agresi. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes ale agentuře AP řekl, že Severoatlantická aliance bojové jednotky na Ukrajinu vyslat neplánuje.

Vánoce bez dětí: Když mají rodiče péči na střídačku. Utrpení pro oba!

Sledujte nás na sítích

Vánoce, svátky klidu a míru. Bohužel ne vždy tomu tak je. Například když je, jako rodič, musíte strávit bez svých milovaných zlatíček, těch nejmenších. Letos jsou totiž na Vánoce u tatínka/maminky. Ne u vás. Vy je můžete mít zase až na příští rok.

Rostou vám před očima a každý den s nimi je drahocenný. Zvláště ten, kdy můžete vidět jejich rozzářené tváře, když si u vánočního stromečku, za pěkné atmosféry, v kruhu rodinném, rozbalují dárek, který si celý rok přály. Vy se ale musíte smířit s tím, že ob rok budete o tuto radost ochuzeni. Možná ob dva. Když to sečtete, vlastně téměř polovinu jejich dětství. Záleží, kdy a v jaké fázi jste se s partnerem rozvedli, rozešli… Přetahování o děti je častým hlavním tématem vánočních svátků mnohých z nás. Jak to nejlépe řešit?

Ten tvůj přístup je hrozný

Čtyřicetiletý Ivo z Brna letos tráví svátky bez svých dvou dětí poprvé. Pětileté Andrejky a tříletého Samuela. Partnerka se s ním rozešla v létě. Důvod – bylo jí málo, že se rodině věnuje jen po večerech a o víkendech. (Ve zbylém čase rozjížděl byznys, aby zabezpečil celou rodinu i do budoucna.) Chtěla více cestovat, užívat si. Důvod č. 2 – odmítl s ní mít třetí dítě. (Ano, plné rozporů. Ale i toto může být příčinou rozchodu.)

Ivo se snažil vztah všemožně zachránit. Navrhl prodloužený víkend v Tatrách. Upsal se k alimentům v řádu desítek tisíc korun měsíčně. Nepomohlo. Na své děti má nárok (dle rozhodnutí matky) tři dny v týdnu. Když mu nyní expartnerka navrhla, že by mohli být „kvůli dětem“ na Štědrý večer pohromadě, on řekl ne.

„Nebudu si hrát jeden den v roce na šťastnou rodinku. Jestli si chce ona hrát na ‚spokojenou rodinku‘, mějme ji celý rok,“ argumentuje.

„O.k., ale děti budou u mě i přes Silvestra,“ ona na to.

„Dobře, ale počítej s tím, že příští rok to bude obráceně. Děti budou na Vánoce i Silvestra u mě,“ reagoval on.

„To snad nemyslíš vážně? Ten tvůj přístup…“ rozčílila se ona.

Výsledek klání: Ivo si vybojoval děti na Silvestra. S tím, že příští rok to bude, jak říká, obráceně.

Foto: Pexels

Slzy v očích

Zoufalou prosbu napsala maminka pod nickem Andrej91 na webu eMimino.

„Malému je 2,5 roku. Na Vánoce byl vždy se mnou. Letos vyslovil můj ex přání, že by chtěl malého na Vánoce on. Přestěhoval se totiž do nového bytu se svojí partnerkou a mají spolu malou dceru. Pak dvakrát by byl zase u mě. Já jsem překousla veškerou zášť, co jsme v sobě měli a kvůli synovi spolu vycházíme dobře. Takže jsem souhlasila, že na Štědrý den bude u táty. Ale ponesu to asi těžce. Už teď se mi derou slzy do očí. Mám tedy úžasného přítele, který to se mnou nějak přetrpí, prý vyrazíme na půlnoční, někam na punč, prostě to, co bychom s malým prckem nemohli. Je to určitě těžké pro každou matku. Ale i otce. A proto mu nechci odpírat nárok – trávit s ním taky Štědrý večer. Vím, kdyby to bylo opačně, byla bych z toho nešťastná. Ale bude to těžké. Poraďte mi prosím, co dělat.“

Foto: Pexels

Zklamaná Monika

Otázky střídavé péče se nevyhýbají ani slavným. Aktuálním tématem je to třeba pro zpěvačku Moniku Absolonovou. Ta bude na nejhezčí svátek v roce bez svých dvou synů Tadeáše (8) a Matouše (5), které má s bývalým hokejistou Tomášem Hornou. Nejsou spolu už více než dva roky. Předchozí Vánoce ale i tak trávili společně. Kvůli synům. Tomášovi se u nás na Vánoce vždycky strašně líbilo, a dokonce u nás poslední dva roky byla i jeho dcera. Tak mě mrzí, že neumožní svým dětem být tam, kde je to asi fajn,“ posteskla si v Showtime na CNN Prima News.

Druhé Vánoce bez dětí

Bez ratolestí bude trávit letošní Vánoce i exmanželka herce Romana Vojtka, Tereza Vojtková. „Střídavou péči máme čtyři roky. Teď budou druhé Vánoce bez dětí,“ svěřila se na Prima ženy. Před osmi lety ji Roman Vojtek opustil v 9. měsíci těhotenství. Vedle jejich dcerky Editky s ním čekala syna Benedikta. Časem mu ale odpustila a kvůli dětem se s jejich otcem snaží vycházet. „Bylo těžké si na to zvyknout. Nebudu zastírat, že ne. Bylo to bolavé, hodně slziček, ale zvykla jsem si na to. Je to devět let,“ říká.

Co by tedy měli v této situaci bývalí partneři – rodičové – nejlépe udělat? Těžko radit. Nejlepším receptem je – nerozcházet se. Zakládat rodinu s rozmyslem. Jen s tím, s kým jsme opravdu v souladu. Alespoň se tak může minimalizovat pravděpodobnost rozchodu. Ale když už to musí být, snad jen jediné: Snažte se spolu vycházet, jak nejlépe to jde. Zakopat válečnou sekeru alespoň o Vánocích. V ideálním případě – být spolu. Právě kvůli dětem, pro jejich rozzářené oči.

Vybrali jsme pro vás

Hlavní koncentrační tábor v KLDR procházel od začátku pandemie renovacemi

Hlavní koncentrační tábor v Severní Koreji známý jako Kwa-li-so 25, kde dozorci brutálním způsobem popravují vězně, se od vypuknutí pandemie rozrůstá o nové stavby a zlepšuje své zabezpečení. Panují obavy, že Pchjongjang očekává přísun nových vězňů.

Ideální místo na dovolenou bez stresu leží jen hodinu vlakem od Londýna

Londýn je oblíbenou turistickou destinací nabízející vzrušení a spoustu zážitků. Jedná se však o velmi rušné a hlučné město. Hodinu vlakem z britské metropole přitom leží nenápadné městečko, kam lze v případě vyčerpání a stresu uniknout. Podle nového průzkumu je nejlepším britským městem pro život díky zaměření na zdravý životní styl a klidné atmosféře.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusové na pohřbu Navalného byli dojatí, ale ne odevzdaní, řekl český diplomat

Na dnešním pohřbu ruského opozičníka Alexeje Navalného panovala atmosféra smutku, dojetí, přítomní lidé ale nebyli odevzdaní, řekl ČTK současný vedoucí českého velvyslanectví v Moskvě Jiří Čistecký. Ten se pohřbu na Borisovském hřbitově na jihovýchodním okraji ruské metropole zúčastnil spolu s několika málo dalšími představiteli zastupitelských úřadů. Podle Čisteckého rozsah bezpečnostních opatření kolem hřbitova potvrzuje, že ruský režim má strach z vlastních občanů.

Navalnyj byl pochován v Moskvě, uvedli jeho spolupracovníci

Významný kritik Kremlu a ruský opozičník Alexej Navalnyj byl dnes pochován na Borisovském hřbitově v Moskvě. Na telegramu to uvedl politikův spolupracovník Ivan Ždanov, který v příspěvku opět obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že Navalného zabil.

Elon Musk podal žalobu na OpenAI a generálního ředitele Sama Altmana

Elon Musk, multimiliardář a zakladatel společností Tesla a SpaceX, podal žalobu na společnost OpenAI, která se zabývá umělou inteligencí. V žalobě se uvádí, že společnost upřednostnila zisk před svým původním posláním vyvíjet umělou inteligenci pro veřejné blaho. Musk, který OpenAI spoluzaložil, žaluje také generálního ředitele společnosti Sama Altmana a obviňuje ho z porušení smlouvy, protože nedodržel závazek společnosti pečlivě rozvíjet umělou inteligenci a zpřístupnit tuto technologii široké veřejnosti.

Millie Bobby Brown prozradila, jak ji Jake Bongiovi žádal o ruku. Prsten málem hned ztratila

Millie Bobby Brown se ve čtvrtek svěřila, jak ji partner Jake Bongiovi požádal o ruku během potápění. Dvacetiletá herečka, která je zasnoubená se synem Jona Bon Joviho od loňského dubna, poutavý příběh odvyprávěla ve čtvrteční epizodě talk show Jimmyho Fallona.

Indická ekonomika raketově roste, nezastavila ji pandemie ani klimatické změny

Indický hrubý domácí produkt (HDP) loňské čtvrté čtvrtletí meziročně vzrostl o 8,4 procenta a mezičtvrtletně o 10,1 procenta. Uvedl to statistický úřad tamní vlády. Tyto výsledky překvapily analytiky, jsou totiž nejlepší za posledních šest kvartálů. Indie dospěla ve světovou ekonomickou velmoc.

DOPORUČUJEME

Hlavní koncentrační tábor v KLDR procházel od začátku pandemie renovacemi

Hlavní koncentrační tábor v Severní Koreji známý jako Kwa-li-so 25, kde dozorci brutálním způsobem popravují vězně, se od vypuknutí pandemie rozrůstá o nové stavby a zlepšuje své zabezpečení. Panují obavy, že Pchjongjang očekává přísun nových vězňů.

Ideální místo na dovolenou bez stresu leží jen hodinu vlakem od Londýna

Londýn je oblíbenou turistickou destinací nabízející vzrušení a spoustu zážitků. Jedná se však o velmi rušné a hlučné město. Hodinu vlakem z britské metropole přitom leží nenápadné městečko, kam lze v případě vyčerpání a stresu uniknout. Podle nového průzkumu je nejlepším britským městem pro život díky zaměření na zdravý životní styl a klidné atmosféře.

Bývalá pracovnice obvinila Gucci z diskriminace na základě věku a duševního zdraví

Žena, která tvrdí, že pro Gucci prodala výrobky za téměř 50 milionů dolarů, obviňuje módní značku, že ji nutila pracovat nepřetržitě a snášet diskriminační poznámky o jejím věku a duševním zdraví, než byla propuštěna za to, že si oficiálně stěžovala na své pracovní podmínky.

Jaké lidi k sobě přitahujete podle descendentu. Váš ideální protějšek

Důkaz, jak mocné jsou hvězdy! Magický bod mezi planetami určuje, jaký člověk se ke každému z nás hodí. Descendent, který nám vychází podle ascendentu, přiřadí protějšek dokonale padnoucí k naší osobě.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusové na pohřbu Navalného byli dojatí, ale ne odevzdaní, řekl český diplomat

Na dnešním pohřbu ruského opozičníka Alexeje Navalného panovala atmosféra smutku, dojetí, přítomní lidé ale nebyli odevzdaní, řekl ČTK současný vedoucí českého velvyslanectví v Moskvě Jiří Čistecký. Ten se pohřbu na Borisovském hřbitově na jihovýchodním okraji ruské metropole zúčastnil spolu s několika málo dalšími představiteli zastupitelských úřadů. Podle Čisteckého rozsah bezpečnostních opatření kolem hřbitova potvrzuje, že ruský režim má strach z vlastních občanů.

Navalnyj byl pochován v Moskvě, uvedli jeho spolupracovníci

Významný kritik Kremlu a ruský opozičník Alexej Navalnyj byl dnes pochován na Borisovském hřbitově v Moskvě. Na telegramu to uvedl politikův spolupracovník Ivan Ždanov, který v příspěvku opět obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že Navalného zabil.

Elon Musk podal žalobu na OpenAI a generálního ředitele Sama Altmana

Elon Musk, multimiliardář a zakladatel společností Tesla a SpaceX, podal žalobu na společnost OpenAI, která se zabývá umělou inteligencí. V žalobě se uvádí, že společnost upřednostnila zisk před svým původním posláním vyvíjet umělou inteligenci pro veřejné blaho. Musk, který OpenAI spoluzaložil, žaluje také generálního ředitele společnosti Sama Altmana a obviňuje ho z porušení smlouvy, protože nedodržel závazek společnosti pečlivě rozvíjet umělou inteligenci a zpřístupnit tuto technologii široké veřejnosti.

Millie Bobby Brown prozradila, jak ji Jake Bongiovi žádal o ruku. Prsten málem hned ztratila

Millie Bobby Brown se ve čtvrtek svěřila, jak ji partner Jake Bongiovi požádal o ruku během potápění. Dvacetiletá herečka, která je zasnoubená se synem Jona Bon Joviho od loňského dubna, poutavý příběh odvyprávěla ve čtvrteční epizodě talk show Jimmyho Fallona.

Indická ekonomika raketově roste, nezastavila ji pandemie ani klimatické změny

Indický hrubý domácí produkt (HDP) loňské čtvrté čtvrtletí meziročně vzrostl o 8,4 procenta a mezičtvrtletně o 10,1 procenta. Uvedl to statistický úřad tamní vlády. Tyto výsledky překvapily analytiky, jsou totiž nejlepší za posledních šest kvartálů. Indie dospěla ve světovou ekonomickou velmoc.

Střelec, údajně voják bundeswehru, zabil na severu Německa čtyři lidi

Střelec, kterým byl podle médií pravděpodobně voják bundeswehru, zabil v obcích Scheessel a Bothel na severozápadě Německa čtyři lidi, včetně jednoho dítěte. Podezřelý se vzdal úřadům, informovaly dnes státní zastupitelství v dolnosaském Verdenu a místní policie ve společném prohlášení.

Biden i Trump navštívili hranici s Mexikem a navzájem se obvinili z migrační krize

Americký prezident Joe Biden a jeho soupeř v listopadových volbách Donald Trump ve čtvrtek dorazili na americko-mexickou hranici. Jejich návštěvy se pozoruhodně podobaly. Oba se přitom vzájemně obvinili z nefunkčního imigračního systému a tvrdili, že právě oni jsou schopni tento problém, který rezonuje americkou společností, vyřešit.

Policisté postavili ohrazení u kostela, kde má být rozloučení s Navalným

Ruští policisté postavili ohrazení na cestě od stanice moskevského metra ke kostelu, kde se má dnes konat poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným, který v únoru zemřel ve vězení. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino už také přijíždějí vozy pro přepravu zatčených, píše server Mediazona.