Pákistánské úřady obvinily z kyberterorismu muže, který má podle nich na svědomí šíření dezinformací po vraždě tří dívek v anglickém Southportu. Tyto mylné informace, hojně sdílené na sociálních sítích, byly jednou z příčin rozsáhlých protestů proti muslimům a přistěhovalcům po celé Británii. S odvoláním na policejní zdroj o tom dnes informoval zpravodajský web BBC.
Farhan Asif je podle pákistánské policie spojený se serverem Channel3Now, který několik hodin po útoku v Southportu zveřejnil článek obsahující falešné jméno útočníka a naznačoval, že se jedná o žadatele o azyl, který se do Spojeného království dostal loni nelegální cestou přes moře. Článek byl hojně citován v příspěvcích na sociálních sítích a rychle se šířil.
🔴 Man arrested in Pakistan for ‘spreading fake news about Southport knifeman’ https://t.co/yTIw0K4ZwC
— The Telegraph (@Telegraph) August 20, 2024
Policie v Láhauru uvedla, že Asifa v souvislosti s tímto článkem vyslechla. Asif uvedl, že článek napsal na základě informací zkopírovaných z účtu na sociální síti v Británii, aniž by si je ověřil.
Osoba, která tvrdila, že je z vedení Channel3Now, sdělila BBC, že ke zveřejnění falešného jména „nemělo dojít, ale byla to chyba, nikoli úmysl“.
Po násilnostech Británii zachvátily protesty, při nichž davy provolávaly protiimigrantské a islamofobní slogany a střetávaly se s policií. Nepokoje přitom rozdmýchali krajně pravicoví aktivisté šířením mylných informací na sociálních sítích o tom, že za útokem je muslimský imigrant. Zadržený 17letý mladík je ve skutečnosti rodák z velšského Cardiffu, jehož rodina je původem ze Rwandy.
Následovaly nejhorší nepokoje v Británii za více než deset let, které vedly ke zatčení zhruba 1100 lidí. Vláda slíbila, že výtržníci, kteří házeli cihlami po policistech, rabovali obchody a útočili na mešity a hotely poskytující ubytování žadatelům o azyl, pocítí „plnou sílu zákona“.