Více
  18.6 C
  Czech
  Pondělí, 23 května, 2022

  V Nigérii dav ukamenoval a zapálil mladou studentku. Údajně se rouhala

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Studentku v severní Nigérii brutálně zabil dav jejích spolužáků ve škole. Podle policie ji ukamenovali, zbili a poté zapálili. Údajně za to, že zveřejnila rouhačský výrok na adresu proroka Mohameda. Informuje o tom CNN, ABC News a další servery.

  Dívka Deborah Samuel Yakubu byla ve čtvrtek obklíčena spolužáky a napadena, uvádí se v policejním prohlášení.

  K incidentu došlo ve škole Shehu Shagariho v Sokotu na severozápadě Nigérie. Škola byla okamžitě uzavřena.

  Studenti násilím vyvedli oběť z bezpečnostní místnosti, kam ji vedení školy ukrylo, zabili ji a poté zapálili,“ uvedl policejní mluvčí Sanusi Abubakar v prohlášení, které poskytl CNN.

  Guvernér státu Sokoto Aminu Tambuwal vydal příkaz k uzavření školy a nařídil ministerstvu vysokého školství a bezpečnostním složkám, aby incident vyšetřily.

  Video z incidentu zveřejněné na sociálních sítích a ověřené agenturou Associated Press ukazuje studentku ležící na zemi, jak ji kamenují a bijí prkny. Mladíci, kteří ji obklopovali, na ni poté naházeli pneumatiky a zapálili je.

  Abubakar uvedl, že v souvislosti s incidentem byli zatčeni dva studenti a zároveň probíhá vyšetřování nařízené guvernérem Sokota Aminu Tambuwalem.

  Podezřelí z virálního videa na Twitteru byli spatřeni a budou brzy identifikováni,“ uvedl.

  Zrůdy, píší rozhořčení lidé na Twitteru

  Nigerijci na Twitteru vyjádřili své rozhořčení a čin odsoudili. Panují obavy, že by to mohlo zvýšit sektářské napětí v zemi, do značné míry rozdělené podle náboženského klíče. Sever je většinově muslimský, zbytek převážně křesťanský.

  Vrazi křesťanky v Sokotu musí být zatčeni a potrestáni!“ napsal na Twitteru Farooq Kperogi, profesor na Kennesaw State University.

  Je smutné, že tento druh vraždění lidí bez následků ve jménu pomsty za ‚rouhání‘ probíhá na severu již příliš dlouho. To musí přestat!“ řekl. „Zrůdy na tom videu jsou snadno identifikovatelné. Vláda státu Sokoto je musí okamžitě zadržet a učinit z nich exemplární případ. Pokud se tak nestane, bude tento druh vražedného barbarství pokračovat.“

  Vedoucí představitelé komunity vyzvali ke klidu a naléhali na úřady, aby útočníky potrestaly.

  Reverend Matthew Kukah z diecéze Sokoto ve svém prohlášení uvedl: „Tohle nemá nic společného s náboženstvím. Křesťané zde v Sokotu žili se svými muslimskými sousedy po celá léta v míru … Zákon musí mít svůj řád.“

  Kritizovala Mohameda na WhatsAppu

  Svědci podle ABC News uvedli, že Deborah, studentka druhého ročníku vysoké školy, jejíž věk nebyl zveřejněn kritizovala příspěvek týkající se náboženství ve skupině studentů na WhatsAppu. Bezprostředně poté ji její spolužáci napadli.

  Rozzlobilo ji, jak muslimové v této skupině hovoří o islámských záležitostech. To ji přimělo k protiislámským výrokům proti proroku Mohamedovi,“ uvedl Basharu Guyawa Isa, obyvatel a aktivista za lidská práva v Sokotu.

  Vedení školy rychle nasadilo na její ochranu bezpečnostní pracovníky, ale ti byli přemoženi rozzuřenými mladíky.

  Právník Kola Alapinni, který u nigerijských soudů obhajoval obviněné z rouhání, uvedl, že pracoval na odvolání jiného muže odsouzeného k trestu smrti za rouhání, když se dozvěděl o této vraždě.

  Řekl CNN, že rouhání podle nigerijských ústavních zákonů neexistuje, ačkoli některé severní muslimské státy ho podle práva šaría uznávají.

  Vláda státu částečně uznává právo šaría, které trestá podněcující výroky nebo urážlivé výroky na adresu proroka Mohameda. Je třeba to prověřit u odvolacího soudu nebo dokonce u Nejvyššího soudu,“ řekl.

  Hlavním úkolem státu je bezpečnost životů a majetku. A zde selhal. Serióznost nigerijské vlády při ukončování této hrozby se bude měřit reakcí státu při stíhání osob odpovědných za tuto vraždu,“ dodal Alapinni.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  1 komentář

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno