Reklama

V domově útočníka na Macrona našli Hitlerovu knihu a zbraně

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

U jednoho ze dvou mužů, které zadržela policie poté, co francouzský prezident Emanuel Macron dostal na mítinku facku, našli vyšetřovatelé několik zbraní a knihu Mein Kampf, jejímž autorem byl Adolf Hitler. Informuje o tom BBC.

Macron dostal facku na setkání s veřejností v Jižní Francii, když se přiblížil k bariéře, která jej dělila od davu. Policie poté zadržela dva muže ve věku 28 let. Jeden z mužů si zřejmě celý incident natáčel, a právě u něj policie nalezla Hitlerův antisemitský spisek Mein Kampf a několik zbraní: dýku, meč a sběratelskou pušku, kterou držel legálně. Není zřejmé, jestli zbraně byly funkční.

Ve chvíli, kdy Macron dostal facku, byli po jeho boku dva bodyguardi a další dva v jeho zádech. Jeho mluvčí Gabriel Attal později odmítl spekulace, že by prezidenta ochranka varovala, aby se k lidem nepřibližoval. „Prezident republiky bude i nadále udržovat přímý kontakt s občany, stejně jako ostatní členové vlády,“ řekl. Sám Macron incident později označil za „ojedinělou událost“. „Násilníkům by nemělo být dovoleno uchvátit veřejnou debatu,“ řekl.

Muž, který Macrona udeřil, má zřejmě v oblibě historické postavy ze středověku, ale také z krajní pravice a může mít blízko k monarchistům. Na svém instagramovém profilu o sobě píše, že je součástí národní federace historických evropských bojových umění. Zveřejnil na něm také své fotografie, na nichž je oblečený ve středověkém kostýmu a drží dlouhý meč.

Jeden z jeho přátel jej ale označil za apolitického a facka, kterou prezidentovi uštědřil, byl u něj údajně velmi netypický čin. Podle zdroje vyšetřování jiný zdroj mluvil o agresorových politických názorech jako o „ideologickém zmatku“.

Milovník filmu Návštěvníci

Podezřelý také zřejmě křičel „Pryč s macronismem“ a „Montjoie et Saint-Denis!„, což je bojový pokřik a motto středověkého Francouzského království. Někteří komentátoři ale vyjádřili názor, že muž napodoboval komickou postavu ze známého francouzského sci-fi filmu Návštěvníci z roku 1993.

Krátce před incidentem stál vedle dvou mužů, se kterými zrovna dělala rozhovor televizní stanice. Jeden z nich řekl: „Je pár věcí, které bychom panu Macronovi rádi řekli, ale bohužel nemůžeme. Například o úpadku Francie„. Také druhý z podezřelých je zřejmě fanoušek středověkých bitev, píše BBC.

Deník Le Figaro napsal, že fackování hlavy státu je znakem „dezintegrace“ Francie, britské noviny The Times píší o „extrémním násilí, které otravuje francouzskou politiku„. Komentátor BBC Hugh Schofield má ale rezervovanější přístup. „Ve skutečnosti to takové drama není. Byla to jen dlaň, ne nůž nebo pistole. Ano, zejména v malých francouzských městech jsou lidé, co Macrona opravdu nenávidí. To jsme ale věděli už dávno. Nezapomeňme, že na jeho předchůdce Jacquese Chiraca před dvaceti lety dokonce stříleli,“ píše Schofield ve sloupku.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Dvojnásobná vražda vyhnala Španěly do ulic
Ve Španělsku lidé demonstrují proti násilí páchanému na dětech. Lidé vyšli do ulic kvůli hrůznému činu: otec zřejmě zavraždil své dvě malé dcery (6 let, 1 rok), aby se pomstil matce. Tělo starší dcery se už našlo, po mladší se stále pátrá.
Rudé náměstí po protestu Pavla Kriseviče
Ruský soud v neděli nařídil, aby byl opoziční aktivista Pavel Krisevič poslán na dva měsíce do vazby pro podezření z výtržnictví. Krisevič byl zatčen na Rudém náměstí, kde předstíral protestní sebevraždu.

3 KOMENTÁŘE

  1. Útočníka? To jako jedna facka je útok. Kdyby mu dali facku všichni, kteří Makaronovou zásluhou přišli o své blízké, tak mu tu prázdnou hlavičku urazili. Ale v zemi, kde teroristé mají samopaly a vy nemůžete mít na obranu ani pepřák, je to pochopitelné.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama