Protext ČTKV sídle České národní banky se uskutečnila diskuse o kybernetických rizicích

V sídle České národní banky se uskutečnila diskuse o kybernetických rizicích

Praha 22. června 2024 (PROTEXT) – Ivan Bartoš, Lukáš Kintr a profesor Michal Pěchouček diskutovali o kybernetických rizicích v sídle České národní banky. Součástí večera bylo také slavnostní vyhlášení 22. ročníku soutěže Zlatá koruna.

Pokud je 19. století nazýváno stoletím páry, 20. stoletím internetu, pak 21. bude stoletím AI /umělé inteligence. „Možná je toto srovnání trochu nadnesené, ale možná také ne. Minulý rok byl ale pro vývoj umělé inteligence jednoznačně přelomový. V něm se ukázalo, že demokratizace AI přináší kromě pozitivních aspektů i celou řadu rizik. Tím nejpalčivějším je výrazný nárůst kybernetických útoků, na který vlády a regulační orgány na celém světě reagují zaváděním nových zákonů a regulací. To je téma, které z našeho pohledu významně zasahuje do vývoje ve finančním sektoru, proto jsme se mu rozhodli věnovat i na letošním udílení cen diskusí na téma Kyber(ne)bezpečnost s podtitulem AI – rok poté,“ říká ředitel a zakladatel projektu finančního a ekonomického vzdělávání Zlatá koruna Pavel Doležal.

Diskuse na téma Kybernetická rizika se zúčastnil místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš, ředitel NÚKIB Lukáš Kintr, ředitel Centra AI (AIC) na Fakultě elektrotechnické ČVUT profesor Michal Pěchouček, generální ředitel VISA Marcel Gajdoš, prorektor VŠE Pavel Hnát, partner a AI Institute Leader Deloitte CE Jan Hejtmánek a COO Komerční banky Jitka Haubová.

Záznam živého přenosu diskuse je možné shlédnout na

https://www.youtube.com/watch?v=IwzfLGB7LsU

Záštitu nad projektem Zlatá koruna i letos přijal guvernér ČNB Aleš Michl a ministr financí Zbyněk Stanjura. „Ministerstvo financí podporuje každý seriózní projekt, který je zaměřen na popularizaci tématu finanční gramotnosti. Do tohoto výčtu patří samozřejmě i Zlatá koruna a moc děkuji všem, kteří jeho prostřednictvím již dlouhá léta zvyšují povědomí českých občanů o světě financí,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.

V rámci diskuse byl představen exkluzivní výzkum Zlaté koruny, který na téma Kyberbezpečnosti připravila výzkumná agentura Ipsos. „Z výzkumu vyplývá, že necelé třetině populace se stala nějaká podoba kybernetického útoku. Více než pětina z nich přišla o finanční prostředky,“ uvádí Michal Straka, Product & Business Development Director Ipsos. „Kyberbezpečnost je v posledních letech mediálně silně rostoucím tématem. Nejvíce prostoru je mu věnováno v online mediích a na sociálních sítích, kde diskusím na tato témata dominuje síť X (dříve Twitter). V posledním roce se mu věnuje i stále více podcastů. Nejsledovanější oblastí je ochrana firemních dat v závěsu s tématy ochrany osobních údajů a finančních prostředků,“ říká k tématu diskuse Marek Steiger, Brand Manager partnerské společnosti Mediaboard. Další závěry z výzkumu najdete na webu Zlaté koruny.

Závěrečná část večera byla věnována již tradičnímu vyhlášení výsledků 22. ročníku Zlaté koruny. Letos jsou úspěšné především ty produkty, které myslí na bezpečnost, moderní přístup a zmírnění dopadů inflace. „Vysoká míra inflace přirozeně vyvolala reakci i na straně investorů a střadatelů. Přestože se porazit inflaci při akceptovatelném riziku podařilo jen málokterým produktům, přesto i zmírnění jejího dopadu bylo vítané. Zřetelně to bylo vidět u domácností např. na přesunu peněz z běžných účtů na lépe úročené spořící účty,“ konstatuje Petr Dvořák, rektor VŠE a předseda Rady Finanční akademie Zlaté koruny, která má více než 400 členů a každoročně finanční produkty hodnotí.

Kompletní výsledky oceněných produktů Zlatá koruna 2024 najdete zde https://www.zlatakoruna.info/zpravy/22-rocnik-souteze-zlata-koruna-zna-sve-viteze-vyhlasovani-predchazela-diskuze-o-kyberneticke-bezpecnosti .

Kontakt pro novináře:

Mgr. Julien Dubois

Manažer projektu Zlatá koruna

E: dubois@zlatakoruna.info

www.zlatakoruna.info

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Doporučujeme

KOMENTÁŘ: Je to oficiální, OpenAI míří na burzu. Konkurent má ale zatím větší hodnotu

OpenAI oficiálně požádala o vstup na burzu. Jedna z nejsledovanějších společností světa tak zřejmě už brzy nabídne veřejnosti své akcie. Snadné to ale mít nebude. Jednak musí obhájit svou tržní kapitalizaci a jednak se bude potýkat s konkurentem, který stihne debut na burze dřív.

Ruské síly útočily na Charkov, po ukrajinském útoku hoří rafinérie v Samaře

Ruské síly v noci na dnešek podnikly 26 útoků na ukrajinské město Charkov, které si podle místních úřadů vyžádaly pět zraněných. Také Ukrajina pokračovala v úderech na ruské cíle, po jednom z nich vypukl požár v Kujbyševské ropné rafinérii ve městě Samara, informoval server Ukrainska Pravda s odvoláním na informace a nahrávky očitých svědků zveřejněné na ruské síti Telegram.

Pákistánské údery v Afghánistánu mají nejméně 13 mrtvých, uvedl Tálibán

Pákistánské vzdušné údery ve třech afghánských provinciích si vyžádaly nejméně 13 mrtvých a 14 zraněných. Dnes to podle agentury Reuters oznámil mluvčí vládního hnutí Tálibán Zabíhulláh Mudžáhid.

Hrozí další růst cen. Zásoby ropy klesají na minima za desítky let

Zásoby ropy v nejvyspělejších ekonomikách se blíží k nejnižším úrovním od začátku vedení záznamů v roce 2003, napsal server The Korea Times s odkazem na americký Úřad pro energetické informace (EIA). Zásoby nahrazují výpadek dodávek ropy z Blízkého východu.

USA uvedly, že dokončily odvetné údery na Írán, ten ohlásil protiútoky

Spojené státy dokončily odvetné údery na Írán za sestřelení amerického vrtulníku Apache nad Hormuzským průlivem. Dnes nad ránem SELČ to na síti X oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránská média mezitím s odvoláním na vojenské velení a revoluční gardy podle agentury Reuters uvedla, že íránské síly v reakci na nové americké údery podnikly útoky na základny USA v regionu Perského zálivu, mimo jiné na velitelství americké páté flotily v Bahrajnu. Podle informací serveru Axios vypustil Írán nejméně čtyři balistické střely a několik dronů na základny USA v Bahrajnu, Kuvajtu a Jordánsku.

Ariana Grande je po třech letech single

Ariana Grande je po třech letech opět nezadaná. Se svým partnerem Ethanem Slaterem se rozešla už před několika měsíci. Oba se podle lidí z jejich okolí rozešli v dobrém a nadále spolu vycházejí.

Írán sestřelil americký vrtulník. USA odpověděly silou

Válka na blízkém východě eskaluje. Írán v pondělí sestřelil americký vrtulník hlídkující v Hormuzském průlivu. Oba piloty se podařilo zachránit. Spojené státy reagovaly údery na vojenské cíle spojené s Teheránem. Islámské revoluční gardy (IRGC) na to odpověděly útoky na americké vojenské základny v Perském zálivu.

Čína dál těží z poptávky po čipech a datových centrech

Čína v květnu výrazně zvýšila vývoz a znovu ukázala, jak silně ji teď podporuje světová poptávka po technologiích pro umělou inteligenci. Export meziročně vzrostl o 19,4 procenta v dolarovém vyjádření. Výsledek překonal dubnové tempo i očekávání ekonomů.

Brutální útok nožem v Belfastu. Muž chtěl své oběti uříznout hlavu

V severním Belfastu byl zadržen muž podezřelý z pokusu o vraždu. Podle policie se dopustil „brutálního“ útoku nožem, při němž chtěl oběti uříznout hlavu. Útočníka zadrželi lidé na místě.

EK navrhla 21. balík sankcí proti Rusku, zaměřuje se na banky i energetiku

Evropská komise navrhla nový, 21. balík sankcí proti Rusku, který se zaměřuje na energetiku, obchod - včetně zákazu dovozu ruských a běloruských ryb, ruské banky i takzvanou stínovou flotilu. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.

Vědci zjistili, odkud se ve skutečnosti berou mikroplasty v ovzduší

Atmosféra hraje zásadní roli v šíření mikroplastů po celé planetě. Tyto miniaturní částice unáší i do těch nejvzdálenějších koutů Země, kde je mohou vdechovat lidé i zvířata. Když pak plastový prach spadne zpět na hladinu, znečišťuje oceány i půdu. Nová měření a počítačové modely z vídeňské univerzity však ukazují, že dřívější odhady byly dramaticky nadsazené.

Útok horkým olejem v McDonald’s poslal zaměstnance na JIP

Dvacetiletý Jacob Smith, vedoucí směny v kalifornské pobočce McDonald’s, zůstává v nemocnici po útoku, při kterém na něj měl jeho kolega chrstnout horký olej. Utrpěl popáleniny druhého stupně na obličeji, krku, pravé ruce a zádech. Lékaři ho ošetřují na popáleninové jednotce intenzivní péče.

Na Hormuz už se nedá spoléhat. Irák a SAE urychlují práce na nových ropovodech

Irák a Spojené arabské emiráty (SAE) urychlují plány na rozšíření svých ropovodů, aby zmírnily dopady blokády Hormuzského průlivu. Obě země jsou extrémně závislé na exportu ropy z Perského zálivu. Irák navíc nabízí slevy, aby prodej černého zlata podpořil.

Trump formálně nominoval Blanche do funkce ministra spravedlnosti

Americký prezident Donald Trump v pondělí formálně nominoval Todda Blanche do funkce ministra spravedlnosti Spojených států. Trumpův někdejší osobní právník, který po odchodu Pam Bondi z čela ministerstva dočasně zastává její post, nyní čelí nejistému boji o potvrzení Senátem. Blancheova nominace je testem Trumpova vlivu na republikány v Senátu, kteří projevují rostoucí ochotu odmítat části jeho agendy poté, co se mu měsíce z velké části podřizovali, napsala agentura Reuters.

Tepna světového obchodu v ohrožení. Hútíové chtějí útočit na lodě v Rudém moři

Jemenští Hútíové se přihlásili k raketovému útoku na Izrael a vyhlásili blokádu Průlivu slz (Bab el-Mandeb) pro izraelské lodě. Teroristická skupina varovala, že pokud bude válka dál eskalovat, zavede v průlivu další opatření. V případě ohrožení této klíčové vodní trasy v Rudém moři by trh s ropou zasáhl další šok.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama