Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  V Myanmaru nařídila vojenská junta 19 poprav

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Devatenáct lidí, z toho sedmnáct v nepřítomnosti, bylo v Barmě (Myanmaru) odsouzeno k smrti za údajné zabití vojáka. Informuje o tom CNN.

  Devatenáct rozsudků smrti mělo padnout podle proarmádní televizní stanice Myawaddy. Údajné zabití pobočníka vojenského kapitána se mělo odehrát 27. března v největším městě Rangúnu. V zemi zuří protesty od 1. února, kdy se moci chopila vojenská junta. Ta se v posledních týdnech rozhodla protesty krvavě potlačit a do demonstrantů střílí ostrými. Podle neziskových organizací, které protesty monitorují, zemřelo při demonstracích už 614 lidí, z toho 48 dětí.

  Při pátečních protestech ve městě Bago nedaleko Rangúnu bylo údajně ozbrojenými složkami zastřeleno nejméně dvacet lidí.

  Mluvčí vojenské junty Zaw Min Tun v pátek vystoupil na tiskové konferenci. Řekl, že země se vrací k normálu. „Protesty slábnou, protože lidé chtějí mír,“ řekl. Vyzval lidi, aby s ozbrojenými složkami spolupracovali. Vládní úřady a banky podle něj už brzy obnoví běžný proces. Uvedl také, že armáda zaznamenala 248 mrtvých demonstrantů a šestnáct zabitých policistů. Odmítl, že by policejní složky používaly automatické zbraně a popřel zabíjení dětí.

  Protesty jsou podle armádního mluvčího financované z cizích zemí, obvinil rovněž členy Národní ligy pro demokracii (strany, která loni zvítězila ve volbách) ze žhářství. Premiérka Su Ťij, stejně jako další demokraticky zvolení politici, jsou od 1. února ve vazbě.

  Mluvčí: Vláda junty je fake news

  Podle mluvčího je to, že v zemi vládne vojenská junta, „fake news“, které mezinárodní společenství nerozpoznalo. „Spolupracujeme se zahraničními zeměmi a sousedními státy,“ řekl. Demokratické volby, které armáda neurčitě slíbila, by se podle něj mohly konat do dvou let. Je to první časový rámec, který vládnoucí junta zatím předestřela.

  Armáda také odmítla návštěvu speciální vyslankyně OSN pro Myanmar, Christine Schraner Burgener. „Lituji toho, že Tatmadaw (jméno pro barmskou armádu) mi včera odpověděl, že mě nechce přijmout. Já jsem na dialog připravená. Násilí nikdy nevede k mírovým a udržitelným řešením,“ napsala na Twitter.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS