Více
  1.4 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  V Londýně soudí muže obviněného z přípravy vraždy pákistánského aktivisty

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V Londýně začal soud s mužem obviněným z přípravy vraždy pákistánského blogera žijícího v Nizozemsku. Informuje o tom BBC.

  U soudu zaznělo, že 31letý Muhammad Gohir Khan byl najat jako „nájemný vrah“ osobami, které údajně sídlí v Pákistánu. Khan byl zatčen loni v červnu a prohlásil, že se necítí vinen ze spiknutí a přípravy vraždy.

  Právníci uvedli, že zamýšlená oběť, Ahmad Waqass Goraya, založil na Facebooku blog, na kterém si utahoval z pákistánské armády a podrobně popisoval údajné porušování lidských práv. Kingstonský korunní soud uvedl, že pan Goraya, který v té době žil v Rotterdamu, „byl známý tím, že vystupoval proti aktivitám pákistánské vlády, a zdá se, že se z tohoto důvodu stal terčem útoku“.

  Porota se dozvěděla, že pan Khan, pracovník supermarketu z východního Londýna, měl velké dluhy. Podle obžaloby reagoval „nadšeně“ na návrh muže, který znal pouze pod přezdívkou „MudZ“, aby pákistánského politického aktivistu zabil za 100 000 liber.

  Státní zástupkyně Alison Morgan uvedla, že v prosinci 2018 obdržel pan Goraya od FBI informaci, že je na „seznamu k zabití“ a že obdržel výhrůžky na internetu i osobně, z nichž některé podle něj „organizovala ISI (Inter-Services Intelligence), pákistánská zpravodajská agentura.

  Vraždu nakonec vzdal

  Soud má k dispozici údajné zprávy na WhatsAppu mezi obžalovaným panem Khanem a prostředníkem jménem „MudZ“. V nich se objevuje diskuse o vraždě údajně za použití šifer s termíny z rybaření. Cíl byl v jednom případě popsán jako „malá ryba“ na rozdíl od „žraloka“ a že k práci by stačil „malý nůž… háček“.

  Další postava zmiňovaná ve zprávách v souvislosti s údajným spiknutím byla označována jako „Velký šéf“.

  Obžaloba uvedla, že obžalovanému byla zaslána adresa bydliště a fotografie pana Gorayi a že odcestoval do Rotterdamu, kde si koupil nůž. Nakonec se mu nepodařilo pana Gorayi najít, a proto se vrátil do Spojeného království, kde byl zatčen.

  Žalobkyně soudu řekla, že pan Khan připouští, že odeslal a obdržel všechny dotyčné zprávy a odcestoval do Rotterdamu. Tvrdí však, že měl v úmyslu si peníze ponechat a vraždu neuskutečnit. Podle obžaloby měl ale ve skutečnosti v úmyslu aktivistu zabít.

  Soudní proces má trvat přibližně dva týdny.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Italský politik Matteo Salvini

  Itálie volí hlavu státu. I čtvrté kolo hlasování nejspíše skončí nerozhodně

  Italský parlament volí po sedmi letech nového prezidenta. Jedním z kandidátů je i současný předseda vlády Mario Draghi. Ani ve čtvrtém kole hlasování to však nevypadá na průkazný výsledek.

  Šest lidí se kvůli rakovině soudí s provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima, informuje BBC

  Šest lidí ve věku 17 až 27 let podalo kolektivní žalobu na provozovatele jaderné elektrárny Fukušima. Skupina mladých Japonců, u kterých se rozvinula rakovina štítné žlázy, je přesvědčena, že jejich nemoc způsobilo ozáření po výbuších Fukušimy v roce 2011.
  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty

  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty. Nejméně jeden mrtvý

  Po převrácení lodi u pobřeží Floridy v neděli večer zemřel nejméně jeden člověk a 38 osob se stále pohřešuje. Úřady byly zalarmovány v úterý poté, co posádka obchodní lodi spatřila muže, který se držel trupu lodi asi 72 kilometrů od města Fort Pierce.
  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 lidí, kteří se podle armádního prohlášení pokusili přejít hranici do Jordánska s velkým množstvím drog. Podle armádního mluvčího, se několika pašerákům podařilo uprchnout zpět do Sýrie. Střet s pašeráky je hlášen také z egyptsko-izraelské hranice, kde izraelští vojáci omylem postřelili dva izraelské pohraničníky.
  Papež František

  Papež František: Rodiče by své homosexuální děti měli podporovat

  Papež František se během své středeční audience věnoval mimo jiné LGBT tematice. Jeho výrok směřoval k dětem a jejich rodičům, kteří by dle něj své homosexuální potomky měli podporovat.
  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama