Více
  11.6 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  V Rusku končí i populární výrobce hraček Lego

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Dánský hračkářský gigant Lego oznámil, že kvůli „pokračujícímu rozsáhlému rozvratu“ zastaví na neurčito svou činnost v Rusku. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.

  Firma přestala dodávat výrobky do Ruska v březnu po invazi na Ukrajinu. Její obchody zůstaly otevřené, zatímco většina konkurenčních prodejců se stáhla.

  Společnost Lego uvedla, že nyní ukončí spolupráci se společností Inventive Retail Group, která jménem společnosti Lego provozuje 81 obchodů.

  O ruské invazi na Ukrajinu se pro stažení z Ruska nezmínila, píše BBC.

  Mluvčí společnosti Lego uvedla: „Když společnost Lego Group na začátku března zastavila dodávky do Ruska, ukončili jsme také veškerou obchodní činnost. Téměř všichni naši zaměstnanci odešli na prodlouženou dovolenou.“

  Společnost uvedla, že propouští většinu svého moskevského týmu a „poskytla 70 zaměstnancům finanční balíčky na podporu při hledání nových příležitostí“.

  Lego nikdy Rusko neodsoudilo

  Lego je jednou z mála západních značek, které zůstaly v Rusku poté, co ostatní velké společnosti uzavřely své pobočky po útoku Kremlu na Ukrajinu.

  Některé společnosti prodávaly své výrobky prostřednictvím franšízantů v Rusku a musely rozvázat složitá partnerství s firmami třetích stran. Společnost McDonald’s v květnu oznámila, že uzavře své provozovny v Rusku, které byly později prodány místní společnosti. Restaurace byly „odarchivovány“ a přejmenovány na „Chutně a tečka“.

  Na rozdíl od řady společností, které Rusko odsoudily, se společnost Lego rozhodla kroky této země přímo nekomentovat. V březnu společnost Lego uvedla: „V myšlenkách jsme se všemi dětmi a rodinami, které trpí v důsledku války na Ukrajině.“

  Před několika lety vyvolala dánská společnost odpor, když vyšlo najevo, že odmítla prodat hromadnou objednávku svých plastových kostek čínskému umělci Aj Wej-wejovi.

  Aj použil Lego k vytvoření portrétů disidentských osobností, které byly uvězněny nebo vyhnány, jako například Nelson Mandela, v USA a plánoval podobnou výstavu v Austrálii. Podle něj však společnost Lego sdělila muzeu v Melbourne, že její kostky nelze použít pro umění obsahující „jakákoli politická, náboženská, rasistická, obscénní nebo hanlivá prohlášení“.

  Toto rozhodnutí bylo široce odsouzeno a společnost Lego nakonec svou politiku změnila.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS