Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  V USA vydali první pas, v němž je pohlaví označeno neutrálním X

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Spojené státy se přidaly k zemím jako je například Kanada, Německo či Indie a nabídly možnost mít v cestovním pasu kolonku pro třetí pohlaví. To představuje milník v uznávání práv lidí, kteří se neidentifikují jako muž nebo žena, píše agentura AP News.

  Nebinární či intersexuální lidé budou mít v USA možnost vybrat si v pasu v kolonce pohlaví neutrální X. Spojené státy nyní vydaly první takový pas. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že očekává, že příští rok bude moci nabídnout tuto možnost v širším měřítku.

  Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price nezveřejnil, kdo je oním prvním majitelem. Organizace pro lidská práva Lambda Legal ale uvedla, že jím byl člověk jménem Dana Zzyym. Ten to potvrdil v telefonickém rozhovoru pro AP News.

  Když je vám odepřen přístup na místa, připadáte si jako ve vězení,“ řekl/a intersexuální a nebinární Zzyym ve středu v televizním rozhovoru dle agentury Reuters.

  Zzyym totiž od roku 2015 vedl/a ohledně pasu právní bitvu s ministerstvem zahraničí. Předchozí žádosti byly zamítnuty. Bylo totiž nutné, aby žadatel vybíral v kolonce pohlaví mezi „muž“ a „žena“.

  Organizace ve svém prohlášení uvedla, že rodiče se rozhodli Zzyym vychovávat jako chlapce a podstoupil/a tak několik „nevratných, bolestivých a lékařsky zbytečných operací“. Narodil/a se totiž s nejednoznačnými fyzickými sexuálními charakteristikami, uvádí AP News.

  Skoro jsem se rozplakal/a, když jsem otevřel/a obálku, vytáhl/a svůj nový pas a uviděl/a „X“ vyražené směle pod „pohlavím“,“ uvedl/a ve středu Zzyym.

  Dle Zzyym je to osvobozující, že má pas, jež nenutí identifikovat se jako muž nebo žena, ale uznává, že není ani jedno, ani druhé.

  Cílem bylo pomoci další generaci intersexuálních lidí

  Ve svých 63 letech se už ale Zzyym necílil/a úplně na to, aby mohl/a cestovat. Šlo o to, aby mohl/a pomoci další generaci intersexuálních lidí. Nicméně dodal/a, že se možná vydá do zahraničí rybařit.

  Zzyym používá v angličtině místo oslovení on/ona genderově neutrální zájmena „they“, „them“ a „their“. Na své paži pak nosí připomínku svých cílů – tetování s nápisem „Nikdy se nevzdávej“.

  Pas s možností volby zaškrtnout třetí pohlaví má již několik států. Spojené státy tak nejsou úplným průkopníkem. Dle úředníka ministerstva navíc žádost o pas a aktualizace systému s možností označení „X“ stále čeká na schválení Úřadem pro řízení a rozpočet.

  Intersexuální, nebinární a transgender lidé potřebují doklady totožnosti, které přesně vyjadřují, kdo jsme, a neshodující se doklady mohou způsobit problémy s bezpečností a viditelností,“ dodala pro AP News Mary Emily O’Hara z organizace GLAAD.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS