Více
    25.5 C
    Czech
    Sobota, 25 června, 2022

    Válka na Ukrajině by mohla způsobit globální potravinovou krizi, varuje OSN

    DOPORUČUJEME

    NEJČTENĚJŠÍ

    Chudé země světa by mohly brzy čelit hladomorům. Kvůli válce na Ukrajině totiž vzrostly světové ceny potravin i energií, ukrajinští zemědělci navíc nemohou do světa exportovat slunečnicový olej a pšenici. Generální ředitel OSN António Guterres proto varoval před blížící se dlouhotrvající globální potravinovou krizí. Ve středu o tom informoval server BBC a The Guardian.

    Generální ředitel Organizace spojených národů (OSN) António Guterres varoval před hrozící globální potravinovou krizí. Dle něj by ji mohla zavinit trvající válka na Ukrajině. V jejím důsledku totiž vzrostly světové ceny potravin, ale také energií nebo hnojiv.

    Ukrajinští zemědělci navíc kvůli zablokovaným přístavům nemohou vyvážet potřebné dodávky slunečnicového oleje, kukuřice a pšenice. Ve středu o tom informoval server BBC.

    Především chudé země světa by tak brzy mohly čelit dlouhodobému hladomoru. Guterres proto vyzval k obnovení ukrajinských exportů do stavu před začátkem války.

    Ukrajina je totiž považována za světový „košík na chleba“, jelikož běžně měsíčně exportovala okolo 4,5 milionů tun zemědělské produkce. Spolu s Ruskem pak před válkou produkovala 30 procent světových zásob pšenice.

    Generální ředitel OSN proto varoval také před kombinací důsledků nejen války, ale také trvající světové pandemie a klimatické změny. „Společně mohou zatlačit desítky milionů lidí do potravinové nejistoty, která může být následovaná podvyživením, masovým hladem, a nakonec hladomorem,“ prohlásil Guterres na setkání zástupců OSN v New Yorku.

    Musíme obnovit exporty z Ukrajiny, apeluje Guterres

    Světové ceny potravin jsou v současnosti oproti loňskému roku o 30 procent vyšší. Válka na Ukrajině totiž nejen snížila globální zásoby pšenice nebo oleje, učinila také případné alternativy dražšími. Podle Guterrese tak neexistuje jiné řešení krize než znovuobnovení ukrajinských exportů.

    Umožnit by mezinárodní komunita měla také volný prodej ruských hnojiv. Ty sice nejsou terčem sankcí, jejich obchod byl ale dle serveru Business Standard ztížen zablokovaným ruským finančním systémem.

    Generální ředitel OSN dále uvedl, že je v blízkém kontaktu se zástupci Ruska, Ukrajiny, Turecka, Spojených států amerických i Evropské unie. Podle serveru The Guardian však odmítl sdělit podrobnosti jednání, aby tak „nepodkopal šance na úspěch“.

    Světová banka zároveň ve středu oznámila nové financování projektů na boj s potravinovou nejistotou v hodnotě 12 miliard dolarů. Peníze by měly strádajícím zemím pomoci s rozprouděním obchodu, produkcí potravin i hnojiv a podporou zranitelných domácností a zemědělců.

    Sledujte nás na sítích

    VYBRALI JSME PRO VÁS