Více
  -0.4 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  V proočkované Británii je covid opět na vzestupu, ministr zdravotnictví hrozí zpřísněním opatření

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Velká Británie slavnostně zrušila veškeré protipandemické restrikce začátkem července. Nyní ale v zemi zuří další vlna covidu a opatření jsou znovu ve hře. Informuje o tom BBC.

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid na středeční tiskové konferenci řekl, že vláda zatím ještě nezavede „plán B“. Ten by znamenal povinné nošení roušek nebo respirátorů všude a povinnost covidových pasů. Vláda by také nařídila práci z domova.

  Dodal, že se nedomnívá, že by současný tlak na britský zdravotnický systém byl neudržitelný. Varoval ale, že počet nových případů může vzrůst až na 100 tisíc denně. Nyní se denní přírůstky šplhají přes 40 tisíc, nejhorší čísla Británie zažila začátkem ledna, kdy laboratoře odhalily rekordní počet 68 tisíc lidí za jeden den.

  Odborníci na zdravotní péči už dříve uvedli, že pokud se má Anglie vyhnout drtivé zimní vlně, musí okamžitě znovu zavést některá omezení. Podle vládního plánu se ale opatření zpřísní pouze tehdy, kdy se zdravotní systém dostane pod neudržitelný tlak.

  V Británii má přitom obě dávky vakcíny téměř 80 procent populace nad dvanáct let. Nyní se ukazuje, že to nestačí, a politici urgují, aby se lidé nechali přeočkovat třetí dávkou. „Pokud si lidé nepřijdou pro třetí dávku, pokud nebudou nosit v zaplněných místech roušky, pokud si nebudou mýt ruce a tak dále…zasáhne nás to všechny,“ zahrozil Javid. „A samozřejmě budeme muset zpřísnit opatření,“ dodal.

  Lockdown se zatím nechystá

  Řekl ale, že lockdown, jaký zažila většina zemí v Evropě, UK a ČR nevyjímaje, se v tuto chvíli neplánuje. „Nechápejte mě špatně, na zdravotní péči jsou nyní obrovské tlaky. Zejména co se týče urgentní a primární péče. Ale v tuto chvíli to vypadá, že je to udržitelné,“ uvedl ministr.

  Ředitel britské Národní zdravotní služby (NHS) Stephen Powis řekl, že očekává, že případy covidu porostou, a tím stoupne i počet hospitalizovaných. „Neexistuje jeden jediný faktor, podle kterého bychom si řekli, že znovu zavedeme restrikce. Budeme sledovat všechny faktory včetně míry infekcí, účinnosti vakcín, počtu hospitalizací a také chřipkových a jiných viróz,“ řekl Powis.

  V toto úterý bylo v nemocnici 7 891 pacientů, ve středu zemřelo s covidem 179 dalších Britů.

  Opoziční stínový ministr zdravotnictví Jonathan Ashworth obvinil Javida ze samolibosti. „Pravdou je, že takzvaná obranná zeď, kterou jsme vybudovali díky očkování, se nyní hroutí,“ řekl BBC. Ministr ho podle jeho slov zklamal tím, že neřekl, jak navýšit procento očkovaných.

  Britská vláda se snaží zajistit i účinné léky proti covidu. Pracovní skupina pro antivirotika zajistila 480 000 dávek molnupiraviru, který podle studií snižuje riziko hospitalizace nebo úmrtí přibližně o polovinu, a také 250 000 dávek ritonaviru, který v současné době prochází klinickými zkouškami.

  Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že pokud bude tato léčba schválena britským regulačním orgánem pro léčivé přípravky, budou k ní mít ještě letos v zimě přístup tisíce pacientů.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Střelec z Michiganu se před vražděním choval divně

  Střelec z Michiganu se před útokem choval podivně, shodli se učitelé. Na sítích se chlubil pistolí

  Chování Ethana Crumbleyho (15), který je obviněný z vraždy čtyř spolužáků na střední škole Oxford Community v Michiganu, řešily těsně před útokem školní orgány. Student vysílal znepokojivé signály i na sociálních sítích.
  Merkel a Scholz

  Německý parlament bude hlasovat o zavedení povinného očkování

  Německo, podobně jako některé další státy, čelí nejhorší vlně, jakou během pandemie zažilo. Dosluhující kancléřka společně se svým nástupcem Olafem Scholzem dnes uvedla, že německý parlament bude hlasovat o povinném očkování. Země také zavádí další omezení pro neočkované.
  chirurg amputoval špatnou nohu

  Lékařka v Rakousku omylem amputovala špatnou nohu. Musí zaplatit pokutu 2 700 eur

  Rakouský soud uložil pokutu 2 700 eur (zhruba 69 tisíc korun) chiruržce za to, že omylem amputovala pacientovi špatnou nohu.
  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Reklama

  1 komentář

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama