7.4 C
Czech
Pátek 27. února 2026
ZajímavostiV indickém národním parku utonulo při povodních 130 zvířat včetně šesti nosorožců

V indickém národním parku utonulo při povodních 130 zvířat včetně šesti nosorožců

Při záplavách v národním parku na severovýchodě Indie uhynulo více než 130 volně žijících zvířat, včetně nejméně šesti vzácných nosorožců. Informuje o tom BBC, Business Standard a další servery.

Národní park Kaziranga v Ásámu zažívá nejhorší záplavy za poslední roky, píše BBC. Vodní živel si vyžádal spoustu zvířecích obětí. Mezi mrtvými zvířaty, z nichž mnohá zemřela utonutím, je šest ohrožených nosorožců indických. Dále zahynulo 117 jelínků vepřích, dva jeleni sambarovi, makak rhesus a vydra.

Úředníci uvádějí, že ze záplavových vod zachránili 97 zvířat. Dvacet pět z nich je v lékařské péči, zatímco 52 dalších bylo po ošetření propuštěno.

Jak píše Business Standard, úředníkům se podařilo zachránit 85 jelínků, po dvou nosorožcích, sambarech a sovicích. Přežil také zajíc indický, makak rhesus, vydra, slon a divoká kočka.

Kaziranga je domovem největší světové populace nosorožců indických. Tito tlustokožci byli na přelomu století téměř vyhubeni. Kaziranga je zapsána na seznamu světového dědictví Unesco. Žije zde více než 2 400 nosorožců, kteří se vyznačují tím, že mají jen jeden roh.

Park je také tygří rezervací a domovem slonů, divokých vodních buvolů a mnoha druhů ptáků. V řekách protínajících park se vyskytují také ohrožení jihoasijští delfíni.

Voda zatopuje vesnice

Minulý týden se v jednom z domů ve vesnici nedaleko parku uchýlilo 18měsíční mládě nosorožce, které zachránilo Centrum pro rehabilitaci a ochranu divokých zvířat, informovala agentura Press Trust of India.

Ásám byl v důsledku přívalových dešťů zničen povodněmi, přičemž průtok hlavních řek ve státě překročil nebezpečnou úroveň.

Letošní deště zaplavily velké části parku a zatopily tisíce vesnic. Při záplavách zahynulo více než 60 lidí a přes dva miliony lidí musely opustit domovy. Došlo k rozsáhlým škodám na silnicích a další infrastruktuře a ke ztrátám na úrodě a hospodářských zvířatech.

Úřady varovaly před ještě větším deštěm, protože se očekává, že hladina vody v řece Brahmaputře, která státem protéká, se v příštích dnech zvýší.

Po celém Ásámu byly zřízeny stovky pomocných táborů, které mají poskytnout útočiště vysídleným osobám.

Záplavy a sesuvy půdy jsou během monzunů v severovýchodní Indii a sousedních zemích běžným jevem. V roce 2017 zahynulo v parku více než 350 zvířat v důsledku záplav a srážek s vozidly při migraci zvířecími koridory na vysočinu.

Reklama

Doporučujeme

NASA změnil plán návratu astronautů na Měsíc, před přistáním přidal novou misi

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) změnil plán programu Artemis, jehož cílem je návrat astronautů na Měsíc. Přistání na Měsíci, které je nyní plánované na rok 2028, se uskuteční až v misi Artemis IV. Dosud se přitom počítalo, že to bude již v rámci mise Artemis III, oznámil dnes NASA podle agentury Reuters. Třetí mise programu Artemis tak bude zcela novým zkušebním letem. Změna přichází poté, co se připravovaná mise Artemis II potýká s technickými problémy, což vedlo k opakovaným odkladům startu.

Epstein se den před zatčením chystal koupit palác v Maroku za miliony dolarů

Den před svým zatčením v červenci 2019 se americký finančník Jeffrey Epstein pokusil převést téměř 15 milionů dolarů na koupi luxusního paláce v Maroku. Vyplývá to z dokumentů, které minulý měsíc zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti.

Ministerstvo financí odvolalo šéfa MERO Jaroslava Pantůčka

Ministerstvo financí odvolalo předsedu představenstva a generálního ředitele státního provozovatele ropovodů MERO Jaroslava Pantůčka. Odvolání je účinné ke konci února a ministerstvo mu důvody nesdělilo.

Prezident Zelenskyj pozval slovenského premiéra Fica na návštěvu Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval slovenského premiéra Roberta Fica na Ukrajinu k projednání všech existujících otázek mezi oběma zeměmi. Oznámila to ukrajinská prezidentská kancelář po dnešním telefonátu mezi oběma představiteli.

USA se musí vyvarovat nadměrným požadavkům pro úspěch jednání, tvrdí Arakčí

Spojené státy se musí vyvarovat nadměrným požadavkům, aby byla diplomatická jednání s Íránem úspěšná. Podle agentur to dnes uvedl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Írán a Spojené státy jednaly ve čtvrtek v Ženevě, další rozhovory se mají konat příští týden.

Polská vláda chystá zákon, kterým by sociální sítě zakázala dětem do 15 let

Polská vláda chystá zákon, kterým by zakázala používat sociální sítě dětem mladším 15 let. Jejich provozovatelé by byly odpovědní za ověřování věku uživatelů. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekla polská ministryně školství Barbara Nowacká.

Netflix odstoupil od koupě Warner Bros. Zvítězil Paramout

Měsíc trvající bitva o Warner Bros. je u konce a vítězně z ní odchází společnost Paramount Skydance. Učinila lepší nabídku na odkoupení celé společnosti i s jejími ikonickými studii a katalogem filmů a televizních sérií. Streamovací Netflix svou nabídku zvýšit odmítl, protože by pro něj akvizice už nebyla atraktivní.

Doplňovací volby v Británii vyhráli Zelení, labouristé skončili třetí

Doplňovací parlamentní volby v obvodu Gorton a Denton v jihovýchodním Manchesteru vyhrála kandidátka Zelených Hannah Spencerová. Na druhém místě skončila protiimigrační Reform UK, vládní labouristi obsadili třetí místo. Podle agentury Reuters porážka ještě zvyšuje tlak na britského premiéra Keira Starmera, který čelí nepopularitě ve volebních průzkumech a kauzám spojeným s vazbami zástupců jeho strany na amerického sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina.

Rusko zasáhlo přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti i hotel v Sumách

Ruská armáda v noci na dnešek zasáhla přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, oznámil ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. V centru Sum na severu země Rusko podniklo dva údery na hotel, podle úřadů se nikomu nic nestalo. Čtyři lidé jsou zranění po ruském dronovém útoku na město Vilňansk severovýchodně od Záporoží.

Jsme v otevřené válce. Pákistán zaútočil na Afghánistán

Začalo to bombardováním cílů v Afghánistánu pákistánským letectvem a přeshraničním útokem armády Tálibánu, který má nad zemí kontrolu. Islámábádu došla trpělivost, vyhlásil Kábulu „otevřenou válku“ a provedl letecké údery na několik míst v Afghánistánu. Írán, Rusko i další aktéři apelují na ukončení bojů.

Jednání USA a Íránu přinesla podle Ománu pokrok a budou brzy pokračovat

Dnešní nepřímá jednání Íránu a Spojených států o jaderném programu Teheránu v Ženevě přinesla pokrok a po domácích konzultacích budou brzy pokračovat. Oznámilo to podle agentury Reuters ománské ministerstvo zahraničí, které schůzku zprostředkovalo. To rovněž podle agentury AFP sdělilo, že se v příštím týdnu uskuteční ve Vídni technické diskuze mezi USA a Íránem.

Zemřel spolutvůrce seriálu Červený trpaslík Rob Grant

Fanoušci sci-fi komedie po celém světě přišli o výraznou tvůrčí osobnost. Rob Grant, spolutvůrce kultovního seriálu Červený trpaslík, zemřel ve věku 70 let. Za sebou zanechal silnou stopu v televizní i literární tvorbě.

Hillary Clinton před komisí: O Epsteinových zločinech jsem neměla tušení

Hillary Clinton vypovídala za zavřenými dveřmi před výborem Sněmovny reprezentantů, který prověřuje případ Jeffreyho Epsteina. Dle svého vyjádření si na něj nevzpomíná a s jeho aktivitami nemá nic společného. Zároveň obvinila republikány, že odvádějí pozornost od vazeb Donalda Trumpa.

Sopečný popel z Etny pomáhá polím místo skládek

Popel z aktivní sopky roky dusil sicilská města. Ucpával ulice, ničil zahrady a plnil skládky. Teď se karta obrací. Vědci i farmáři ukazují, že to, co padá z nebe, může půdu vyživit a ušetřit miliony.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama