Válka na UkrajiněV ruské metropoli nejsou téměř žádné stopy po válce

V ruské metropoli nejsou téměř žádné stopy po válce

Navzdory víc než měsíc trvající ruské invazi na Ukrajinu, která stála už životy tisíců lidí a miliony Ukrajinců vyhnala z domovů, život v Moskvě pokračuje, jako by se nic nedělo. V ruské metropoli není vidět skoro nic, co by tuto válku připomínalo, napsal turecký deník Hürriyet.

Je téměř nemožné najít místo v letadle z Istanbulu do Moskvy, kam létá nyní několik spojů denně. Devadesát procent z cestujících tvoří Rusové a sehnat letenku bylo velmi těžké, popsala novinářka tureckého deníku.

V taxíkách, kavárnách a obchodech mají stále na dveřích symboly Mastercard a Visa, když ale přijde na placení, od zahraničních turistů berou jen hotovost. Na dotaz, zda lze platit kartou, odpoví: samozřejmě. Jde to ale jen ruskou. A zatímco dříve Rusové používali k placení aplikaci Apple Pay, nyní v obchodech berou jen platební karty.

Rudé náměstí v centru Moskvy je téměř prázdné, ač je víkend. Nejvíce naštvaní jsou prodavači suvenýrů. Západní turisty po zrušení letů kvůli protiruským sankcím vystřídali Íránci, Číňané a arabští turisté.

Trička s Gagarinem, Stalinem či Leninem už nejsou tak populární, nejprodávanější je tričko s kontroverzním symbolem Z, jímž jsou na Ukrajině pomalované ruské tanky a o jehož významu a původu se v médiích široce spekuluje. Velmi dobře se prodávají také suvenýry s fotkou ruského prezidenta Vladimira Putina.

Některé luxusní obchody ve slavném obchodním domě GUM nedaleko Rudého náměstí jsou zavřené „z technických důvodů“. Řada západních zemí a velkých firem zavedla kvůli ruské invazi sankce a zastavila export svých výrobků do Ruska. Obětí sankcí jsou tisíce malých obchodníků, nepřítomnost velkých zahraničních firem ale nahradí ruské alternativy, věří místní obyvatelé.

Na dotaz, co si myslí o současné válce a mezinárodních sankcích, se mnozí Moskvané tváří udiveně nebo říkají: Je to všechno politika. A jak se žije mladým bez instagramu? Dvacetiletý mladík krčí rameny. „Když je zavřený, nevadí. Máme své sociální platformy. Zvykli jsme si žít se sankcemi už od roku 2014,“ říká lhostejně s odkazem na rok, kdy začal ozbrojený konflikt proruských separatistů na východě Ukrajiny a kdy Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym.

Asi třicetiletá obyvatelka Moskvy tureckému deníku sdělila, že má obavy kvůli nejistotě. Bojí se, že válka bude trvat dlouho, protože Ukrajinu podporuje Západ a Rusko je silné. Na dotaz, co si Rusové myslí o důvodech této války, odpověděla, že společnost je rozdělená. Většina se ale podle ní domnívá, že Rusko je v právu.

„My si nemyslíme, že Putin je blázen. Chce z Ruska udělat opět silnou zemi. Je to jako Trumpovo ‚Vraťme Americe její velikost‘,“ řekla mladá Moskvanka s odkazem na slogan někdejší volební kampaně bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Dodala, že někteří, kdo byli dříve proti Putinovi, ho nyní kvůli tomu podporují.

Doporučujeme

Rusko zesílí snahy o zničení všeho, co Ukrajině dodává Západ, řekl Lavrov

Rusko zesílí své snahy zničit všechno, co Ukrajině dodává Západ. Dnes to v rozhovoru s ruskou státní televizí řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov. Vyloučil také možnost okamžitého zastavení bojů. Ukrajina se ruské agresi s pomocí Západu brání bezmála čtyři a půl roku.

Nigel Farage obhájil mandát. Jeho hlavním rivalem byla popelnice

Lídr britské strany Reform UK Nigel Farage vyhrál doplňovací volby v jihoanglickém přímořském letovisku Clacton, a vrátí se tak do britského parlamentu, informuje BBC. Politik v červenci po skandálu s nepřiznanými dary v hodnotě milionů liber oznámil, že se vzdává svého poslaneckého mandátu a bude se o něj znovu ucházet.

V Austrálii prudce ubývají obří sépie

V horní části Spencerova zálivu v Jižní Austrálii letos potápěči napočítali jen 44 obřích australských sépií. Ještě loni jich tam bylo více než 63 000 a v některých letech se jejich počet vyšplhal až ke stovkám tisíc. Za mimořádným propadem může stát rozsáhlý toxický vodní květ, který zasáhl tamní mořské prostředí.

Před požárem u chorvatského letoviska Omiš v noci uteklo 1000 lidí

Chorvatští hasiči od dnešní noci zasahují proti rozsáhlému požáru, který ohrožuje známé přímořské letovisko Omiš nedaleko Splitu. Před ohněm muselo utéct nejméně 1000 lidí, píší místní média. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že evakuováno bylo 300 českých turistů. Hasiči proti požáru stále zasahují, situace se ve srovnání s nocí zlepšila, uvedl šéf hasičů Slavko Tucaković. Podle médií se několik desítek lidí zranilo, oběti na životech hlášené nejsou. Velký požár je hlášen i jižněji, na poloostrově Pelješac.

Německo kvůli požáru evakuovalo obec u hranic s Belgií, v Berlíně hořel výškový obytný dům

Němečtí záchranáři dnes kvůli lesnímu požáru evakuovali asi 2000 obyvatel obce Gey u hranice s Belgií, informuje server Západoněmeckého rozhlasu (WDR). Podle agentury DPA hasiči zasahují také u požáru obytného výškového domu nedaleko východoberlínského vlakového nádraží. Zranění utrpělo asi pět lidí.

Polsko překazilo plán na vraždu Američana, podle Tuska ho řídilo Rusko

Polské bezpečnostní složky zadržely ruského občana podezřelého z přípravy vraždy Američana ukrajinského původu. Premiér Donald Tusk tvrdí, že muže najaly ruské tajné služby. Zamýšlený útok se podařilo překazit krátce před jeho provedením.

Těžař bitcoinu Riot získal kontrakt za 9,1 miliardy dolarů

Společnost Riot Platforms uzavřela dvacetiletou smlouvu na poskytování výpočetní kapacity jedné z předních firem zabývajících se umělou inteligencí. Provozovatel bitcoinových dolů tak pokračuje v rozšiřování svého podnikání mimo těžbu kryptoměn.

Stíhačky NATO sestřelily dron nad Lotyšskem

Lotyšská armáda dnes nad ránem oznámila, že stíhačky NATO sestřelily dron ve vzdušném prostoru země. Finsko v podobnou dobu omezilo letecký a lodní provoz na východě Finského zálivu. Do vzdušného prostoru zemí sousedících s Ruskem či Ukrajinou letos opakovaně pronikly bezpilotní letouny zapojené do Ruskem vyvolané války na Ukrajině.

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila na 0,4 procenta

Britská ekonomika pokračovala ve druhém čtvrtletí v růstu, její tempo však zpomalilo. Hrubý domácí produkt se od dubna do června zvýšil o 0,4 procenta po růstu o 0,6 procenta v prvních třech měsících roku. Výsledek odpovídal očekávání ekonomů.

Fulham odešel ze hřiště, Málaga kopla penaltu do prázdné branky

Přípravný zápas Fulhamu s Málagou skončil nevídaným zmatkem. Po remíze 2:2 zamířili hosté do šaten, zatímco domácí poslali penaltu do prázdné branky a začali slavit zisk trofeje Costa del Sol.

Maersk hlásí silný zisk, zároveň varuje: Světové dopravě dochází kapacita!

Geopolitické otřesy zatím globální lodní dopravu nezasáhly, omezené kapacity přístavů a kamionové dopravy by ale mohly vést ke zpoždění dodávek a k růstu sazeb za přepravu. V televizi CNBC to dnes řekli šéfové dvou velkých světových kontejnerových přepravců – dánské firmy Maersk a německé Hapag-Lloyd. Obě firmy také zveřejnily výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí, podle kterých se Maersku dařilo výrazně lépe.

V letadle, které Trump při odletu ze summitu NATO opustil, zůstali dva ministři

Dva členové kabinetu amerického prezidenta Donalda Trumpa zůstali při odletu ze summitu NATO v Turecku v letounu, který prezident z bezpečnostních důvodů opustil, informoval zpravodajský server CBS News.

Miliardový jackpot v loterii Powerball padl. Zatím neznámý šťastlivec vsadil v Illinois

Americká loterie Powerball má nového miliardáře. Výherní tiket se ziskem jackpotu ve výši 1,04 miliardy dolarů (zhruba 23 miliard korun) byl prodán ve státě Illinois. Jde o nejvyšší hlavní výhru v loterii od loňského roku.

Zemětřesení v Kolumbii má dosud 265 obětí, 496 lidí se pohřešuje

Pondělní zemětřesení v Kolumbii, nejsilnější za téměř padesát let, si dosud vyžádalo nejméně 265 obětí na životech, dalších 496 lidí se pohřešuje. Zranění utrpělo téměř 3500 lidí. Novinářům to ve středu večer tamního času (v noci na dnešek SELČ) podle agentur řekl kolumbijský prezident Abelardo de la Espriella. Současně oznámil záměr vyhlásit v zemi stav ekonomické nouze.

Rusko zaútočilo na přístav Izmajil, úřady hlásí dva mrtvé v Oděské oblasti

Strojvedoucí a jeho pomocník zahynuli při útoku ruského dronu na osobní vlak v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, 340 cestujících se podařilo evakuovat do bezpečí, oznámily dnes ukrajinské železnice. Rusko v noci na dnešek zaútočilo na ukrajinský říční přístav Izmajil v Oděské oblasti na hranicích s Rumunskem, kde vypukl požár a vznikly škody, uvedl krizový štáb okresní státní správy. Zranění utrpěla 18letá dívka, informoval náčelník oblastní správy Oleh Kiper. Ukrajinská obrana zneškodnila 111 ze 133 ruských dronů, tvrdí ukrajinské letectvo.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama