Více
  22.1 C
  Czech
  Pátek, 24 června, 2022

  Válečný veterán z Afghánistánu a parašutista nepřežil útok medvěda na Aljašce

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Výsadkáře a válečného veterána z Afghánistánu smrtelně potrhal medvěd. Americká armáda identifikovala jeho tělo, šlo o třicetiletého štábního seržanta Setha Michaela Planta. Informuje o tom BBC, New York Times a další média.

  Planta šelma napadla v úterý během výcviku na společné základně Elmendorf-Richardson v Anchorage. Rodák ze St Augustine na Floridě byl později téhož dne prohlášen za mrtvého. Další voják byl jen lehce zraněn. Úřady po medvědovi, který jej zabil, stále pátrají.

  K útoku došlo v odlehlém koutě více než 64 000 akrů velké základny, která je největším vojenským zařízením na Aljašce.

  Štábní seržant Plant byl nedílnou součástí naší organizace,“ uvedl ve čtvrtečním prohlášení jeho velitel podplukovník David Nelson. „Byl to pozitivní a oddaný vůdce, který přinášel radost a energii výsadkářům, kteří s ním sloužili,“ dodal.

  Do armády narukoval v roce 2015 a na základně byl umístěn v červenci 2021.

  Předpokládá se, že na vojáka zaútočil medvěd hnědý, uvedlo ve čtvrtek večer aljašské oddělení pro ryby a zvěř. Pravděpodobně šlo o „obranný útok medvědice chránící svá mláďata“, píše BBC.

  Bezpečnostní kamery později zaznamenaly dospělého medvěda s mláďaty, který se potuloval kolem základny.

  Snažíme se zjistit vše o tom, co se stalo, abychom zvýšili bezpečnost veřejnosti v blízkosti divoké zvěře na Aljašce,“ uvedla v prohlášení regionální dozorkyně Cyndi Wardlow.

  Viděli jen hnědý záblesk

  Úřady se medvěda stále snaží najít. Zřejmě ho můžou zabít, protože smrtelně zranil člověka.

  Deník New York Times s odvoláním na příslušníka aljašské jednotky pro ochranu divoké přírody uvedl, že muži byli napadeni poté, co při průzkumu možného cvičiště v divočině narazili na medvědí brloh.

  Viděl jsem jen záblesk něčeho hnědého,“ řekl novinám kapitán Derek DeGraaf, který u incidentu byl. „Stalo se to strašně rychle, neměli šanci.“

  Armáda nepopsala, jaké ochranné prostředky mohli mít vojáci u sebe. Nespecifikovala ani, zda měli běžně dostupný typ chemického pepřového spreje, který se používá k zastavení medvědích útoků.

  Incident vyšetřuje kriminální oddělení americké armády, stejně jako všechna úmrtí, k nimž dojde na armádní základně.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS