13.6 C
Czech
Neděle 24. září 2023

Indie označila za absurdní nařčení Kanady z podílu na vraždě sikhského předáka

Za "absurdní a zaujaté" označila Indie tvrzení Kanady, že za červnovou vraždou předáka sikhské komunity na kanadské půdě může být indická vláda. Na vypovězení indického diplomata z Kanady zareagovalo Dillí recipročním krokem a zároveň vyzvalo Ottawu, aby podnikla rázné právní kroky vůči protiindickým silám působícím z jejího území. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Ukrajinský útok poškodil ruskou základnu Saky, tvrdí ukrajinská tajná služba

Ukrajinská tajná služba SBU spolu s námořnictvem v noci na dnešek zasáhla ruskou leteckou základnu Saky na anektovaném poloostrově Krym a způsobila na ní vážné škody. Podle agentury Reuters to sdělil zdroj z ukrajinské zpravodajské služby. Web Ukrajinska pravda s odvoláním na své zdroje píše, že Ukrajinci nejprve přetížili ruskou protivzdušnou obranu vyslanými drony a poté odpálili své protilodní střely Neptun. Úder potvrdila ukrajinská armáda. Moskva dříve informovala o zničení 19 ukrajinských bezpilotních letounů nad Krymem a Černým mořem.

Válka, již se Kreml snažil zamaskovat, se stává pro Rusy tvrdou realitou

Ruské ministerstvo obrany ve středu poprvé přišlo s informací o počtu padlých vojáků na Ukrajině a Rusové, kteří se dlouho vyhýbali politice, se nyní vyrovnávají se skutečností, že jejich země je zapojená do krvavého konfliktu. Napříč Ruskem se šíří povědomí o válce, ovšem zdá se, že značná část obyvatel ji bere jako něco nevyhnutelného, píší zpravodajové deníku The New York Times (NYT).

Den předtím, než ruská armáda spustila invazi na Ukrajinu, zavolal tankista Razil Malikov své rodině a řekl jim, že brzy bude zase doma. Cvičení jeho jednotky na Krymu se prý blížilo ke konci. Od 24. února od něj už příbuzní nedostali žádné zprávy. „Neměl tušení, že by ho mohli poslat na Ukrajinu,“ řekl jeho bratr Rašid, když situaci líčil po telefonu z regionu Baškortostán v centrálním Rusku. „Všichni jsou v šoku,“ dodal.

Rusové, kteří se dlouho vyhýbali kontaktu s politikou, si v těchto dnech uvědomují, že jejich země bojuje v krvavém konfliktu, přestože Kreml stupňuje agresivitu své snahy utvářet obrázek o dění na Ukrajině. Jeho postupné omezování svobod se v poslední době změnilo ve smršť represí, která tlačí poslední zbytky svobodných médií na pokraj vyhynutí. Zákonodárci tento týden navrhli 15 let vězení pro ty, kdo by publikovali „nepravdy“ o válce, a kolují zvěsti o přípravě uzavření ruských hranic nebo vyhlášení stanného práva. Ministerstvo školství na dnešek naplánovalo přednášku pro žáky po celém Rusku, v níž hodlalo válku proti Ukrajině vykreslovat jako „osvoboditelskou misi“.

Regionální pobočka Výboru matek ruských vojáků mezitím v Moskvě od minulého čtvrtka přijímá 2000 telefonátů denně. „První otázkou rodičů je: Co se stalo s mým dítětem? Je naživu?“ řekl vysoce postavený činitel organizace Alexandr Latynin.

Ukrajina ve snaze využít obav ruských rodin hlasitě informuje o tom, že mnozí mladí ruští vojáci umírají nebo padají do zajetí, což ruská armáda nepřipouštěla až do neděle. Ukrajinské vládní orgány i jednotlivci zveřejňují videa dezorientovaných ruských zajatců, kteří říkají, že až do spuštění invaze netušili, že by mohli být součástí takové operace. Videa i fotografie pak zachycují těla ruských vojáků ležící na ulicích nebo na polích.

Tyto záběry se dostávají i k některým Rusům. Jevgenija Ivanovová řekla, že v jednom z videí spatřila svého kamaráda Viktora Goluběva. Ten do kamery říká, že „cítí vinu za své špatné činy“ na ukrajinském území, a vyzývá ruského prezidenta Vladimira Putina, aby „nalezl kompromis a vyhnul se válce“.

Pro některé Rusy jsou ztráty na životech samy o sobě důvodem, proč se postavit proti válce. Aktivistická skupina OVD-Info, která monitoruje zásahy proti demonstracím v Rusku, napočítala nejméně 7359 zatčených během sedmi dní protestů v různých městech. A nesouhlas dál vyjadřují i ruské elity. „Neztotožňuji se s představiteli státu, kteří podporují válku,“ řekla v neděli nezávislé televizi Dožď ruská senátorka Ljudmila Narusovová. „Myslím, že oni sami nevědí, co dělají. Bezmyšlenkovitě plní rozkazy,“ dodala.

Rada pro mezinárodní vztahy, což je vládou financovaný výzkumný ústav, zase publikovala článek prominentního odborníka, který válku popisuje jako strategický debakl. Autor Ivan Timofejev mimo jiné uvedl, že ukrajinská společnost teď bude „několik desetiletí vnímat Rusko jako nepřítele“.

Nic však nenasvědčovalo tomu, že by tyto projevy nesouhlasu měly vliv na tažení Putinových vojsk na Ukrajině, které jen nabíralo na intenzitě. Vláda zároveň avizovala, že přitvrdí postup proti kritikům války, včetně těch, kdo by ji označovali za válku a nikoli za „zvláštní vojenskou operaci“, jak to dělá Kreml. Někteří se obávají, že Putin by mohl zajít ještě dál a potlačovat disent s takovou silou, jakou Rusko nezažilo od sovětských časů. Podle jedné akademičky, která Putina dlouhodobě pozoruje, je „více než logické“ očekávat nastolení stanného práva a z něj vyplývající uzavření hranic i svobodného internetu. Takové spekulace přivádí rostoucí počet Rusů k rozhodnutí opustit vlast.

Zároveň přicházejí důkazy, že ačkoli válka mnohé Rusy zaskočila, významná část z nich ji přijímá jako nevyhnutelnost nebo jako něco, k čemu Rusko donutila agresivní Severoatlantická aliance. Ekonomická krize vyvolaná tvrdými sankcemi Západu tento dojem u některých jen podpořila. Jeden mladý pár, který ve středu čekal ve frontě u bankomatu v moskevském nákupním centru, řekl, že je proti válce. Také ale má za to, že způsob, jakým je Rusko trestáno, je rovněž nespravedlivý, neboť i Spojené státy v posledních desetiletích vedly války, ovšem tvrdým sankcím nečelily.

„Stejně, jako můžete kritizovat (ruskou) vládu, můžete kritizovat i západní země,“ řekl 25letý Maxim Filatov, který vede podnik, kde se kouří vodní dýmky.

Výbor matek vojáků se rozhodl válku podporovat, řekl Latynin, přestože organizace je přímým svědkem tragédií, které přináší. V rozhovoru navazoval na slova Putina, který minulý týden svou „zvláštní vojenskou operaci“ prezentoval jako „sebeobranu“. „Chápeme, že žádný ozbrojený konflikt se neobejde bez obětí. Ale tohle byl nutný krok, protože takhle to dál jít nemohlo,“ řekl Latynin.

Sledujte nás na sítích

Zpěvačku Lizzo obžalovala bývalá zaměstnankyně. Viní ji z tolerování šikany i obtěžování

Známá zpěvačka Lizzo čelí žalobě ze strany své bývalé zaměstnankyně. Návrhářka Asha Daniels ji obvinila z tolerování nepřátelského pracovního prostředí plného šikany i obtěžování. Stížnost pak namířila především na manažerku šatníku, která dle ní pravidelně urážela tanečnice a vyhrožovala násilím. Lizzo a její tým ale obvinění odmítají.

Budanov: Nejméně devět mrtvých po útoku na velitelství Černomořské flotily

Při pátečním ukrajinském útoku na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu zemřelo nejméně devět lidí, dalších 16 jich bylo zraněno, řekl stanici Hlas Ameriky šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov. Mezi raněnými jsou podle něj generálové. Tiskové oddělení ukrajinských sil pro speciální operace tvrdí, že ukrajinská armáda budovu velitelství flotily zasáhla během porady jejího velení. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

DOPORUČUJEME

Budanov: Nejméně devět mrtvých po útoku na velitelství Černomořské flotily

Při pátečním ukrajinském útoku na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu zemřelo nejméně devět lidí, dalších 16 jich bylo zraněno, řekl stanici Hlas Ameriky šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov. Mezi raněnými jsou podle něj generálové. Tiskové oddělení ukrajinských sil pro speciální operace tvrdí, že ukrajinská armáda budovu velitelství flotily zasáhla během porady jejího velení. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Kanada pošle Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 11 mld. korun, uvedl Trudeau

Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech dodatečnou vojenskou pomoc ve výši 650 milionů kanadských dolarů, což je zhruba 11 miliard korun. Řekl to dnes před vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadském parlamentu šéf kanadské vlády Justin Trudeau. Podle něj bude součástí pomoci i asistence pro bojové letouny Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech dodatečnou vojenskou pomoc ve výši 650 milionů kanadských dolarů, což je zhruba 11 miliard korun. Řekl to dnes před vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadském parlamentu šéf kanadské vlády Justin Trudeau. Podle něj bude součástí pomoci i asistence pro bojové letouny F-16, píše agentura Reuters. Zelenskyj před zákonodárci zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.F-16, píše agentura Reuters. Zelenskyj před zákonodárci zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.

ISW: Ukrajinské obrněné vozy na jihu překonaly poslední vrstvu ruské obrany

Ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti, píše ve své poslední zprávě o vývoji bojů americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinské ozbrojené síly podle něj v současné době pronikají touto obrannou linií, byť analytici institutu zatím nejsou schopni posoudit, zda Ukrajinci ruskou obranu už zcela prolomili. K podobnému závěru došel deník The Wall Street Journal (WSJ), který tento vývoj bojů označil za významný milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzivě, jejímž cílem je rozetnout pozice ruské okupační armády na dvě části.

Biden oznámil balíček pomoci Ukrajina ve výší 325 milionů dolarů

Americký prezident Joe Biden schválil novou vlnu vojenské pomoci Ukrajině, kterou Pentagon vyčíslil na 325 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč). Řekl to po schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. První americké tanky M1 Abrams budou na Ukrajinu dodány už příští týden, řekl dále Biden. Státníci se dohodli na tom, že USA Ukrajině pomůže před zimou posílil její protivzdušnou obranu. Zelenskyj se ve čtvrtek setkal s americkými zákonodárci a navštívil Pentagon. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Největší úder za poslední týdny: Rusko zaútočilo na ukrajinská energetická zařízení

Rusko ve čtvrtek provedlo na Ukrajině největší raketový útok za poslední týdny, přičemž zasáhlo energetická zařízení. Podle ukrajinských představitelů se jedná o začátek nových úderů ze vzduchu namířených proti ukrajinské energetické síti před blížící se zimou.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zpěvačku Lizzo obžalovala bývalá zaměstnankyně. Viní ji z tolerování šikany i obtěžování

Známá zpěvačka Lizzo čelí žalobě ze strany své bývalé zaměstnankyně. Návrhářka Asha Daniels ji obvinila z tolerování nepřátelského pracovního prostředí plného šikany i obtěžování. Stížnost pak namířila především na manažerku šatníku, která dle ní pravidelně urážela tanečnice a vyhrožovala násilím. Lizzo a její tým ale obvinění odmítají.

Budanov: Nejméně devět mrtvých po útoku na velitelství Černomořské flotily

Při pátečním ukrajinském útoku na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu zemřelo nejméně devět lidí, dalších 16 jich bylo zraněno, řekl stanici Hlas Ameriky šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov. Mezi raněnými jsou podle něj generálové. Tiskové oddělení ukrajinských sil pro speciální operace tvrdí, že ukrajinská armáda budovu velitelství flotily zasáhla během porady jejího velení. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Záchrana migrantů na moři je povinnost civilizace, řekl papež v Marseille

Evropané by měli zachraňovat migranty připlouvající po moři, je to povinností naší civilizace. Prohlásil to v pátek papež František během prvního dne návštěvy jihofrancouzského města Marseille. Kdo se snaží bránit záchranným akcím, dopouští se gesta nenávisti, dodala hlava katolické církve. Právě současná migrační vlna ve Středozemním moři je hlavním tématem Františkovy návštěvy největšího francouzského přístavního města.

Le Penová by měla stanout před soudem kvůli kauzám s fondy EU, uvádí prokuratura

Prokuratura v Paříži v pátek požádala o proces s Marine Le Penovou kvůli její kauze údajného zneužití evropských financí k placení zaměstnanců pracujících pro její vlastní stranu, píše agentura AFP. Spolu s vlivnou političkou, bývalou předsedkyní nacionalistického Národního sdružení (RN) a někdejší europoslankyní by se mělo podle státního zastupitelství před soudem hájit dalších 23 členů strany. Národní sdružení vinu odmítá.

Kanada pošle Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 11 mld. korun, uvedl Trudeau

Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech dodatečnou vojenskou pomoc ve výši 650 milionů kanadských dolarů, což je zhruba 11 miliard korun. Řekl to dnes před vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadském parlamentu šéf kanadské vlády Justin Trudeau. Podle něj bude součástí pomoci i asistence pro bojové letouny Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech dodatečnou vojenskou pomoc ve výši 650 milionů kanadských dolarů, což je zhruba 11 miliard korun. Řekl to dnes před vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadském parlamentu šéf kanadské vlády Justin Trudeau. Podle něj bude součástí pomoci i asistence pro bojové letouny F-16, píše agentura Reuters. Zelenskyj před zákonodárci zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.F-16, píše agentura Reuters. Zelenskyj před zákonodárci zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.

Čínský a syrský prezident oznámili uzavření strategického partnerství

Čínský prezident Si Ťin-pching a syrský vůdce Bašár Asad dnes společně oznámili uzavření strategického partnerství Číny a Sýrie. Informovala o tom agentura Nová Čína. Čínský prezident při schůzce ve městě Chang-čou Asadovi rovněž řekl, že Peking podporuje politické urovnání syrského konfliktu a poválečnou obnovu země.

ISW: Ukrajinské obrněné vozy na jihu překonaly poslední vrstvu ruské obrany

Ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti, píše ve své poslední zprávě o vývoji bojů americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinské ozbrojené síly podle něj v současné době pronikají touto obrannou linií, byť analytici institutu zatím nejsou schopni posoudit, zda Ukrajinci ruskou obranu už zcela prolomili. K podobnému závěru došel deník The Wall Street Journal (WSJ), který tento vývoj bojů označil za významný milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzivě, jejímž cílem je rozetnout pozice ruské okupační armády na dvě části.