Více
  11.6 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  V jordánském přístavu unikl prudce jedovatý plyn. Třináct mrtvých, stovky zraněných

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Při úniku jedovatého plynného chlóru v jordánském přístavu Akaba u Rudého moře zahynulo 13 lidí a více než 260 dalších bylo zraněno. Za pomoci státních médií o havárii informuje BBC, Reuters a další servery.

  Úřady uvedly, že v důsledku poruchy jeřábu spadl při přepravě kontejner s chemikáliemi. Na záběrech z průmyslových kamer bylo vidět, jak je kontejner vyzdvižen do vzduchu a poté náhle spadne na loď a exploduje.

  Je vidět, jak se po zemi šíří velký oblak jasně žlutého plynu, kvůli němuž lidé utíkají do bezpečí.

  Státní média v pondělí večer informovala, že 123 zraněných je stále ošetřováno v místních nemocnicích kvůli zasažení chemickými látkami. Někteří z nich byli údajně v kritickém stavu.

  Chlor je chemická látka používaná v průmyslu a v čisticích prostředcích pro domácnost. Při normální teplotě a tlaku je to žlutozelený plyn, ale pro skladování a přepravu se obvykle stlačuje a chladí.

  Při vdechnutí, požití nebo kontaktu s kůží reaguje chlor s vodou za vzniku kyselin, které poškozují buňky v těle. Vdechování vysokého množství chlóru způsobuje hromadění tekutiny v plicích – život ohrožující stav známý jako plicní edém.

  Obyvatelům města Akaba, které leží 16 km severně od přístavu, bylo po úniku, k němuž došlo v pondělí v 15:15 místního času, doporučeno, aby zůstali uvnitř a zavřeli okna a dveře.

  Z preventivních důvodů byla evakuována také jižní pláž v Akabě, která je vzdálená pouhých 7 km a je oblíbeným turistickým cílem, uvedla tisková agentura AFP.

  Po několika hodinách státní ministr pro mediální záležitosti Faisal Shboul prohlásil, že městu a jeho obyvatelům již nehrozí žádné nebezpečí.

  Za havárii mohlo přetržené lano

  Ministerstvo civilní obrany vyslalo do přístavu specializované týmy, aby se vypořádaly s únikem a sanačními pracemi.

  Premiér Bišer al-Chasawneh přiletěl do Akaby a navštívil nemocnici, která ošetřovala některé zraněné.

  Nařídil ministru vnitra Mazenovi Farayovi, aby dohlédl na transparentní vyšetřování „politováníhodné“ tragédie a aby zaručil „veškeré prostředky k zajištění celkové bezpečnosti pracovníků v přístavech a veškerá nezbytná opatření ve vztahu k nebezpečným materiálům“.

  Zástupce ředitele přístavu v Akabě řekl televizi AlMamlaka, že se při nakládání kontejneru na plavidlo „přetrhlo železné lano“, na kterém byl kontejner uložen.

  Kontejner byl naplněn 25 až 30 tunami chlóru a byl vyvážen do Džibutska.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS