-4.6 C
Czech
Úterý 6. ledna 2026
ZprávyV řadách konspirátorů zavládl zmatek. Po Bidenově inauguraci neví, co dělat

V řadách konspirátorů zavládl zmatek. Po Bidenově inauguraci neví, co dělat

Konspirační teorie QAnon je pravděpodobně jedním z nejbizarnějších mýtů, který se v populaci šíří. Podle průzkumů je zhruba 17% Američanů přesvědčena o jeho pravdivosti. Po inauguraci Joe Bidena jsou nyní příznivci této teorie zcela zmateni, píše CNN.

Stoupenci QAnon pevně věří tomu, že americká – případně světová – politika je v rukou přísně střeženého kruhu pedofilních satanistů. Ti unášejí po celé Americe děti, které při hrůzostrašných rituálech mučí a z jejich krve přitom získávají adrenalin, ze kterého pak vyrábí zvláštní látku adrenochrom. Ten by jim měl zajišťovat nesmrtelnost. Do tohoto celosvětového spiknutí je podle konspirátorů zapojeno mnoho politiků, bankéřů a hollywoodských hvězd. Jediný, kdo tyto zrůdy mohl vytáhnout na denní světlo, předhodit je veřejnosti a spravedlivě potrestat, byl Donald Trump.

Jenže se tak nestalo a Trump musel po čtyřech letech svůj úřad opustit, což stoupence teorie QAnon doslova šokovalo. A co víc, na jeho místo nastoupil Joe Biden. Demokratický kandidát v jejich očích zvítězil podvodem a mnozí se utěšovali tím, že Trump vyhlásí na poslední chvíli výjimečný stav a nechá jej zatknout. Poté, co Twitter a Facebook smazaly mnoha konspirátorům účty, shlukují se nyní v menších skupinkách na sociálních sítích typu Telegram a vzrušeně debatují o tom, co se stalo. Mnohým z nich se jejich svět doslova obrátil vzhůru nohama.

Ti nejradikálnější příznivci QAnon jsou v šoku,“ řekl CNN Daniel J. Jones, ředitel neziskové organizace Advance Democracy, která se zabývá odhalováním dezinformací a extremistů na internetu. „Léta čekali na Velké probuzení a nyní vidí, že prezidentský slib úspěšně složil Biden. Mnoho z nich teď na sociálních sítích prohlašují, že s QAnonem končí, kdežto jiní už přicházejí s novými konspiračními teoriemi,“ řekl. Ron Watkins, jeden z nejviditelnějších propagátorů této konspirační teorie, který na internetu vystupuje pod nickem CodeMonkeyZ, svým příznivcům vzkázal, ať „se vrátí ke svým životům“.

Stoupenci teorie QAnon byli i mezi demonstranty, kteří 6. ledna zaútočili na Kapitol. Jeden z obviněných je Jacob Chansley, známý pod pseudonymem Jake Angeli, v davu protestujících nepřehlédnutelná figura s rohatou čepicí a kopím s americkou vlajkou. Právě on patří mezi šiřitele této teorie. Většina z těchto lidí věřila, že právě Bidenova inaugurace bude zlomovým momentem, kdy Trump vytáhne z rukávu trumfové eso a veřejně odhalí kruh satanistických pedofilů. Když se tak nestalo, zpanikařili. „Slibovali nám veřejná odhalení, utajené dokumenty a zatýkání. Kde to je?????“ napsal jeden z anonymních konspirátorů na Telegramu. „Bojím se, je mi špatně od žaludku, ale stále držím linii,“ odpověděl jiný. Někteří uznali skutečnost. „Biden je náš prezident. Je čas vrátit se do reality. Nevím jak vy, ale já se mažu ze všech sociálních médií. Je konec, lidi,“ napsal jiný uživatel.

Součást Trumpova plánu?

Mezi QAnonisty se ale začala šířit jiná konspirační teorie, a sice, že tohle všechno byla součást plánu a Trump bude stále tahat za Bidenovy drátky. „Je to skutečně chaos. Mezi těmito lidmi se šíří velká frustrace, zlost, někteří se stydí. Šíří se další konspirační teorie a ti lidé se hádají mezi sebou,“ řekla CNN Carla Hillová, odbornice na extremismus z neziskové organizace Anti-Defamation League. Jiní experti ale varují, že u mnoha lidí může takové „prozření“ vyvolat krizi, která ohrozí jejich duševní zdraví.

Konspirační teorie QAnon se začala šířit v roce 2017 a prezident Trump, když byl na ni novináři tázán, ji odmítl veřejně vyvrátit. Podle průzkumu veřejného mínění z prosince 2020 ji věří 17% dotázaných a 37% lidí si nejsou jisté.

Reklama

Doporučujeme

Macron, Starmer a Zelenskyj podepsali prohlášení o zárukách pro Ukrajinu

Lídři Francie, Británie a Ukrajiny podepsali podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na okraj dnešního jednání koalice ochotných v Paříži společnou deklaraci o budoucích bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. Informovala o tom agentura Reuters.

Babiš: Muniční iniciativa může pokračovat, když ji budou financovat jiné státy

Peníze ze státního rozpočtu česká vláda na muniční iniciativu pro Ukrajinu dávat nebude, lze v ní ale pokračovat za podmínky, že ji budou financovat jiné státy. Po dnešním jednání lídrů zemí takzvané koalice ochotných to českým novinářům v Paříži řekl premiér Andrej Babiš.

Seriál Hannah Montana slaví 20 let. Miley Cyrus připomněla svou roli ikonickým účesem

Miley Cyrus se objevila na filmovém festivalu v Palm Springs s účesem, který okamžitě připomněl éru Hannah Montana. Zpěvačka zároveň potvrdila, že na plánech k 20. výročí seriálu se pracuje. Detaily si zatím nechává pro sebe. Fanoušci tak mohou jen čekat, kdy přijde další oznámení.

Rozmach umělé inteligence přináší větší zátěž pro životní prostředí

Umělá inteligence se rychle stává běžnou součástí našeho života. Zároveň s její oblibou roste i ekologická stopa. Datová centra spotřebují stále víc energie a vody a bez jasných pravidel hrozí, že technologický boom zpomalí plnění klimatických cílů.

Ve Francii za zavřenými dveřmi soudí učitele tance, co zneužil desítky žen

Před soudem v jihofrancouzském městě Aix-en-Provence stanul muž obviněný z dlouhodobého omamování a sexuálního zneužívání žen, přičemž některé z útoků si měl tajně natáčet. Proces, který začal za zavřenými dveřmi, patří k nejzávažnějším případům sexuálního násilí projednávaným ve Francii v posledních letech.

Papež Lev XIV. uzavřel svatý rok 2025

Zavřením Svaté brány v bazilice svatého Petra dnes papež Lev XIV. symbolicky ukončil svatý rok 2025. Do Říma během jubilea dorazily desítky milionů věřících a Vatikán už oznámil i termín dalšího mimořádného jubilea.

Nejnižší mzda v roce 2026 vzrostla na 22 400 korun

Od 1. ledna 2026 roste minimální mzda na 22 400 korun měsíčně, při plném úvazku 40 hodin týdně to odpovídá 134,40 koruny na hodinu. Změna platí pro celý rok 2026 a promítne se do výdělků lidí na nejnižších mzdách i do mzdových rozpočtů zaměstnavatelů.

Izrael bombardoval Libanon, podle prezidenta ohrožuje zasedání komise o příměří

Izrael provedl další vzdušné útoky na jižní Libanon. V noci na dnešek bombardoval třípatrovou budovu ve třetím největším pobřežním městě Sidon, poblíž nemocnice Ráí. Libanonský prezident Joseph Aún útok odsoudil jako úmyslnou snahu Izraele zabránit zasedání výboru pro monitorování příměří mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh, které se má uskutečnit tuto středu. Napsal to libanonský deník L'Orient-Le Jour (OLJ).

Machado ocenila útok USA na Venezuelu jako velký krok pro lidstvo a svobodu

Šéfka venezuelské opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír María Corina Machado v rozhovoru se stanicí Fox News uvítala intervenci Spojených států ve Venezuele jako velký krok pro lidstvo a svobodu. Do Venezuely se chce vrátit co nejdříve. Prohlásila, že ze své vlasti, která disponuje největšími ropnými zásobami na světě, hodlá učinit energetické centrum Ameriky. Speciální síly USA v sobotu zaútočily na Venezuelu a unesly jejího prezidenta Nicoláse Madura do USA, kde čelí obviněním z podílu na pašování drog do země.

Trump slíbil přístup k venezuelskému ropnému bohatství a investoři na to slyší

Akcie energetických gigantů rostou po únosu venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Investoři jsou optimističtí, americký prezident Donald Trump totiž uvedl, že USA budou jihoamerickou zemi dočasně řídit, a že uvolní obrovské zásoby její ropy.

U prezidentského paláce v Caracasu létaly drony a střílelo se

U prezidentského paláce v Caracasu se v pondělí večer objevily neidentifikované bezpilotní letouny a ozývala se střelba a výbuchy, když proti dronům zasáhly bezpečnostní složky. Napsala to dnes ráno agentura AFP a web Infobae s odvoláním na svědky. Incident se stal dva dny poté, co autoritářského prezidenta Nicoláse Madura v sobotu unesly americké jednotky do Spojených států. Venezuelské úřady později uvedly, že policie pouze sáhla k varovným výstřelům proti dronům, které v oblasti letěly bez povolení.

Kolumbie je velmi nemocná. Trump pohrozil útokem

Americký prezident Donald Trump naznačil možný vojenský úder na Kolumbii poté, co nařídil únos venezuelského diktátora Nicoláse Madura. Kolumbijského prezidenta Gustava Petra obvinil ze zapojení do obchodu s kokainem. Petro pohrozil, že se v případě útoku sám chopí zbraně.

Úřady v Rusku a na Ukrajině hlásí mrtvé a raněné po vzájemných dronových útocích

Jeden člověk přišel o život a dva lidé utrpěli zranění při ukrajinském dronovém útoku v ruské Tverské oblasti, uvedl dnes úřad jejího gubernátora Vitalije Koroljova. Dva lidé zahynuli při náletech ukrajinských dronů v Belgorodské oblasti na západě Ruska, informoval tamní gubernátor Vjačeslav Gladkov. Tři mrtvé a sedm raněných si vyžádaly ruské útoky v ukrajinských regionech, napsal server Ukrajinska pravda s odvoláním na úřady v Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti na východě a jihovýchodě země.

Maduro si pro boj s USA najal právníka Juliana Assange

Zadržený venezuelský prezident Nicolás Maduro stanul před soudem. V New Yorku ho bude hájit právník, který roky vedl obranu zakladatele WikiLeaks Juliana Assange. Případ otevírá otázky imunity hlav států, legality zásahu amerických sil i hranic americké jurisdikce.

Rodríguez se oficiálně stala prozatímní prezidentkou Venezuely

Venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguez se dnes po složení přísahy oficiálně stala prozatímní prezidentkou země, napsaly agentury. Do funkce se dostala poté, co v sobotu americké speciální síly zajaly autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Nejvyšší soud již dříve nařídil, aby převzala funkci hlavy státu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama