Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  V Londýně soudí muže obviněného z přípravy vraždy pákistánského aktivisty

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V Londýně začal soud s mužem obviněným z přípravy vraždy pákistánského blogera žijícího v Nizozemsku. Informuje o tom BBC.

  U soudu zaznělo, že 31letý Muhammad Gohir Khan byl najat jako „nájemný vrah“ osobami, které údajně sídlí v Pákistánu. Khan byl zatčen loni v červnu a prohlásil, že se necítí vinen ze spiknutí a přípravy vraždy.

  Právníci uvedli, že zamýšlená oběť, Ahmad Waqass Goraya, založil na Facebooku blog, na kterém si utahoval z pákistánské armády a podrobně popisoval údajné porušování lidských práv. Kingstonský korunní soud uvedl, že pan Goraya, který v té době žil v Rotterdamu, „byl známý tím, že vystupoval proti aktivitám pákistánské vlády, a zdá se, že se z tohoto důvodu stal terčem útoku“.

  Porota se dozvěděla, že pan Khan, pracovník supermarketu z východního Londýna, měl velké dluhy. Podle obžaloby reagoval „nadšeně“ na návrh muže, který znal pouze pod přezdívkou „MudZ“, aby pákistánského politického aktivistu zabil za 100 000 liber.

  Státní zástupkyně Alison Morgan uvedla, že v prosinci 2018 obdržel pan Goraya od FBI informaci, že je na „seznamu k zabití“ a že obdržel výhrůžky na internetu i osobně, z nichž některé podle něj „organizovala ISI (Inter-Services Intelligence), pákistánská zpravodajská agentura.

  Vraždu nakonec vzdal

  Soud má k dispozici údajné zprávy na WhatsAppu mezi obžalovaným panem Khanem a prostředníkem jménem „MudZ“. V nich se objevuje diskuse o vraždě údajně za použití šifer s termíny z rybaření. Cíl byl v jednom případě popsán jako „malá ryba“ na rozdíl od „žraloka“ a že k práci by stačil „malý nůž… háček“.

  Další postava zmiňovaná ve zprávách v souvislosti s údajným spiknutím byla označována jako „Velký šéf“.

  Obžaloba uvedla, že obžalovanému byla zaslána adresa bydliště a fotografie pana Gorayi a že odcestoval do Rotterdamu, kde si koupil nůž. Nakonec se mu nepodařilo pana Gorayi najít, a proto se vrátil do Spojeného království, kde byl zatčen.

  Žalobkyně soudu řekla, že pan Khan připouští, že odeslal a obdržel všechny dotyčné zprávy a odcestoval do Rotterdamu. Tvrdí však, že měl v úmyslu si peníze ponechat a vraždu neuskutečnit. Podle obžaloby měl ale ve skutečnosti v úmyslu aktivistu zabít.

  Soudní proces má trvat přibližně dva týdny.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS