Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  V Mariupolu bylo pod troskami nalezeno dalších 70 obětí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V areálu jednoho z bývalých průmyslových podniků v ukrajinském městě Mariupol, který okupují ruské jednotky, se při odklízení trosek našla těla asi 70 lidí. Dnes o tom informoval na telegramu poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko.

  Tito lidé podle Andrjuščenka zemřeli, když se na ně při ruských útocích zřítily části budovy. Jejich těla byla zabalena do plastových pytlů a uložena ve společném hrobu na severozápadním okraji Mariupolu. Totožnost mrtvých není známa. Místní lidé podle Andrjuščenka uvedli, že vzhledem ke stavu pozůstatků je „nebylo příliš na základě čeho identifikovat“.

  V úterý Andrjuščenko informoval o nálezu asi 200 lidských těl ve sklepě pod rozvalinami rozbombardovaného obytného domu.

  Poradce mariupolského starosty tento týden v rozhovoru s americkou televizí CNN řekl, že ve městě za tři měsíce války zemřelo nejméně 22.000 lidí. Tento údaj ale nelze nezávisle ověřit.

  Mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk, jehož dnes citovala agentura Unian, řekl, že humanitární pomoc zaslaná do Mariupolu z Ruska se prodává v místních obchodech.

  „V Mariupolu jsou kvůli zničené infrastruktuře problémy s dodávkami elektřiny a vody. Část občanů je nespokojená s korupčními aktivitami okupačních úřadů. Některé potraviny, jež byly přivezeny v tak zvané humanitární dodávce z Ruské federace, jsou na pultech v místních obchodech,“ řekl Motuzjanyk.

  Ukrajinské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že Rusko zřejmě od poloviny června přestane financovat to, co dosud označovalo za humanitární pomoc městu.

  Unian píše, že ruští okupanti město blokovali od 1. března a nyní tam není k dispozici voda a nedá se svítit. Zničeno je přes 90 procent budov.

  Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová v dubnu informovala, že je v Mariupolu v intenzivním provozu ruské mobilní krematorium. Rusové ho umístili do průmyslové zóny poblíž obchodního centra Metro.

  Mariupolský starosta Vadym Bojčenko obvinil Rusko, že ve městě provádí masové vyhlazování obyvatelstva. Podle odhadů zahynulo přes 20.000 lidí, avšak nacházejí se stále další masové hroby, takže tento údaj není konečný, píše Unian.

  Strategicky položený Mariupol, kde před válkou žilo asi 450.000 obyvatel, byl dějištěm tvrdých bojů mezi ukrajinskými silami na jedné straně a ruskými vojáky a proruskými separatisty na straně druhé. Poslední baštou ukrajinského odporu byly ocelárny Azovstal. Minulý pátek ale velitel pluku Azov, který se podílel na jejich obraně, uvedl, že ukrajinské velení dalo vojákům v Azovstalu rozkaz boje ukončit.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS