Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  V Ekvádoru demonstrovaly proti zdražování tisíce lidí z domorodých kmenů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

   V ekvádorském hlavním městě Quito v noci na dnešek demonstrovaly proti zdražování tisíce lidí z domorodých kmenů a venkovských oblastí. Po prezidentovi Guillermovi Lassovi žádají řadu sociálních a ekonomických opatření, například snížení cen pohonných hmot. Hlava státu apelovala na dialog, demonstranti podle ní chtějí vyvolat v zemi chaos, informovala agentura Reuters.

  Demonstranti dorazili do hlavního města z různých částí země. Představitelé svazu domorodých národů Conaie formulovali deset požadavků, mezi kterými je snížení cen pohonných hmot, zastavení privatizace a reforem pracovního trhu či nerozšiřování těžby plynu a ropy. Někteří demonstranti rovnou požadovali odchod konzervativního prezidenta Lassa.

  Podle agentury EFE účastníky protestního pochodu vítali v ulicích obyvatelé hlavního města, v některých čtvrtích ale byly zaznamenány střety s policií.

  Před příchodem demonstrantů se v metropoli soustředil velký počet policistů. V sobotu prezident Lasso vyhlásil v hlavním městě výjimečný stav, který v pondělí rozšířil ze tří na šest provincií. Jeho rozhodnutí začal přezkoumávat parlament, kde prezident nemá většinu.

  V souvislosti s protesty bylo podle organizací na ochranu lidských práv zraněno nejméně 55 lidí a 79 jich policie zadržela. Organizátoři také tvrdili, že jeden účastník protestu zemřel. Podle policie se jednalo o nehodu, dotyčný prý spadl z rokle.

  Lasso slíbil, že připraví sociální a ekonomická opatření. „Vyzývám ke klidu,“ uvedl. S demonstranty chce vést dialog, dříve ale řekl, že cílem protestů je vyvolat chaos a svrhnout ho z funkce.

  Protivládní demonstrace se v noci na dnešek uskutečnily i v největším ekvádorském městě Guayaquil, kde se ale shromáždili také lidé na podporu vlády.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS